Snæfellsnes to wąski, podłużny półwysep położony w zachodniej części Islandii, pomiędzy zatoką Faxaflói a fiordem Breiðafjörður. Mnóstwo tu niezwykłych przyrodniczych atrakcji takich, jak pola lawowe pokryte mchem, ciekawe formacje skalne, jaskinie, malownicze klify czy piaszczyste plaże. Są to atrakcje typowe dla całej wyspy, dlatego Półwysep Snæfellsnes często nazywa się Islandią w pigułce lub Islandią w miniaturze. Dzięki temu jest on popularnym miejscem wśród turystów, a sławy dodał mu Juliusz Verne, który opisał go w książce pt. „Podróż do wnętrza Ziemi”.
Jeśli czytałaś/-eś nasz post o atrakcjach Islandii Południowej, to wiesz, że ostatnim miejscem, do którego dotarliśmy na południu wyspy była Laguna lodowcowa Jökulsárlón. W planie mieliśmy objechać większą część ringu czyli pojechać dalej na wschód, a potem na północ, a następnie przejechać przez interior, ale ulewny deszcz i silny wiatr zapowiadane na wschodzie i północy wyspy, spowodowały, że postanowiliśmy wdrożyć plan B. Wróciliśmy więc na zachód i w drodze na Fiordy Zachodnie, zwiedziliśmy Półwysep Snæfellsnes.
Opisane poniżej atrakcje i piękne miejsca zwykle turyści odkrywają w odwrotnej kolejności – jadąc z północy w kierunku Reykjaviku. Dlatego, jeśli będziesz jechać właśnie w ten sposób, po prostu odwróć kolejność. Turyści objeżdżający Snæfellsnes w drodze z północy, jako jedno z pierwszych miejsc odwiedzają charakterystyczną górę Kirkjufell. My zaczęliśmy od Ytri Tunga czyli zatoki, w której można obserwować foki w ich naturalnym środowisku.
Oto odwiedzone przez nas miejsca na Półwyspie Snæfellsnes:
- Ytri Tunga – zatoka fok
- Kościół Budarkirkja (Búðakirkja)
- Arnarstapi
- Londrangar
- Svörtuloft
- Kirkjufell i wodospady Kirkjufellfoss
- Berserkjahraun – pole lawy
Ytri Tunga – zatoka fok
Plaża Ytri Tunga na półwyspie Snaefellsnes to chyba najsłynniejsze miejsce na Islandii, gdzie można obserwować foki w ich naturalnym środowisku. Spotkać tu można przede wszystkim fokę pospolitą, a czasami również fokę szarą – znacznie większą, ale też bardziej płochliwą. Szanse na zobaczenie tutaj fok są duże przede wszystkim w czerwcu i lipcu, ale w innych miesiącach też można je wypatrzeć. Nam to się udało w sierpniu i musimy się przyznać, że było to super przeżycie!
Foki można obserwować z odległości min. 50 m, a jeśli są młode – 100 m. Należy zachować ciszę, a jeżeli foka wydaje dźwięk, porusza się lub jest zaniepokojona, należy się oddalić. Nie wolno też stawać pomiędzy foką a wodą.
Co ciekawe, foki dla Islandczyków stanowiły niegdyś pożywienie, wykorzystywano też ich wodoodporne skóry i podobno zabijano dla rozrywki. Dziś się je szanuje i podziwia.
Ytri Tunga – dojazd, parking, informacje
By dojechać do Ytri Tunga należy zjechać z drogi nr 54 na parking. Koszt parkingu – 750 ISK (ok. 22 PLN). Opłatę uiścisz w automacie.
Kościół Budakirkja (Búðakirkja)
Ten charakterystyczny czarny kościółek znajduje się w przysiółku Búðir, na terenie pola lawy Búðahraun, w zachodniej części półwyspu Snaefellsnes. Dawniej była to zamożna wioska rybacka i jednocześnie jedno z najbardziej aktywnych miejsc handlowych Snæfellsnes. Dziś po czasach świetności Búðir właściwie nic już nie pozostało, turyści licznie odwiedzają kościółek i najczęściej jadą dalej.
Warto dodać, że kościół jest obiektem zabytkowym należącym do Muzeum Narodowego Islandii, znajduje się jednak pod opieką tutejszej parafii. Wyjątkowo ciekawa jest historia jego powstania. Otóż pierwszy kościół w tym miejscu powstał w 1703 r. Niestety został zniszczony, a w 1816 r., zlikwidowano także lokalną parafię. Nowy kościół powstał dzięki wyjątkowemu uporowi jednej z parafianek, która po tym, jak jej prośby odrzucali zwierzchnicy Kościoła Islandzkiego, po zgodę poszła aż na dwór królewski. Steinunn Sveinsdottir została pochowana na kościelnym cmentarzu, a na pamiątkę jej działań kazała wyryć na kołatce na drzwiach wejściowych następującą inskrypcję: „Ten kościół został zbudowany w 1848 r. bez wsparcia duszpasterzy”. Dzisiejsza świątynia nie jest oryginalną budowlą z XIX w., w latach 80-tych XX w. kościół został zrekonstruowany.
Kościół jest niewielki, minimalistyczny w kształcie i niemal w całości czarny. Jedyne białe akcenty stanowią ramy okienne oraz drzwi. Jest niezwykle popularny wśród turystów i fotografów, co powoduje, że trudno go oglądać w ciszy i spokoju w ciągu dnia…
Budarkirkja – dojazd, parking, informacje
Jadąc drogą nr 54 należy skręcić w lewo w Búðavegur. Po ok. 2 km dotrzesz na bezpłatny parking pod kościołem.
Arnarstapi
Arnarstapi to niewielka miejscowość południowo-zachodniej części półwyspu Snæfellsnes o niezwykle ciekawym wybrzeżu. Kiedyś ważny port, dzisiaj miejscowość głównie turystyczna. Piękne granitowe klify wyrastają tu wprost z oceanu, który wyrzeźbił w nich dwa mosty skalne Stone Bridge oraz Gatklettur. Klify i mosty skalne to jednak nie wszystko, zaraz za gospodą kończy się droga, a tuż obok można podziwiać ogromną rzeźbę autorstwa Ragnara Kjartanssona – olbrzyma Bardura Snæfellsása. Została ona postawiona dla uczczenia pierwszego osadnika na półwyspie.
Arnarstapi – dojazd, parking, informacje
Aby dotrzeć do Arnarstapi, należy zjechać z drogi 54 na drogę 574, a następnie skręcić w lewo w kierunku miejscowości. Auto można zostawić na parkingu po prawej stronie obok Arnarstapi Center czyli centrum informacji turystycznej. W miejscowości znajdziesz pełną infrastrukturę od restauracji, przez miejsca noclegowe i sklepy, aż po stację benzynową.
Lóndrangar
Lóndrangar to dwie bazaltowe skały w formie kolumn o wysokości 75 i 61 m. Na niektórych zdjęciach przypominały nam nieco szkockie formacje Old Men of Storr, ale w rzeczywistości to bardziej coś na kształt zamku wyłaniającego się wprost z wody u wybrzeża półwyspu Snaefellsnes. Aby podziwiać Londrangar należy podejść z parkingu na punkt widokowy, jest to króciutki spacer, a widok naprawdę imponujący. Sam klif, na którym znajduje się ścieżka i wspomniany punkt sprawia wrażenie surowego i dzikiego. Tylko skały, zielona trawa, ptaki i kilkoro turystów. Cisza przerywana jedynie odgłosami ptaków i szumem wody. Baśniowo…
Warto dodać, że ptaków bytuje tutaj sporo. Wśród nich mewy i maskonury, my jednak tutaj ich nie spotkaliśmy. O tym, gdzie obserwowaliśmy maskonury przeczytasz w poście: Maskonury na Islandii
Lóndrangar – dojazd, parking, informacje
Parking, z którego startuje króciutki szlak (ok. 250 m) na punkt widokowy Lóndrangar znajduje się bezpośrednio przy drodze nr 574. Parking jest bezpłatny, znajdują się tutaj też stoły i ławki. Jest to również początek kilku szlaków.
Svörtuloft – pomarańczowa latarnia morska
Nazwa Svortuloft (Svörtuloft ) oznacza czarny sufit i pochodzi od klifu utworzonego z czarnej lawy. Gdy płynąca lawa dotarła do otwartego morza, po zetknięciu z zimną wodą, stygnąc utworzyła surowy klif, który dziś można podziwiać od strony oceanu. Klif jest piękny, ale i niebezpieczny – szczególnie przy złej pogodzie. Dlatego bezpieczeństwa marynarzy i żeglarzy strzeże pomarańczowa latarnia morska. Obok znajdują się drewniane pomosty i platforma widokowa, by można było bezpiecznie podziwiać piękną linię brzegową z czarnymi jak smoła formacjami skalnymi oraz obserwować ptaki zamieszkujące skały klifu.
Tutejsza latarnia morska znana również jako latarnia morska Svörtuloftaviti została oddana do użytku w 1931 r. Mierzy blisko 13 m wysokości i jest to konstrukcja betonowa – poprzednia wybudowana w 1914 r. była konstrukcją stalową. Oryginalny pomarańczowy kolor latarni doskonale komponuje się z czarnym klifem lawowym, choć nie taka jest jego rola. Tak naprawdę ta barwa świetnie odróżnia się zarówno od czarnych skał, jak i znajdujących się w tle gór, które bywają również białe, gdy pokryje je śnieg.
Svortuloft – dojazd, parking, informacje
Z drogi 574 należy skręcić na szutrową drogę 579. My jechaliśmy autem 4×4, więc nie mieliśmy najmniejszego problemu, ale normalne samochody osobowe też spotkaliśmy na tej drodze. Droga wiedzie przez pola lawy, od odbicia z drogi 574 do latarni i platformy widokowej dotrzesz w ok. 15 min. Parking nie jest duży, ale bezpłatny.
Kirkjufell i wodospady Kirkjufellfoss
Kirkjufell czyli Góra Kościelna (463 m n.p.m.) to bez wątpienia jedno z bardziej znanych miejsc na Islandii. Znajduje się na północnym brzegu półwyspu Snæfellsnes, nieopodal miasteczka Grundarfjörður. Nazwa szczytu związana jest z charakterystycznym jego kształtem, który przypomina dach kościoła. Kirkjufell przez miejscowych uważany jest za najpiękniejszy szczyt półwyspu Snæfellsnes, często także mówi się o nim jako o symbolu wyspy.
Na szczyt można wejść, jednak prowadząca tam ścieżka jest miejscami stroma, wąska i z dużą ekspozycją, bez jakichkolwiek zabezpieczeń czy ułatwień. Trud podejścia wynagradzają wspaniałe widoki ze szczytu – roztacza się stąd piękna panorama na okoliczne pola lawowe, wybrzeże oraz fiord. Wejście i zejście nie powinno zająć więcej niż 3 godziny. Należy pamiętać, że wędrówka nie należy do najłatwiejszych i trzeba bardzo uważać zarówno wchodząc, jak i schodząc. Zdarzają się tu bowiem nawet wypadki śmiertelne (ostatni miał miejsce w 2022 r.). My tym razem nie wybraliśmy się na wędrówkę, mamy nadzieję zrobić to przy następnej wizycie na Islandii.
Kirkjufell jest także świetnym punktem orientacyjnym, a na przestrzeni wieków pełnił taką funkcję dla żeglarzy i marynarzy. Współcześnie natomiast zachwycił filmowców – „zagrał” w 7 sezonie słynnego serialu „Gra o Tron”.
Wodospady Kirkjufellfoss
W okolicy Kirkjufell znajdzie się również coś dla fanów wodospadów. Nieopodal podnóża góry, tuż obok parkingu mały strumień spływa po dwóch stopniach skalnych tworząc niewielkie wodospady. Choć nie jest to jeden wodospad, to ich nazwa ma pojedynczą liczbę – Kirkjufellfoss. Te niewielkie wodospady ze szczytem Kirkjufell w tle to chyba jeden z najbardziej popularnych islandzkich kadrów. Mamy i my!
Kirkjufell – dojazd, parking, informacje
Kirkjufell znajduje się tuż przy drodze nr 54, obok niewielkiego miasteczka Grundarfjörður. Są tutaj dwa płatne parkingi. Pierwszy znajduje się naprzeciwko góry, na początku drogi do wodospadu, drugi jest bliżej miasteczka, ale po drugiej stronie strumienia wypływającego spod wodospadu. Koszt parkingu – 1000 ISK (ok. 30 PLN).
Berserkjahraun – pole lawy
Na koniec okolica, która wywarła na nas ogromne wrażenie! Niezwykłe pole lawy Berserkjahraun. Mix czarnego i rudego piasku oraz zielonych wysp i pomarańczowych skał na tle kilku wulkanicznych kraterów to niezapomniany widok!
Pole lawy Berserkjahraun znajduje się w północnej części półwyspu Snæfellsnes. Przecina je droga nr 54, można także wjechać na samo pole lawy szutrową drogą, która liczy ok. 10 km. Berserkjahraun powstało ok. 4000 lat temu podczas erupcji systemu wulkanicznego Ljósufjöll, Kratery tych erupcji widać po południowej stronie drogi.
Nazwa Berserkjahraun w dosłownym tłumaczeniu oznacza pole lawy berserków. Kim byli berserkowie? Otóż według podań historycznych byli to wojownicy nordyccy nieznający strachu – gdy ogarniał ich szał bitewny, nie czuli bólu, a zdobywając dzięki temu nadludzką siłę, atakowali każdego w pobliżu, nawet sprzymierzeńców. Berserkowie byli tak nazywani, ponieważ w czasie walki nosili na sobie skóry dzikich zwierząt, zwłaszcza skóry niedźwiedzi, a słowo berserk pochodzi z języka staro nordyckiego i oznacza… „skóra niedźwiedzia”. Według jednej z islandzkich sag, w okolicy zabito niesłusznie dwóch berserków, mimo wywiązania się ich ze zleconej nadludzkiej pracy. Ich zwłoki zakopano, a we współczesnych czasach niedaleko odkryto grób dwóch wojowników…
Berserkjahraun – dojazd, informacje
Jak już wspomniałam, Berserkjahraun leży w północnej części półwyspu Snaefellsnes, na południe od drogi nr 54 oraz na zachód od drogi nr 56. Natomiast szutrowa droga prowadząca przez pole lawy to droga nr 558. Można na nią wjechać jednym z 3 wjazdów, odbijając z drogi nr 54.
Planujesz podróż na Islandię?
Islandia – wypożyczanie samochodu
Jeśli zwiedzając Islandię planujesz przemieszczać się samochodem, pamiętaj, by zarezerwować go z wyprzedzeniem. Więcej informacji o tym, jakie auto najlepiej wybrać na islandzkie drogi, znajdziesz wkrótce w osobnym poście, a tymczasem polecamy rezerwację auta poprzez Discover Cars.
Powyższy link jest linkiem afiliacyjnym. Jeśli rezerwując samochód, skorzystasz z niego – Ty zapłacisz tyle samo, a Discover Cars podzieli się z nami swoją prowizją. Przeznaczymy ją na utrzymanie bloga (m.in. domena, serwer) oraz tworzenie nowych bezpłatnych treści. Z góry dziękujemy za pomoc w rozwoju bloga!
- Jeśli chcesz zobaczyć atrakcje południowej części Wyspy Ognia i Lodu, zajrzyj do naszego postu: Islandia południowa | 10 miejsc, które musisz zobaczyć
- Jeśli szukasz miejsc, w których można obserwować maskonury, przeczytaj wpis poświęcony tym niewielkim, sympatycznym ptakom: Maskonury na Islandii | Informacje, ciekawostki, najlepsze miejsca do obserwacji
- W zakładce Islandia wkrótce kolejne posty z naszej islandzkiej podróży – zapraszamy do śledzenia naszej strony.
Jeśli spodobał Ci się post, możesz nas wesprzeć stawiając nam wirtualną kawę. Tym sposobem wspierasz naszą twórczość.
Dodatkowo, stawiając nam kawę, masz teraz możliwość odebrania za darmo 45 dni dostępu do bogatej biblioteki audiobooków BookBeat!
Zostaw Odpowiedź