Krynica-Zdrój, jesienny poranek. Wyglądam przez hotelowe okno. Mgła otula ciasno gałęzie potężnego modrzewia, który podziwiałam dzień wcześniej w świetle zachodzącego słońca. Świat się zmniejszył, nie ma przestrzeni, nie ma drzew, nie ma horyzontu. W planie mamy wieżę widokową w Krynicy-Zdroju i spacer ścieżką w koronach drzew. Teraz, o poranku. Czy będzie nam dane delektować się panoramą Beskidu Sądeckiego aż po Tatry, czy wycieczka skończy się na wędrówce we mgle? Szanse 50/50, ryzykujemy!
Wieża widokowa Słotwiny Arena w Krynicy-Zdroju
Krynicka wieża widokowa usytuowana jest w sercu Beskidu Sądeckiego, wśród lasów pasma Jaworzyny Krynickiej, na szczycie stacji narciarskiej Słotwiny Arena (896 m n.p.m.). Ta potężna konstrukcja została wybudowana w ciągu 2 lat, a uroczyste jej otwarcie nastąpiło 19 sierpnia 2019 r. Wieża widokowa Krynica-Zdrój to pierwszy tego typu projekt nie tylko w Polsce, ale i w Europie. Mierząca 49,5 m drewniana konstrukcja została zaprojektowana i wykonana w całości przez polskich architektów, konstruktorów i cieśli.
Do wieży prowadzi łagodnie wznosząca się drewniana ścieżka wsparta na 18 wieżach i 87 słupach. To właśnie Ścieżka w koronach drzew, na której zainstalowano 15 interaktywnych instalacji oraz tablic. Opowiadają one o bogactwie przyrodniczym i kulturowym Krynicy-Zdroju i okolic. Jest to ciekawa forma poznawania przez zabawę, skierowana do młodszych turystów. Ścieżka w koronach drzew liczy 1030 m. Dzięki interesującym instalacjom edukacyjnym i ciekawym widokom, ma się wrażenie, że przejście jej zajmuje bardzo krótki czas.
Cała konstrukcja czyli wieża i ścieżka to potężna drewniana konstrukcja. Dzięki zastosowaniu drewna z robinii akacjowej (zwanej potocznie akacją), inżynierowie stworzyli solidną konstrukcję spełniającą przede wszystkim standardy bezpieczeństwa. Dodatkowo drewniane platformy, poręcze i część konstrukcyjna zapewniają walory estetyczne, ścieżka w koronach drzew wtapia się bowiem w leśne tło. Wieża zaś jest na tyle wysoka, że górując ponad drzewami, zaburza nieco harmonię malowniczego górskiego krajobrazu. Dlatego wysokość wieży to z jednej strony jej zaleta – pozwala podziwiać rozległą panoramę Beskidu Sądeckiego i Niskiego, a nawet, przy dobrej widoczności, samych Tatr, z drugiej zaś strony jest czymś, co musi „wrosnąć” w tutejszy krajobraz.
Wieża widokowa Krynica-Zdrój – informacje i ciekawostki
- W najwyższym punkcie wieża widokowa ma 49,5 metra – jest to wysokość mniej więcej 17 piętrowego budynku.
- Kiedy już dotrzesz na samą górę i uznasz, że nacieszyłeś oczy widokami, na dół możesz zejść tą samą drogą lub zjechać 60 m zjeżdżalnią.
- Pod wieżę można się dostać 6 osobową kolejką krzesełkową, wyposażoną w osłony przeciwwiatrowe, lub wejść pieszo utwardzoną, widokową drogą.
- Ścieżka w koronach drzew pozwala podziwiać wspaniały drzewostan, na który składają się przede wszystkim buki, jodły oraz świerki. Dzięki drzewom liściastym jesień tutaj prezentuje się wyjątkowo pięknie.
- Pod wieżą znajduje się tężnia solankowa – można połączyć wizytę na wieży z odpoczynkiem w tężni (dodatkowo płatna).
- Dzięki stopniowemu nachyleniu między 2 a 6 % cała trasa drewnianej ścieżki oraz wieży dostępna jest dla osób niepełnosprawnych.
- Na wieżę nie wolno wchodzić z psem, przed wejściem znajduje się specjalne boksy, w których można pozostawić pupila na czas spaceru po ścieżce w koronach drzew i po wieży.
Wieża widokowa Krynica-Zdrój – jak dojechać
Dojazd samochodem:
Jadąc drogą nr 75 Nowy Sącz-Krynica-Zdrój należy skręcić w ul. Słotwińską i kierować się za znakami. Pod dolną stacją kolejki znajduje się bezpłatny parking. Współrzędne parkingu: 49°25’58.6″N 20°56’08.8″E
Dojazd komunikacją publiczną:
Z Krynicy-Zdroju z każdego przystanku na ul. Kraszewskiego, Zdrojowej i Piłsudskiego – w kierunku przystanku Słotwiny Pętla, dojedziesz bezpłatnym połączeniem Komunikacji Uzdrowiskowej. Należy wysiąść obok kościoła (cerkwi) i kierować się za znakami do Ośrodka Słotwiny Arena. Do przejścia jest ok.100 m.
Wieża widokowa Słotwiny Arena w Krynicy-Zdroju – bilety wstępu
Poniżej kilka podstawowych cen wg cennika z 2024 r. Aktualne ceny i wszystkie pakiety sprawdzisz na oficjalnej stronie Wieży widokowej Krynica-Zdrój (link):
- wejście na Wieżę widokową – bilet normalny 79 PLN, ulgowy 69 PLN,
- wejście na Wieżę widokową + wjazd koleją krzesełkową – bilet normalny 105 PLN, ulgowy 92 PLN,
- wejście na Wieżę widokową + wjazd i zjazd koleją krzesełkową – bilet normalny 119 PLN, ulgowy 105 PLN,
- tężnia solankowa – bilet normalny 29 PLN, ulgowy 25 PLN.
W ofercie są też bilety bilety rodzinne, a dzieci do lat 4 wchodzą gratis. Bilet ulgowy przysługuje dzieciom i młodzieży do lat 16 oraz seniorom powyżej 60 roku życia za okazaniem dokumentu ze zdjęciem potwierdzającym wiek.
Bilety można kupić zarówno online, jak i w kasach (przy dolnej stacji kolejki oraz na górze przy wejściu na wieżę).
Wieża widokowa na Słotwinach – moje wrażenia
Jak widać na zdjęciach, mgły opadły, a zanim zniknęły całkowicie, obserwowałam wspaniały spektakl! Pokonanie kolejnego okrążenia po łagodnie wznoszącym się chodniku odsłaniało nieco inny obraz – ja byłam coraz wyżej, mgły powoli opadały, a promienie słoneczne coraz śmielej przebijały się przez drobinki wody zawieszone w powietrzu. To wszystko odbywało się na kolorowym tle jesiennych liści. Widoki były bajkowe!
Dodatkowo, poranny spacer pozwolił cieszyć się wędrówką w ciszy i spokoju. Dosłownie 2 osoby weszły przed nami na samą górę, dopiero podczas schodzenia spotykaliśmy coraz więcej turystów zmierzających na górę.
Jeśli nas już nieco znasz, wiesz, że nie jesteśmy mega zwolennikami tego typu konstrukcji. Sama ścieżka w koronach drzew – super sprawa, ale wieża jednak kłóci się nieco z idealnym, pięknie pofalowanym krajobrazem Beskidu Sądeckiego. Z drugiej strony, od lat nie jest on już dziki – tutejsza kolej krzesełkowa, kolej gondolowa na Jaworzynie Krynickiej i infrastruktura narciarska to magnesy, które przyciągają turystów. Wieża to również obiekt komercyjny, a jego zadaniem jest także przyciągnięcie turystów. To bez wątpienia mu się udaje, a obietnica wspaniałych widoków jest w pełni spełniona (o ile nie trafi się mgła;-)). Jeśli więc zadajesz sobie pytanie, czy warto, odpowiadam, że tak! Zwłaszcza rano, jesienią, kiedy opadają mgły… Poza tym, hołduję zasadzie, że każdą atrakcję warto sprawdzić samemu!
Post powstał w wyniku wizyty studyjnej zorganizowanej przez Polską Organizację Turystyczną.
Planujesz podróż?
- Jeśli wybierasz się w Beskidy, koniecznie sprawdź nasze wpisy w kategorii Beskidy
- Jeśli zaś szukasz informacji o atrakcjach Małopolski, znajdziesz je tutaj: Małopolska natomiast pozostałe wpisy z naszych wycieczek i podróży po Polsce tutaj: Polska
- Jeśli podobają Ci się nasze posty, zapraszamy do polubienia strony Aktywnych w podróży na Facebooku oraz do śledzenia naszego profilu na Instagramie.
- Będzie nam również miło, jeśli udostępnisz ten post swoim znajomym. Możesz również zostawić komentarz pod wpisem.
Jeśli spodobał Ci się post, możesz nas wesprzeć stawiając nam wirtualną kawę. Tym sposobem wspierasz naszą twórczość.
Dodatkowo, stawiając nam kawę, masz teraz możliwość odebrania za darmo 45 dni dostępu do bogatej biblioteki audiobooków BookBeat!
Zostaw Odpowiedź