Usłyszeliśmy ostatnio, że wszędzie, nawet w miejscach, dla których głównym źródłem dochodu jest turystyka, priorytetem powinna być ochrona środowiska, a nie sama turystyka. Bardzo spodobało nam się to stwierdzenie, ale zaczęliśmy się zastanawiać, na ile takie ekologiczne podejście zależy od lokalnych władz, właścicieli hoteli czy restauracji, miejscowych biur podróży oferujących wycieczki po okolicznych atrakcjach i wszystkich firm związanych z lokalną turystyką, a na ile od nas – turystów. Oczywiście odpowiedź na to pytanie nie jest prosta, bo nigdy do końca nie będziemy mieć pewności, jak dużo ekologicznych rozwiązań zostało w danym miejscu wdrożonych. Sami możemy być jednak bardziej świadomymi turystami i wprowadzić w życie kilka prostych zasad, które sprawią, że nasze podróżowanie stanie się bardziej ekologiczne czyli pomocne szeroko pojętej ochronie środowiska. W tym poście podpowiadamy jak zmienić podróżowanie w ekopodróżowanie.
Liczba turystów na świecie znacząco przyrasta każdego roku. Choć obecnie trudno jest prognozować rok 2020 i kolejne lata z powodu trwającej pandemii koronawirusa COVID-19, to faktem jest, że w 2019 roku odbyło się rekordowe 1,5 mld turystycznych podróży zagranicznych (wg Światowej Organizacji Turystyki Narodów Zjednoczonych (UNWTO)). Podróżujemy również po kraju, który zamieszkujemy, więc liczba w ogóle odbytych podróży jest jeszcze większa. Dlatego rachunek jest prosty, jeśli każdy nas w czasie swoich podróży wdroży chociaż kilka prostych ekologicznych rozwiązań, środowisko na pewno na tym zyska. Podróżujmy tak, by nie zniszczyć tego, co chcemy zobaczyć. Oto nasz poradnik – kilka praktycznych wskazówek, bez przesady i popadania w skrajności.
8 sposobów na ekopodróżowanie
Włącz podróżne ekomyślenie
Do każdej podróży warto się przygotować, nie tylko pod kątem ustalenia miejsc, które chcesz odwiedzić, noclegów i transportu. Ważne jest, by poszukać informacji o lokalnej kulturze i zwyczajach. Jeśli planujesz odwiedzenie miejsc lub skorzystanie z atrakcji, które budzą kontrowersje, albo intuicyjnie wydają się niezbyt etyczne (jak np. jazda na słoniach), porównaj informacje z kilku źródeł i dopiero wyciągnij wnioski i podejmij decyzję. Jeśli pewne ekologiczne rozwiązania wdrożyłeś we własnym domu, stosuj je również w podróży (np. segregacja śmieci, oszczędzanie wody czy niemarnowanie żywności).
Nie śmieć, sprzątaj po sobie, nie marnuj
Co roku, przy okazji Światowego Dnia Ziemi dzieci i młodzież m.in. zbierają śmieci w okolicznych lasach. Nie musieli by ich zbierać, gdyby ich tam nie było! Dlatego idąc do lasu czy w góry, biwakując w terenie, weź ze sobą torebkę na śmieci. Przynieś je ze sobą, a potem odpowiednio posegreguj śmieci przed wyrzuceniem. Ogranicz ilość śmieci – weź swoją butelkę z wodą lub napojem, nie kupuj wody w plastikowych butelkach. Jeśli bierzesz darmowe foldery i mapy np. w punkcie informacji turystycznej, rób to z głową – weź tylko te, które zawierają ciekawe informacje, dzięki czemu masz pewność, że nie wyrzucisz ich od razu. Nie marnuj jedzenia. Jeśli śniadanie jesz w hotelu czy B&B, nakładaj tyle ile zjesz. Zawsze możesz dołożyć, a w drugą stronę to nie działa – to, co zostawisz na talerzu zostanie wyrzucone.
Rozsądnie wybieraj nocleg
Każdy z nas preferuje jakieś konkretne miejsca noclegowe. Jedni wybiorą hotel, inni hostel, jeszcze inni mieszkanie, czy apartament wynajęte np. za pośrednictwem Booking.com, a są i tacy, którzy kochają campingi. Niezależnie od tego, w jakim miejscu lubisz nocować, warto sprawdzić, czy dane miejsce jest przyjazne środowisku. Dziś mamy wiele możliwości – wizytówki danego miejsca w Internecie, które warto zestawić z opiniami o nich, można po prostu poszukać małych agroturystyk, ale też sprawdzić, czy dane miejsce ma certyfikaty (oczywiście nie musi ich mieć, by być eko).
Jeśli nocujesz w hotelu, zastanów się nad koniecznością częstej wymiany ręczników, czy sprzątania pokoju, porządek staraj się utrzymywać we własnym zakresie. Pamiętaj, że rezygnacja z codziennego sprzątania pokoju i wymiany ręczników to po prostu oszczędność wody.
Postaw na dobrą jakość odzieży i sprzętu
Jeśli często podróżujesz i aktywnie spędzasz czas, to prędzej czy później staniesz (lub już stanąłeś!) przed koniecznością kupna specjalistycznego sprzętu i odzieży. My hołdujemy zasadzie, którą gorąco polecamy wszystkim – lepiej kupić coś wysokiej jakości, z porządnych materiałów i dobrze wykonane. Nie musisz kupować wszystkiego na raz, można powoli kompletować sprzęt, a w razie konieczności coś pożyczyć. Kupno taniego sprzętu często powoduje konieczność ponownego zakupu, a poza tym może mieć kolosalne znaczenie, jeśli chodzi o bezpieczeństwo. Kupując tanie produkty – nie postępujemy ekologicznie, a często także wcale nie oszczędnie, skoro musimy kupić ponownie. Dodatkowo szukając informacji o danym sprzęcie, warto zwrócić uwagę na podejście danej firmy do ekologicznych rozwiązań, działań na rzecz środowiska, czy tzw. zrównoważonej produkcji.
Spakuj niezbędne kosmetyki w małe opakowania
Ostatnio często korzystamy z tanich linii lotniczych wybierając opcję podróży jedynie z bagażem podręcznym. Jednak niezależnie od tego, czy musimy zmieścić się w limicie (w bagażu podręcznym wszelkie emulsje, żele, pasty, aerozole itp. muszą być przewożone w pojemnikach o objętości do 100 ml każdy), warto spakować kosmetyczkę tak, by zabrać tylko niezbędne kosmetyki w odpowiednich ilościach. By postępować bardziej ekologicznie, nie kupuj każdorazowo miniaturowych wersji ulubionych kosmetyków. Pewnie nie raz trafiła do Twoich rąk próbka kremu czy żelu pod prysznic w mniejszym opakowaniu, zatrzymaj buteleczkę i przelej do niej taką ilość kosmetyku, jaka jest niezbędna na wyjazd. Musimy się przyznać, że nigdy nie kupiliśmy zestawów małych tzw. podróżnych pojemniczków, by do nich przelewać lub przekładać kosmetyki, korzystamy z tych, które trafiły do nas jako próbki, czy gratisy do większych zakupów kosmetycznych.
Kupuj oryginalne pamiątki wytworzone przez lokalnych producentów
Nie jesteśmy zwolennikami stwierdzenia, że z podróży najlepiej przywieźć tylko zdjęcia. Owszem, uważamy, że nie warto kupować rzeczy kompletnie nieprzydatnych, ale rozumiemy w pełni chęć przywiezienia ciekawej i oryginalnej pamiątki. Niestety, w dzisiejszych czasach często trzeba się mocno naszukać, by kupić coś oryginalnego, wytworzonego przez lokalne rzemiosło i nie pochodzącego z Chin. Ale można! Warto zapytać np. właściciela miejsca, w którym mieszkamy, gdzie można znaleźć przedmioty wyprodukowane przez miejscowych. Ale uwaga! Będąc już w takim sklepie, trzeba też spytać, skąd pochodzi dana rzecz, bo często taki sklep, by przyciągnąć turystów ma w swojej ofercie także popularne pamiątki, których miejsce wytworzenia nie ma nic wspólnego z miejscem naszego pobytu.
Próbuj lokalnej kuchni
Kuchnia danego regionu to coś, co nieodłącznie się z nim wiąże. Dlatego, by w pełni poznać miejsce, do którego podróżujesz koniecznie spróbuj również lokalnych posiłków. Często są to charakterystyczne dla danego miejsca potrawy, ale warto spróbować też lokalnych produktów, jak owoce uprawiane w danym miejscu, np. cytryny z południa Włoch czy banany i owoce opuncji z Teneryfy (więcej o kuchni kanaryjskiej przeczytasz w poście Kuchnia kanaryjska | Co warto zjeść na Teneryfie). Jedząc w lokalnych restauracjach, a nie w sieciowych, wspierasz lokalnych rolników, wytwórców i restauratorów i jednocześnie jesteś eko, bo jest ogromna szansa, że składniki Twojej potrawy nie przyleciały z drugiego końca świata, by spełnić standardy sieci.
Zabierz ze sobą w podróż: butelkę, kubek i torbę na zakupy
By zminimalizować zużycie jednorazowych opakowań koniecznie weź ze sobą: butelkę, do której zabierzesz wodę na czas zwiedzania czy na szlak, kubek, do którego zamówisz kawę, jeśli bez kawy na wynos nie potrafisz się obejść lub nie masz czasu na to, by usiąść w kawiarni i płócienną torbę na zakupy.
Jeśli podobają się Wam nasze posty, zapraszamy do polubienia strony Aktywnych w podróży na Facebooku oraz do śledzenia naszego profilu na Instagramie. Będzie nam również miło, jeśli udostępnicie ten post swoim znajomym.
Zostaw Odpowiedź