Norweskie Drammen znane jest głównie z tzw. spirali czyli krętego tunelu w skale w kształcie serpentyny, wiodącego na wzgórze Bragernesåsen. Jednak niezwykle ciekawą atrakcją Drammen jest również most dla pieszych Ypsilon łączący dwa brzegi rzeki Drammenselva oraz River Harp czyli Harfa Rzeczna. Ktoś powie: most jak most, ale warto na niego spojrzeć szerzej. Otóż, tuż obok mostu, po obu stronach rzeki, znajdują się ogromne, srebrne kule. Gdy zbliżysz się do nich, usłyszysz… śpiew. Brzmi intrygująco?
Drammen
Drammen to liczące ok. 100-tysięcy mieszkańców miasto w południowej Norwegii, ok. 40 km na południowy zachód od Oslo. Miasto leży u ujścia rzeki Drammenselva do fiordu Drammenfjord. Przez rzekę przerzucono kilka mostów, w tym charakterystyczny most dla pieszych Ypsilon. Tuż obok mostu po obu stronach rzeki znajdują się intrygujące, ogromne, srebrne kule.
Autorów projektu River Harp zainspirowała lokalna legenda o norweskim duchu wody o imieniu Nøkken. Kobietom jawi się on jako piękny młody mężczyzna ze skrzypcami. Czarującą muzyką rzeczną Nøkken wabi kobiety, aż… wpadną do wody i utoną. Most dla pieszych stał się gigantyczną harfą, która swoją muzyką ma uspokajać ducha wody. Nagrany wcześniej śpiew modulowany przez drgania mostu wywoływane zarówno przez przechodzących ludzi, jak i samą rzekę odtwarzany jest we wspomnianych kulach.
A jak to wygląda od strony technicznej?
Harfa rzeczna – jak to działa?
Most pomierzono i ustalono częstość drgań własnych na 1253 Hz. To oczywiście zakres niesłyszalny, więc przeskalowano do częstotliwości słyszalnej dla człowieka, co dało 320,768 Hz i tego użyto jako dźwięku referencyjnego (nuty) do zbudowania skali, na której oparte są odtwarzane śpiewy. Skala ta nawiązuje do skali tradycyjnego staronorweskiego śpiewu ludowego.
Most jest cały czas monitorowany, a dzięki kilku akcelerometrom zebrane sygnały są bezprzewodowo przekazywane do rezonatorów – czyli kulistych głośników po obu stronach rzeki. Dzięki temu praca czyli drgania, a tym samym ruch mostu, ma bezpośredni wpływ na to, co jest odtwarzane. Nagrane wcześniej pieśni śpiewane przez członków lokalnej społeczności niejako ‘interpretują’ te sygnały w czasie rzeczywistym i tym samym mamy interakcję: środowisko/ludzie/most/muzyka i śpiewy. Most stanowi więc ogromną harfę nadająca ton i wpływającą na ‘śpiew’ dla rzeki.
Planujesz podróż do Norwegii?
Zapraszamy do zakładki Norwegia, znajdziesz tu mnóstwo inspiracji i konkretne informacje w postaci tekstów i zdjęć. Do Norwegii podróżujemy regularnie od 2015 r., dlatego zgromadziliśmy i wciąż gromadzimy nowe materiały. Przeczytasz m.in. o:
- słynnej półce skalnej Preikestolen (szlak i wszelkie informacje)
- intrygującym kamieniu zamieszonym nad fiordem czyli Kjeragbolten (szlak, dojazd, parking, itp.)
- Besseggen czyli szlaku w Jotunheimen z przepięknymi widokami na dwa jeziora o różnych kolorach wody
- wejściu na Gaustatoppen – szczyt, z którego widać nawet 1/6 Norwegii
- Trondheim i obłędnej katedrze Nidarosdomen
- Oslo – co warto zobaczyć w stolicy Norwegii.
Znajdziesz też gotowy plan na 14-sto dniowy objazd Norwegii południowej.
Jeśli podobają się Wam nasze posty, zapraszamy do polubienia strony Aktywnych w podróży na Facebooku oraz do śledzenia naszego profilu na Instagramie. Będzie nam również miło, jeśli skomentujesz lub udostępnisz ten post swoim znajomym.
Jeśli spodobał Ci się post, możesz nas wesprzeć stawiając nam wirtualną kawę. Tym sposobem wspierasz naszą twórczość.
Dodatkowo, stawiając nam kawę, masz teraz możliwość odebrania za darmo 45 dni dostępu do bogatej biblioteki audiobooków BookBeat!
Zostaw Odpowiedź