Decyzja spontaniczna – do norweskiego Trondheim lecimy na sylwestrowy weekend. Miasto leży na 63 równoleżniku szerokości geograficznej północnej, więc może przy okazji uda się zobaczyć zorzę polarną? Nawet jeśli nie, dawna stolica Norwegii wydaje się na tyle ciekawym miastem, że przez dwa dni na pewno nie będziemy się nudzić. Tym bardziej, że wspaniałą katedrę Nidarosdomen już od dawna mieliśmy ochotę zobaczyć. Czy polecamy Trondheim na weekend? Chętnie zostalibyśmy na dłużej, ale dwa dni wystarczą, by zobaczyć jego najważniejsze atrakcje.
Trondheim – miasto z historią
Ponadtysiącletnie Trondheim od wieków stanowiło ważny ośrodek życia politycznego i duchowego kraju. Powstało w 997 r. na szerokiej mieliźnie przy ujściu rzeki Nidelvy do Trondsheimsfjorden i Morza Norweskiego. Wikiński król Olaf Tryggvason założył tu osadę kupiecką o nazwie Kaupangen, która szybko przekształciła się w główną siedzibę królewską i miejsce spotkań parlamentu. Po pewnym czasie zmieniono jej nazwę na Nidaros czyli ujście rzeki Nida. Miasto aż do pierwszej połowy XIII w. pełniło rolę stolicy Norwegii.
W XIV w. Nidaros zostało przemianowane na Trondheim, co oznacza „dom plemienia Trondów” – historycznego ludu zamieszkującego tereny nad Nidelvą. Od tej pory miasto nie pełniło już ważnych funkcji politycznych, ale rozwijało się jako centrum handlowe oraz strategicznie położona twierdza. Co ciekawe, w roku 1930 próbowano powrócić do dawnej nazwy – Nidaros, jednak już po ok. roku miasto z powrotem przemianowano na Trondheim.
W ciągu swej wielowiekowej historii miasto kilkakrotnie ulegało pożarom, które niszczyły niemal całą jego zabudowę. Pod koniec XVII w. ogień niemal zrównał miasto z ziemią.
Trondheim – co zobaczyć?
Nidarosdomen – katedra
Katedra w Trondheim zrobiła na nas ogromne wrażenie! Nie jesteśmy wielkimi fanami budowli sakralnych (zwłaszcza tych w stylu barokowym), ale Nidarosdomen bardzo chcieliśmy zobaczyć. Surowy, strzelisty gotyk, subtelnie podświetlone poszczególne elementy architektury, wspaniałe organy, niemal monochromatyczny klimat wnętrza – to wszystko powoduje, że katedra po prostu zachwyca!
Nidarosdomen to zabytek dominujący w krajobrazie Trondheim. Ta monumentalna katedra już od czasów wczesnego średniowiecza była miejscem koronacji królów norweskich. Wybudowano ją w miejscu złożenia ciała króla Olafa II Haraldssona, założyciela Trondheim, który wprowadził do Norwegii chrześcijaństwo i zginął śmiercią męczeńską. Jej budowę rozpoczęto w 1070 r., a ukończono w całej okazałości około 1300 r.! W wyniku kilku pożarów oraz braku należytej opieki i konserwacji stan katedry pogarszał się aż do 1868 r., kiedy to zdecydowano o jej odbudowie jako symbol narodowy. Renowacja katedry Nidaros trwa od 150 lat, a około 30 rzemieślników wciąż pracuje nad różnymi projektami…
Najbardziej rozpoznawalnym elementem architektury katedry Nidaros jest potężna fasada zachodnia. Szeroka na 50 m jest najwspanialszym przykładem gotyku w całej Skandynawii. Z kopułą mierzącą ponad 102 metry i iglicą o wysokości 91 metrów, Nidarosdomen jest jednocześnie jedną z największych świątyń tego typu w Skandynawii.
Do niedawna w katedrze przechowywano królewskie regalia (m.in. korony, miecze itp.), ale w 2006 r. zostały one przeniesione do Pałacu Arcybiskupiego., który znajduje się tuż obok świątyni.
Erkebispegården – Pałac Arcybiskupi
Zbudowany z kamienia Pałac Arcybiskupi jest najstarszym zachowanym świeckim budynkiem w Norwegii. Powstał na przełomie XII i XIII w., kiedy miasto zostało siedzibą biskupią. Od samego początku był głównym ośrodkiem władzy politycznej i duchowej w kraju. W 1983 r. jedno z najstarszych skrzydeł pałacu zostało doszczętnie zniszczone przez pożar. W odrestaurowanych pomieszczeniach, które otwarto dla turystów w 1997 r. powstało Muzeum Pałacu Arcybiskupiego, w którym znajdują się m.in. oryginalne rzeźby z katedry z okresu przed odbudową oraz zbiór klejnotów i insygniów królewskich, który został tu przeniesiony z katedry.
Gamle Bybro – staromiejski most
Na wschód od Nidarosdomen, tuż za rzeką Nidelvą znajduje się historyczna dzielnica Bakklandet. Aby do niej dojść, należy przejść przez stary most miejski Gamle Bybro, który stał się, obok katedry Nidaros, niekwestionowanym symbolem miasta.
Pierwszy most w tym miejscu powstał już w 1681 roku, ale nie dotrwał do dzisiejszych czasów. Ten obecny to projekt inżyniera i urzędnika miejskiego Carla Adolfa Dahla, a został on zbudowany w 1861 roku. Pierwotnie Gamle Bybro był mostem podnoszonym, dopiero w 1967 roku podczas kolejnej przebudowy unieruchomiono na stałe mechanizmy służące do podnoszenia konstrukcji.
Charakterystyczne drewniane bramy, które znajdują się przy wejściu na most od strony zachodniej to tzw. „Lykkens portal” czyli „Portale Szczęścia”.
Historyczne nabrzeża i dzielnica Bakklandet
Po drugiej stronie rzeki, tuż za mostem zaczyna się zabytkowa dzielnica Bakklandet. Kolorowe drewniane budynki stojące na palach wzdłuż nabrzeża rzeki oraz klimatyczne uliczki pełne kawiarni i restauracji to coś, co potrafi urzec!
Magazyny i hangary na łodzie stały u ujścia rzeki Nidelva od pierwszych dni istnienia Trondheim. Handlowano tu towarami, a w czasach króla Sverre’a nabrzeża pełniły również funkcję obronną. Zachowane stare budynki nabrzeży stoją po obu stronach Nidelvy – w Kjøpmannsgata, Bakklandet, Fjordgata i Sandgata, najstarsze z nich pochodzą z XVIII wieku. Nabrzeże pełne jest krótszych lub dłuższych promenad oraz drewnianych mostków, z których można lepiej przyjrzeć się dawnym magazynom. Musimy przyznać, że te pomalowane na pastelowe barwy drewniane budynki to najbardziej fotogeniczne obiekty w Trondheim.
Statua Olafa Tryggvasona i plac Torget
Centrum Trondheim wyznacza Torget – największy plac w mieście i główne miejsce spotkań. Znajduje się on tutaj od czasu, gdy urbanista Johan Caspar de Cicignon przeprojektował miasto po wielkim pożarze w 1681 roku.
Nad placem czuwa założyciel Trondheim, król wikingów Olaf Tryggvason. Pomnik został wzniesiony w 1921 roku i jest dziełem rzeźbiarza Wilhelma Rasmussena. Posąg jest w rzeczywistości dużym zegarem słonecznym, a kolumna rzuca cień na brukowaną tarczę zegara.
Stiftsgården – pałac królewski
Nieopodal głównego placu Trondheim, przy Munkegata, warto zwrócić uwagę na największy drewniany budynek tego typu w całej Skandynawii, czyli pochodzący z 1774 roku Stiftsgården. Należący do rodziny królewskiej Stiftsgården ma około 4000 m², w których mieści się 140 pokoi. Od 1906 roku jest to oficjalna królewska rezydencja, która gościła norweską monarchię podczas czterech koronacji.
Co ciekawe, Stiftsgården, w czasie, gdy nie przebywa w nim nikt z rodziny królewskiej bądź jej gości, jest udostępniony do zwiedzania. Szczegóły znajdziesz na oficjalnej stronie Stiftsgården.
Twierdza Kristiansten
Fort Kristiansten został zbudowany po wielkim pożarze miasta w 1681 roku. Zapewnił Trondheim ochronę przed wrogimi szwedzkimi wojskami w 1718 roku. Twierdza została zlikwidowana w 1816 roku przez króla Karola XIV Jana. Później była używana przez wojska nazistowskie podczas II wojny światowej. Hitlerowcy dokonali tutaj egzekucji 23 norweskich patriotów. Obecnie, dzięki usytuowaniu na wzgórzu, jest to świetny punkt widokowy ze wspaniałą panoramą Trondheim i okolic.
Tyholttårnet – wieża telewizyjna
Popularnym punktem widokowym w mieście jest mierząca 124 m wieża telewizyjna Tyholttårnet. W jej wnętrzach znajduje się dwupiętrowa restauracja Egon. Drugie piętro restauracji obraca się o 360 stopni w ciągu godziny. Jedząc posiłek czy pijąc kawę można jednocześnie obejrzeć z góry niemal całe miasto.
Murale w Trondheim
Przemieszczając się z okolic Fortu Kristiansten w kierunku Ladehammeren postanowiliśmy zerknąć po drodze na kilka murali. Jeśli lubisz street art, Trondheim ma co nieco do zaoferowania.
Mural, który został namalowany przez dwóch największych artystów street-artowych miasta – Håkona Blekena i Håkona Gullvåga, na prośbę mieszkańców Svartlamoen, którzy sprzeciwiali się wyburzaniu budynków w sąsiedztwie.
Mural „Krzywa Rubika” to odzwierciedlenie przyjaznego przejścia między terenami przemysłowymi a budynkami mieszkalnymi. W stalowej ramie, w kwadratach o wymiarach 1×1 m, artysta Michael Johanesson umieścił różne przedmioty codziennego użytku. Kwadratowy wzór i ostre kolory mają wyraźnie kojarzyć się z kostką Rubika.
Ladestien, Ladehammeren i Korsvika
Jednym z bardziej popularnych szlaków turystycznych w Trondheim (zwłaszcza wśród mieszkańców) jest 8-kilometrowy szlak Ladestien. Biegnie on nad fiordem łącząc Ladehammeren i Rotvollfjæra. Po drodze można wstąpić do jednej z kawiarni lub urządzić sobie piknik, ponieważ na szlaku znajduje się wiele ławek i stolików.
Niestety byliśmy zbyt krótko i nie mieliśmy wystarczająco dużo czasu, by wybrać się na taką wycieczkę, postanowiliśmy jednak wejść na wzgórze, gdzie zaczyna się ów szlak. Mogliśmy stamtąd podziwiać widok na Trondheim i na Trondheimsfjord. Zawieszone nisko nad horyzontem słońce wspaniale oświetlało znajdującą się tu kamienną rzeźbę w kształcie litery T. Pierwsze skojarzenie – T jak Trondheim. Niestety nie znaleźliśmy informacji, które by potwierdzały nasze skojarzenia, za to okazało się, że rzeźba jest jednym z elementów większego projektu i to projektu z przesłaniem!
Otóż ta sześciometrowa rzeźba, stworzona z czterech kamiennych bloków, kojarząca się z literą T lub z gigantyczną śrubą czy gwoździem wbitym w ziemię, nazywa się „Equilibrio”, co oznacza równowagę. Rzeźba jest jednym z pięciu pomników pokoju autorstwa Rolfa Schaffnera, które stanęły w kilku miejscach w Europie: na Majorce (gdzie mieszka artysta), w Irlandii, w Niemczech czyli w ojczyźnie artysty, w Norwegii oraz – o ironio! – w Rosji. Sposób ułożenia rzeźb oraz linie między nimi tworzą krzyż z ramionami skierowanymi do nieba. Chodzi o to, aby pomniki symbolizowały pragnienie równowagi i harmonii w świecie pełnym wojny.
Schodząc z Ladehammeren można podziwiać plażę Korsvika znajdującą się na półwyspie Lade. Jest to kilka małych, malowniczych zatoczek z piaszczystymi plażami i przybrzeżnymi skałami. Znajdują się tutaj też place zabaw dla dzieci, stoły i ławki piknikowe oraz miejsca na ognisko.
Munkholmen
Munkholmen (Wyspa Mnichów) to niewielka wyspa znajdująca w odległości zaledwie kilku km od wybrzeża Trondheim. Tuż po roku 1000 na wysepce powstał klasztor benedyktynów – jeden z pierwszych w krajach nordyckich. W 1658 r. klasztor zamieniono na twierdzę i więzienie. Najsłynniejszym więźniem był duński hrabia Peder Schumacher Griffenfeld (1635-1699), który przesiedział tu 18 lat. W czasie II Wojny Światowej na wyspie stacjonowali naziści.
Obecnie odwiedzający Munkholmen mogą zwiedzać twierdzę oraz fortyfikacje odbudowane XIX w. Na wyspę można dostać się drogą wodną – promy odpływają z centrum Trondheim. Ceny biletów oraz aktualny rozkład promów znajdziesz na oficjalne stronie Munkholmen.
Nedre Elvehavn
Nedre Elvehavn to nowoczesna dzielnica Trondheim, która wybudowana została na terenach pofabrycznych. Mówi się, że Trondheim ma też swoje Aker Brygge, które w odróżnieniu od tego w Oslo, oświetlane jest również promieniami wieczornego słońca – Solsiden czyli słoneczna strona.
Budynki Trondheim Mechaniske Varkstede (zakładów mechanicznych) przy Nedre Elvehavn, w 2003 r. zostały połączone z centrum miasta za pomocą mostu z ruchem pieszo-rowerowym. Okolica gdzie niegdyś mieściły się doki została zmieniona w centrum restauracyjno-handlowe. Powstały tutaj też apartamentowce, których elewacja nawiązuje do historycznego przeznaczenia tego miejsca. Jeśli ktoś lubi nowoczesną architekturę, warto tutaj zajrzeć (my zrobiliśmy wracając z Ladehammeren).
Muzea i galerie w Trondheim
- Riksregaliene – Muzeum Pałacu Arcybiskupiego
- Sverresborg Museum – Muzeum Ludowe Trøndelag
- Rockheim – Muzeum Muzyki Popularnej
- Ringve Musikkmuseum – Muzeum Historii Muzyki
- Trondhjems Sjøfartsmuseum – Muzeum Morskie
- Sporveismuseet – Muzeum Tramwajów
- Trondheim Kunstmuseum – Muzeum Sztuki w Trondheim
- K-U-K Kjøpmannsgata Ung Kunst – Galeria Młodej Sztuki
Zobacz nasz krótki film z Trondheim
Zapraszamy do obejrzenia naszego krótkiego filmu z Trondheim – kilka ujęć z muzyką :):
Podobał Ci się wpis o Trondheim? Podziel się nim z innymi na FB, a jeśli chcesz odkryć inne miasta oraz wspaniałe atrakcje Norwegii, zajrzyj do zakładki Norwegia, gdzie znajdziesz kilkanaście postów opisujących nasze podróże po kraju fiordów.
Będzie nam również miło, jeśli zostawisz komentarz pod postem.
Jeśli podobają Ci się nasze posty, zapraszamy do polubienia strony Aktywnych w podróży na Facebooku oraz do śledzenia naszego profilu na Instagramie.
Jeśli spodobał Ci się post, możesz nas wesprzeć stawiając nam wirtualną kawę. Tym sposobem wspierasz naszą twórczość.
Dodatkowo, stawiając nam kawę, masz teraz możliwość odebrania za darmo 45 dni dostępu do bogatej biblioteki audiobooków BookBeat!
Zostaw Odpowiedź