Skała Percé i wyspa Bonawentury to rezerwaty przyrody znajdujące się na krańcu półwyspu Gaspé w kanadyjskiej prowincji Québec. Jest to część Kanady, w której językiem urzędowym jest język francuski, dlatego oryginalna nazwa tych miejsc to Parc National De L’Île-Bonaventure-Et-Du-Rocher-Percé. Odwiedziliśmy te miejsca w czasie naszej podróży po Kanadzie kilka lat temu, jeszcze bez drona na pokładzie, ale dzięki rozmieszczonym w różnych miejscach punktom widokowym oraz wycieczce statkiem w kierunku wyspy Bonawentury, udało nam się sfotografować ten słynny ostaniec skalny z różnych stron. Zapraszamy więc na post pełen pięknych zdjęć.
Skała Percé (Percé Rock)
Percé Rock (w tłum. przebita skała) to naturalna formacja skalna znajdująca się nieopodal wybrzeża w Zatoce św. Wawrzyńca, u stóp niewielkiego miasteczka Percé, na krańcu półwyspu Gaspé. Ta imponująca skała, która jest turystycznym symbolem Québecu, mierzy 471 m długości, 85 m wysokości, a otwór przypominający drzwi, ma średnicę wielkości 10 m. Przypuszcza się, że niegdyś wysepka Percé była zespolona z lądem i miała cztery łuki skalne. Do dnia dzisiejszego zachował się tylko jeden z nich, natomiast przedostatni zawalił się w wyniku erozji w 1845 r. Ten, który pozostał może zniknąć w przeciągu ok. 400 najbliższych lat.
Ostaniec skalny można podziwiać z punktów widokowych rozmieszczonych w okolicy. Podczas odpływu tworzy się mierzeja, którą można byłoby do niego podejść, ale jest to zabronione z powodu osypujących się kamieni i fragmentów skał. By przyjrzeć się nieco bliżej Percé Rock można podpłynąć statkiem. Wybraliśmy się na taki rejs i musimy przyznać, że z bliższej odległości, skała również robi duże wrażenie. Tym bardziej, że podczas naszego pobytu w Percé, obserwowaliśmy ostaniec skalny w scenerii żywcem wyjętej z amerykańskich horrorów! Ciężkie ołowiane chmury, wiatr i niepokojące odgłosy głuptaków, których żyją tu tysiące stworzyły mroczny klimat…
Wyspa Bonawentury
Nieopodal Percé Rock znajduje się Wyspa Bonawentury będąca ostoją dla ptaków wędrownych oraz domem dla jednej z największych kolonii głuptaków na świecie.
Do tej niewielkiej wyspy, o powierzchni ok. 4 km kwadratowych, można dopłynąć statkiem. W okresie od maja do października można tam wędrować jednym z czterech szlaków turystycznych lub szlakiem dziedzictwa historycznego, który nawiązuje do przeszłości wyspy.
Wyspa Bonawentury jest największym rezerwatem ptaków wędrownych w Ameryce Północnej i domem dla ponad 200 tysięcy ptaków różnych gatunków, w tym: mew srebrzystych, maskonurów czy rybitw. Wspomniana zaś ogromna kolonia głuptaków liczy ponad 110 tysięcy ptaków! Można ją podziwiać w trakcie wędrówki po wyspie – np. wybierając szlak Les Colonies Trail, który stanowi najkrótszą i najbardziej bezpośrednią drogę do słynnej kolonii głuptaków, lub tak, jak my, z pokładu statku.
Jak dostać się na Wyspę Bonawentury
Wycieczki statkiem na Wyspę Bonawentury obsługiwane są przez prywatnych operatorów z przystani w Percé. Jeśli chcesz zwiedzić wyspę, musisz kupić bilet na wycieczkę łodzią bezpośrednio od operatora i dodatkowo uiścić osobną opłatę za wstęp do Parc National De L’Île-Bonaventure-Et-Du-Rocher-Percé. Bilet do parku można kupić w SÉPAQ Discovery and Visitor Centre, które znajduje się obok przystani.
Parc National De L’Île-Bonaventure-Et-Du-Rocher-Percé oraz rejsy – ceny biletów:
- Rejs: osoba dorosła; 45 $, dzieci d 6 do 12 lat – 25 $, dzieci do lat 6 gratis.
- Wstęp do parku: osoba dorosła 9,55 $, dzieci i młodzież do lat 18 – gratis (aktualne ceny można sprawdzić na stronie Sépaq).
Planujesz podróż?
- Jeśli szukasz informacji o innych ciekawych miejscach w Kanadzie, zajrzyj do zakładki Kanada. Znajdziesz tam m.in. posty o Wodospadach Niagara czy mieście Québec oraz jego okolicach – przeczytasz o Wodospadzie Montmorency oraz Kanionie i bazylika Św. Anny.
- Jeśli podobają Ci się nasze posty, zapraszamy do polubienia strony Aktywnych w podróży na Facebooku oraz do śledzenia naszego profilu na Instagramie,
- Będzie nam również miło, jeśli udostępnisz ten post swoim znajomym. Możesz również zostawić komentarz pod wpisem.
Jeśli spodobał Ci się post, możesz nas wesprzeć stawiając nam wirtualną kawę. Tym sposobem wspierasz naszą twórczość.
Dodatkowo, stawiając nam kawę, masz teraz możliwość odebrania za darmo 45 dni dostępu do bogatej biblioteki audiobooków BookBeat!
Zostaw Odpowiedź