Wieża Jurkowicza już dawno wpadła nam w oko. Jej oryginalna architektura, ciekawa kolorystyka elewacji oraz widoki, które rozpościerają się z tarasu usytuowanego na wysokości niemal 20 m to wystarczająco dużo powodów, by wybrać się tam na spacer będąc w okolicy Rożnowa pod Radhoszczem. Interesująca jest też postać architekta Duszana Jurkowicza – autora projektu wieży, dzięki czemu wycieczka na szczyt Karlův Kopec to może być początek wędrówki jego śladami, nie tylko na terenie naszych południowych sąsiadów!

Wieża Jurkowicza – jak dotrzeć?
Wieża widokowa Jurkovičova Rozhledna znajduje się w miejscowości Rożnów pod Radhoszczem (Rožnov pod Radhoštěm), ok. 50 km od Ostrawy i niecałe 80 km od granicy z Polską (dawne przejście graniczne Gorzyczki). Posadowiono ją na szczycie Karlův Kopec (wys. 480 m. n.p.m.), gdzie wznosi się ponad wierzchołkami drzew.

Można tutaj dotrzeć pieszo z miasteczka. Taki spacer zajmie Ci ok. 45 min. Możesz również zostawić samochód na parkingu pod Wołoskim Muzeum Przyrody (Valašské Muzeum v Přírodě) i stąd wyruszyć na szlak. Wejście na zielony szlak znajduje się praktycznie przy samym parkingu i jest wyraźnie oznaczone. Spacer na szczyt zajmie Ci ok. 20-30 min. Trasa wiedzie zakosami przez las, nie jest więc trudna, a warto dodać, że widoki po drodze są bardzo przyjemne. Jesienią warto jednak mieć buty z dobrą podeszwą, na ścieżce może być dużo wilgotnych liści, przez co może być po prostu ślisko – tak było w czasie naszego listopadowego spaceru.
Latem jest też możliwość przejścia do wieży od strony skansenu, jeśli więc zwiedzasz również Wołoskie Muzeum Przyrody, to nie musisz opuszczać jego terenu. My odwiedziliśmy Wieżę Jurkowicza w listopadzie, zapytaliśmy w kasie muzeum o tę opcję, ale otrzymaliśmy informację, iż to przejście jest teraz zamknięte.
Wieża Jurkowicza – historia i ciekawostki

Czesi mówią o Wieży Jurkowicza, że jest to nowoczesny klejnot wołoskiego krajobrazu. Bez wątpienia jest ona oryginalna i wyjątkowa. Wieża została oddana do użytku w 2012 r., ale, co ciekawe, jej projekty powstały dużo wcześniej. Słowacki architekt i artysta folk-nouveau Dušan Samo Jurkovič zaprojektował ją ponad 100 lat temu! Obecnie projekt został nieco zmodyfikowany pod kątem obowiązujących norm, a następnie wieża została wybudowana zgodnie z obowiązującymi przepisami.
Całość prac kowalskich, blacharskich i większość prac stolarskich, łącznie z detalami, wykonywano ręcznie, stosując stare, dziś już, można powiedzieć, przestarzałe metody pracy. Elementy nośne wieży wykonane zostały z drewna dębowego, pozostałe części – ze świerku lub jodły. Malowanie wieży widokowej nawiązuje do kolorystyki budynków projektu Jurkoviča, które znajdują się na przełęczy Pustevny (więcej o Pustevny przeczytasz w poście: Czechy na weekend).

Wieża widokowa Jurkovičova Rozhledna – ciekawostki:
- wysokość wieży widokowej – 31,09 m,
- wysokość tarasu widokowego -18,8 m,
- materiał: kamień, drewno, metal,
- liczba kondygnacji – 7,
- liczba schodów – niestety nie mieliśmy okazji policzyć, ponieważ późną jesienią wieża była zamknięta dla turystów. To jeden z powodów, by wrócić w sezonie:-)

Wieża Jurkowicza – dni i godziny otwarcia (2025 r.)
- 1 maja – 30 czerwca oraz 1-15 września – wieża otwarta jest codziennie w godz. 9:00-17:00,
- 1 lipca – 31 sierpnia – codziennie w godz. 9:00-18:00,
- 1-30 kwietnia oraz 16 września – 31 października – wieża otwarta jest tylko w weekendy i święta w godz. 10:00-16:00,
- dodatkowo wieża czynna jest w okresie adwentu i świąt Bożego Narodzenia.
Bilety wstępu – Wieża Jurkowicza
- 40 CZK – os. dorosła (ok. 7 PLN),
- 20 CZK – dzieci 6-15 lat, studenci, seniorzy,
- bezpłatnie – dzieci do lat 6,
- 80 CZK – bilet rodzinny (rodzice i maks. 4 dzieci).
- Wszelkie informacje dotyczące dni i godzin otwarcia oraz aktualny cennik sprawdzisz na stronie miasta Rožnov pod Radhoštěm.


Planujesz podróż?
- Jeśli wybierasz się do naszych południowych sąsiadów, zajrzyj do zakładki Czechy
- Więcej pomysłów na górskie wycieczki znajdziesz w zakładce Góry
- Będzie nam miło, jeśli udostępnisz ten post swoim znajomym. Możesz również zostawić komentarz pod wpisem.
- Jeśli podobają Ci się nasze posty, zapraszamy do polubienia strony Aktywnych w podróży na Facebooku oraz do śledzenia naszego profilu na Instagramie.
Jeśli spodobał Ci się post, możesz nas wesprzeć stawiając nam wirtualną kawę. Tym sposobem wspierasz naszą twórczość.
Dodatkowo, stawiając nam kawę, masz teraz możliwość odebrania za darmo 45 dni dostępu do bogatej biblioteki audiobooków BookBeat!
Zostaw Odpowiedź