Jura to mekka wspinaczy skałkowych. Rafał spędzał tu dawniej mnóstwo czasu pokonując kolejne drogi wspinaczkowe, a potem ja stawiałam pierwsze kroki w „za małych butach” (wspinaczkowych). Teraz wróciliśmy, by odkryć ten region z innej perspektywy – z dwóch kółek. Przejechaliśmy fragmentem słynnego Szlaku Orlich Gniazd – jednego z najstarszych i najpiękniejszych polskich szlaków turystycznych! Pokonaliśmy ponad 60 km odwiedzając po drodze kilka orlich gniazd i charakterystycznych dla tej okolicy ostańców skalnych. Dodatkowym bonusem były obłędne pola rzepaku! Zapraszamy do lektury, a potem na rowery!
Szlak Orlich Gniazd
Szlak Orlich Gniazd to, jak już wspomniałam, jeden z najstarszych i najpiękniejszych szlaków turystycznych w Polsce. Przebiega przez województwo śląskie i małopolskie łącząc Częstochowę z Krakowem (lub odwrotnie – szlak jest dwukierunkowy). Można go pokonać pieszo, rowerem lub konno, oficjalnie są bowiem wyznaczone trzy jego warianty.
Szlak rowerowy liczy 190 km, z czego 104 km znajdują się w obrębie woj. śląskiego. Pozostałe 86 km to już woj. małopolskie. Co ciekawe, przez ponad 20 lat istnienia, szlak był kilka razy modyfikowany, dzięki czemu zmieniał się zarówno jego przebieg, jak i długość. Obecnie długość szlaku jest niemal identyczna, jak w pierwszej wersji, różnice są tylko w przebiegu.
Rowerowy Szlak Orlich Gniazd – parametry i przebieg
Dystans: 190,4 km
Suma podjazdów:
Częstochowa – Kraków: 2 455 m
Kraków – Częstochowa: 2 501 m
Rowerowy Szlak Orlich Gniazd – przebieg z Częstochowy w stronę Krakowa:
Punkt początkowy szlaku: Częstochowa Dworzec PKP – Olsztyn (19 km) – Złoty Potok (36,7 km) – Żarki (49 km) – Mirów (56,3 km) – Bobolice (58,3 km) – Podlesice (69,6 km) – Morsko (72,4 km) – Kromołów (80,8 km) – Podzamcze (87 km) – Smoleń (98,8 km) – Bydlin (111,3 km) – Rabsztyn (124,8 km) – Olkusz (129 km) – Paczółtowice (147,3 km) – Rudno (160 km) – punkt końcowy szlaku: Kraków, Cichy Kącik, Błonia (190,4 km).
Rowerowy Szlak Orlich Gniazd – kierunek Kraków – Częstochowa:
Punkt początkowy szlaku: Kraków, Cichy Kącik, Błonia – Rudno (29,9 km) – Paczółtowice (42,7 km) – Olkusz (61,6 km) – Rabsztyn (65,7 km) – Bydlin (79,3 km) – Smoleń (91,8 km) – Podzamcze (103,4 km) – Kromołów (109,6 km) – Morsko (118 km) – Podlesice (120,8 km) – Bobolice (132,2 km) – Mirów (134,2 km) – Żarki (147,1 km) – Złoty Potok (153,8 km) – Olsztyn (171,4 km) – punkt końcowy szlaku: Częstochowa, stacja PKP (190,4 km).
Zabytki na Szlaku Orlich Gniazd
Szlak oznaczony jest kolorem czerwonym. Są to tzw. znaki R1 – rower na białym tle z paskiem w kolorze czerwonym. Gdzieniegdzie można jeszcze spotkać znakowanie starego typu czyli czerwone piktogramy rowerzysty na białym tle, malowane na słupach oraz na drzewach. Na trasie znajdują się także znaki z odległościami do najbliższych miejscowości oraz do pobliskich atrakcji turystycznych. A atrakcji nie brakuje! Pierwszym Orlim Gniazdem w woj. śląskim jest zamek w Olsztynie pod Częstochową, a ostatnim w obrębie woj. śląskiego zamek Pilcza w Smoleniu. W części małopolskiej zaś odpowiednio – zamek Bydlin, a ostatni – krakowski Wawel. Po drodze można zajrzeć m.in. do pozostałości warowni w Mirowie, Bobolicach, Morsku, Podzamczu, Bydlinie czy Rabsztynie. Kolejne atrakcje to Dolina Wiercicy, Diabelskie Mosty oraz ruiny strażnicy w Przewodziszowicach.
My przejechaliśmy fragment Rowerowego Szlaku Orlich Gniazd zaczynając pod zamkiem Ogrodzieniec w Podzamczu, a kończąc przy zamku w Mirowie. Było to ok. 30 km w jedną stronę. Po drodze zajrzeliśmy nie tylko do zamków, ale również w okolice słynnego i wyjątkowego ostańca skalnego – Okiennika Wielkiego. Trasa na tym odcinku jest bardzo dobrze przygotowana – z infrastrukturą w postaci ławek, koszy na śmieci, a nawet wiat, w których można się schronić przed deszczem lub palącym słońcem.
Nawierzchnia i ukształtowanie terenu
Rowerowy Szlak Orlich Gniazd prowadzi głównie po drogach asfaltowych, ale piaszczyste i kamieniste drogi polne oraz leśne też tu znajdziesz. Zaliczany jest do bardziej wymagających pod względem technicznym i fizycznym. Nie mało jest tu podjazdów, które wymagają sporej siły w nogach. Musimy się przyznać, że raz nam się zdarzyło zsiąść z rowerów – szybciej szliśmy prowadząc je niż jadąc pod górę. Trudy podjazdów rekompensują jednak fantastyczne krajobrazy, przestrzeń i zabytki.
Według oficjalnych danych:
- drogi asfaltowe: 147 km
- drogi szutrowe: 23,4 km
- drogi gruntowe 20,0 km
Na Szlaku Orlich Gniazd najlepiej sprawdzi się rower górski, crossowy lub trekkingowy. Lepiej nie wybierać się tu rowerem szosowym ani rowerem z przyczepką.
A jeśli chodzi o krajobrazy – tak malowniczych pól rzepaku nie widzieliśmy chyba nigdy. Ot taki bonus do majowych wycieczek.
Więcej opisów naszych podróży i wycieczek po woj. śląskim znajdziesz w zakładce Śląskie, a po innych miejscach w Polsce – tutaj: Polska.
Jeśli podobają się Wam nasze posty, zapraszamy do polubienia strony Aktywnych w podróży na Facebooku oraz do śledzenia naszego profilu na Instagramie. Będzie nam również miło, jeśli udostępnicie ten post swoim znajomym. Nie zapominajcie też o naszym kanale na YouTube, który warto zasubskrybować z dzwoneczkiem, by otrzymywać powiadomienia o nowych filmach.
Jeśli spodobał Ci się post, możesz nas wesprzeć stawiając nam wirtualną kawę. Tym sposobem wspierasz naszą twórczość.
Dodatkowo, stawiając nam kawę, masz teraz możliwość odebrania za darmo 45 dni dostępu do bogatej biblioteki audiobooków BookBeat!
Zostaw Odpowiedź