Czytając o województwie opolskim, często spotykam się ze stwierdzeniem, że jest to najmniejsze województwo w Polsce. Owszem jest, ale jakie to ma znaczenie w kontekście atrakcji turystycznych, jakimi może się pochwalić? No może tylko takie, że odległość od jednej do drugiej nie powinna być duża. A te atrakcje są bardzo różnorodne – od monumentalnych zamków i wspaniałych pałaców, przez zabytkowe kościoły, ciekawe i wyjątkowe muzea, uzdrowiska, klimatyczne miasta z bogatą historią, po imponujące wzgórza, malownicze lasy i jeziora. W województwie opolskim spędziliśmy kilka dni i jesteśmy przekonani, że to zdecydowanie za krótko, by zobaczyć wszystkie ciekawe miejsca regionu, ale jesteśmy też pewni, że każdy, kto pozna jego klimat, będzie wracał, za każdym razem z dużym apetytem na odkrywanie nowych miejsc! Opolskie – co zobaczyć? Zapraszamy do lektury!
O jakich atrakcjach przeczytasz w poście?
- Nysa czyli Śląski Rzym
- Szlak Złotych Górników, Głuchołazy, Góry Opawskie
- Opolski Szlak Zamki i Pałace: Moszna, Niemodlin i Kopice
- Fabryka Robotów w Mosznej
- Szlak Muzycznych Murali w Opolu
- Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu
- Szlak Kulinarny „Opolski Bifyj”
Nysa – nasza baza wypadowa
Jako bazę wypadową na czas naszego pobytu w woj. opolskim wybraliśmy Nysę (na końcu postu znajdziesz link do naszego noclegu oraz propozycje innych). Atrakcje, które zaplanowaliśmy czyli Góry Opawskie, Zamek Moszna, Niemodlin i Kopice oraz Fabryka Robotów znajdują się w niedalekiej odległości od Nysy, a wracając do Warszawy zatrzymaliśmy się w Opolu. Nysa znajduje się w południowo-zachodniej części województwa opolskiego, w tzw. Krainie Pogranicza. Zależało nam też na zwiedzeniu samej Nysy – miasta zwanego Śląskim Rzymem.
Zobacz nasz film o 7 atrakcjach dla każdego w Opolskiem
Nysa – miasto nazywane Śląskim Rzymem
Skąd określenie Śląski Rzym? Przede wszystkim za sprawą Fontanny Trytona wzorowanej na rzymskiej Fontannie Trytona dłuta Berniniego. Poza tym w Nysie znajdują się liczne barokowe budowle sakralne. Dodać też należy, że miasto w 1290 r. stało się stolicą biskupiego księstwa nyskiego.
Nysę odwiedziliśmy po raz pierwszy tej jesieni i musimy przyznać, że miasto bardzo nam się spodobało. Ma uroczy Rynek, niesamowitą bazylikę pw. św. Jakuba i św. Agnieszki (z dachem o powierzchni 4 tys. m² zaliczanym do najbardziej stromych w Europie!) oraz fortyfikacje uświadamiające, że miasto było niegdyś jedną z najsilniejszych śląskich twierdz.
Co warto zobaczyć w Nysie? Oto lista miejsc:
- Stare Miasto i Rynek, a tutaj warto zwrócić uwagę na przepiękne, odrestaurowane kamienice, w tym charakterystyczny Dom Wagi Miejskiej oraz Wieżę Ratusza,
- Wspomnianą Bazylikę pw. św. Jakuba i św. Agnieszki oraz znajdującą się obok Dzwonnicę i Skarbiec św. Jakuba,
- Fontannę Trytona – tę za sprawą której mówimy na Nysę Śląski Rzym,
- Piękną Studnię jako arcydzieło barokowej sztuki kowalskiej,
- Wieżę Bramy Wrocławskiej oraz Wieżę Bramy Ziębickiej,
- Twierdzę w Nysie, w tym Fort Prusy czy Bastion św. Jadwigi
- Pałac Biskupi, a w nim Muzeum Powiatowe w Nysie i obok Kościół św. Piotra i Pawła,
- Jezioro Nyskie.
Wkrótce napiszemy odrębny post o zabytkach i atrakcjach Nysy.
Szlak Złotych Górników – Głuchołazy
Szlak Złotych Górników wytyczono w masywie Góry Parkowej w Górach Opawskich. My wybraliśmy się na niego późną jesienią i byliśmy zachwyceni! Im wyżej wspinaliśmy się, tym bardziej gęstniała mgła, która stworzyła niesamowity klimat w czasie naszej wędrówki. Warto się tam wybrać nie tylko przy pięknej pogodzie.
Szlak Złotych Górników to pętla o długości ok. 8 km – czas przejścia ok. 3 godz. Zaczyna się i kończy w Głuchołazach przy fontannie Amorek i prowadzi przez miejsca, gdzie dawniej wydobywano złoto.
Szlak oznakowany żółtym kolorem i wiedzie przez następujące miejsca: Grota Góralska – Rezerwat Las Bukowy – Rezerwat Nad Białką – Droga Świńska – Wiszące Skały – kaplica św. Anny – schronisko – Przednia Kopa – Tama na Sarnim Potoku – Dolina Sarniego Potoku – Polana nad „Górnikiem” (Zacisze II) – Górny Staw (Staw Łabędzi) – Park Zdrojowy – Głuchołazy Zdrój (plac z fontanną Amorek).
W rejonie Góry Parkowej zachowały się relikty dawnej działalności górniczej z XII i XV w. Są to sztolnie, płuczki, odkrywki powierzchniowe oraz usypiska. Dzięki nim można poczuć niepowtarzalną atmosferę tutejszej „gorączki złota”. Do dzisiaj istnieje tu około 80 szybów górniczych, a na Sarnim Potoku mieści się jedna z najstarszych hydrotechnicznych budowli na Śląsku – tama ziemno-kamienna, służąca niegdyś do spiętrzania wody potrzebnej przy płukania złota.
Na szlaku postawiono także 6 drewnianych rzeźb przedstawiających dawnych górników złota. Każdy gwarek prezentuje inną czynność. Jeden drąży tunel, inny oświetla drogę, jeszcze inny płucze złoto.
Warto wspomnieć, że wędrując przez szczyt Przedniej Kopy mijamy kaplicę św. Anny. Znajduje się ona tuż nad tzw. Wiszącymi Skałami, została wybudowana na początku XX w. w stylu neogotyckim. Latem odprawiane są w niej nabożeństwa. Przyznasz, że we mgle kaplica wygląda wprost magicznie…
Opolskie zamki i pałace: Moszna, Niemodlin i Kopice
Województwo opolskie zamkami i pałacami stoi, a by łatwiej było je zwiedzać powstał Opolski Szlak Zamki i Pałace. Na szlaku obecnie znajdują się 22 obiekty. Warto dodać, że niejednokrotnie są to miejsca, które można nie tylko zwiedzić, ale także zanocować, spróbować lokalnej kuchni, a nawet skorzystać z zabiegów spa.
My odwiedziliśmy bajkowy Zamek w Mosznej oraz Zamek Książęcy w Niemodlinie. Zajrzeliśmy także do ruin zamku w Kopiach, który nie znajduje się na wspomnianym szlaku, ponieważ obecnie trwa jego remont i nie można go jeszcze zwiedzać.
Moszna Zamek
Zamek w Mosznej to bajeczna rezydencja, która znajduje się zaledwie 30 km od Opola. Sławę zawdzięcza bajkowej architekturze – ma 99 wież i wieżyczek oraz 365 pomieszczeń. Uroku dodaje mu otoczenie – rozległy park z wielowiekowymi dębami i lipami, które szczególnie pięknie prezentują się jesienią. Za to latem turystów czarują azalie i ponad stuletnie różaneczniki, które rosną wzdłuż kanałów wodnych.
Historyczne komnaty zamkowe są dostępne do zwiedzania przez cały rok – indywidualnie lub z przewodnikiem. W zamku działają także restauracja, kawiarnia, a nawet hotel.
Ceny biletów wstępu różnią się w zależności od opcji zwiedzania – można zwiedzić sam park oraz park i wnętrze indywidualnie lub z przewodnikiem. Za bilet do parku zapłacisz 11-18 PLN, a w miesiącach zimowych wejdziesz tu za darmo. Za zwiedzanie parku i wnętrza zapłacisz 24-42 PLN (bilet normalny)/15-26 PLN (bilet ulgowy), a za zwiedzanie z przewodnikiem odpow. 60-77 PLN/48-59 PLN.
Więcej informacji znajdziesz na oficjalnej stronie Zamku w Mosznej.
Zamek Książęcy w Niemodlinie
Zamek Książęcy Niemodlin jest jednym z najpiękniejszych i najlepiej zachowanych zamków w Polsce. Został wzniesiony przez księcia Bolesława w 1313 r., wielokrotnie niszczony i odbudowywany, ostatecznie przyjął kształt renesansowej rezydencji odnowionej w XVIII w. w stylu barokowym. Po 1945 r. jego losy były bardzo różne. Dzisiaj zamek przechodzi kolejne renowacje, tak by w pełni mógł być udostępniony turystom. Co ciekawe, Zamek Książęcy w Niemodlinie był scenografią dla słynnego filmu Jana Jakuba Kolskiego „Jasminum”.
Zamek można zwiedzać z przewodnikiem. Czas zwiedzania 45-60 min. Bilet wstępu 80 PLN/bilet normalny, 40 PLN/bilet ulgowy. Po aktualne informacje zajrzyj na oficjalną stronę Zamku Niemodlin.
Ruiny Pałacu w Kopicach
Pałac w Kopicach nazywany jest Pałacem Śląskiego Kopciuszka, Pałacem na Wodzie lub Śląskim Wersalem. Swym zapierającym dech w piersi widokiem przypomina francuskie zamki nad Loarą. Niegdyś był to jeden z najpiękniejszych pałaców w Europie!
Kopice znane są od średniowiecza, ale obecny pałac zawdzięczają rodzinie Schaffgotsch. To Joanna Gryzik von Schomberg-Godulla – zwana „Śląskim Kopciuszkiem” wraz z mężem kupiła w 1859 r. pałac rozbudowując go z wielkim rozmachem. Ta neogotycka rezydencja otoczona wspaniałymi ogrodami i parkiem przetrwała wojnę w bardzo dobrym stanie, ale w latach 50-tych XX w. została zamieniony na… magazyn zboża. W 1956 r. budowlę podpalono, a dzieła zniszczenia dopełniły grabieże i ząb czasu. Obecnie trwa odbudowa pałacu.
Wszystkie zamki i pałace w województwie opolskim znajdziesz na stronie Visit Opolskie.
Fabryka Robotów w Mosznej
Fabryka Robotów to niezwykłe i jedyne miejsce w Polsce, a nawet w Europie, gdzie spotkasz roboty inspirowane filmami science fiction. Powstają one dzięki pasji i kreatywności Sebastiana Kucharskiego – właściciela tego wyjątkowego miejsca.
Można tu spotkać m.in. ponad 3 m postaci, ale są też Minionki czy sympatyczny Wall-e. Podstawowym materiałem, z którego powstają roboty jest złom samochodowy. Dodatkowo zobaczysz autentyczny miecz predatora oraz oryginalną baterię Terminatora T-800.
Fabryka Robotów to doskonała atrakcja zarówno dla dorosłych pasjonatów science fiction, jak i dla rodzin z dziećmi. Jeśli wybierasz się do Zamku w Mosznej, koniecznie zajrzyj do Fabryki Robotów! Znajduje się ona zaledwie kilkaset metrów od parkingu pod Zamkiem w Mosznej.
Fabryka Robotów – bilety wstępu: 29 PLN/bilet normalny, 25 PLN/bilet ulgowy, dzieci do lat 3 wstęp wolny. Godziny otwarcia sprawdzisz na stronie Fabryki Robotów.
Szlak Muzycznych Murali
Opole zapewne większości z nas kojarzy się z Krajowym Festiwalem Polskiej Piosenki. I słusznie, bo jest z nim nierozerwalnie związane od lat 60-tych ubiegłego wieku. Ten związek miasta z piosenką i muzyką widać tu na wielu płaszczyznach, m.in. na szlaku Muzycznych Murali. Dla amatorów street artu to prawdziwa gratka, a dla pozostałych ciekawy sposób na poznawanie miasta – murale z łatwością można wpleść w trasę spaceru odwiedzając np. Rynek i jego okolice.
Trasa Muzycznych Murali to wyjątkowy szlak, który nawiązuje do tradycji Opola jako Stolicy Polskiej Piosenki oraz twórczości muzyków związanych z opolskim festiwalem. Szlak co roku wzbogaca się o nowe dzieło. I tak obecnie można już podziwiać murale przedstawiające:
- Annę Jantar (ul. Rzemieślnicza)
- Krzysztofa Krawczyka (Krakowskiej 34 A)
- Andrzeja Nowaka (Ściegiennego 7 a)
- Zbigniewa Wodeckiego (ul. Krupnicza 4)
- Michała Bajora (ul. Oleska 36).
Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu
Muzeum Polskiej Piosenki to idealne miejsce na gorszą pogodę, ale nie tylko! Można się tu nieźle wciągnąć w odkrywanie historii polskiej piosenki do lat 20-stych XX w. aż do dziś. Rolę odtwarzacza multimedialnego pełnią tu dwie muzyczne ściany, na których umieszczono monitory dotykowe wyświetlające teledyski, fragmenty koncertów, reportaży i wywiadów z artystami. Każdy zwiedzający otrzymuje audioprzewodnik i słuchawki, dzięki czemu można zwiedzać wystawę i słuchać wybranych utworów tak długo, jak się chce. A podobno niektórzy potrafią spędzić tu cały dzień!
Oczywiście atrakcji jest dużo więcej, a hitem są budki, w których można nagrać piosenkę i nagranie wysłać mailem. Bawiliśmy się w budkach tak świetnie, że zapomnieliśmy ich sfotografować. Dla miłośników festiwali opolskich przygotowano szczegółowe informacje na temat każdej z edycji, a w specjalnych, podwieszanych kulach fani muzyki rozrywkowej mogą oglądać reportaże i fragmenty koncertów. Jest też miejsce, gdzie zgromadzono prawdziwe kostiumy gwiazd festiwalu opolskiego – można się w nie nawet wirtualnie przebierać.
Muzeum swoją siedzibę ma w Amfiteatrze Tysiąclecia w Opolu.
Ceny biletów: 30 PLN/bilet normalny, 23 PLN/bilet ulgowy, 65 PLN/bilet rodzinny.
Więcej informacji o Muzeum Polskiej Piosenki znajdziesz w naszym poście: Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu | Niezwykłe muzeum, które łączy pokolenia oraz na oficjalnej stronie internetowej muzeum.
Szlak Kulinarny „Opolski Bifyj”
Szlak Kulinarny Województwa Opolskiego “Opolski Bifyj” zrzesza lokale gastronomiczne z całego województwa, które promują tradycyjną kuchnię Śląska Opolskiego.W restauracjach należących do tego wyjątkowego szlaku znajdziesz dania tradycyjnej kuchni regionu, sporządzone według oryginalnych receptur oraz z wykorzystaniem tradycyjnych produktów.
Co ciekawe, do szlaku należą zarówno obiekty zabytkowe, tworzone często pracą całych pokoleń, jak i całkiem nowe restauracje, wpisujące się w historię regionu poprzez nawiązanie do lokalnych tradycji. Ich właściciele czerpią z dziedzictwa kulinarnego, czego efektem są autorskie kompozycje smaków.
W restauracjach należących do szlaku znajdziesz w menu potrawy oznaczone logo szlaku, co oznacza, że nie wszystkie dania w karcie są tradycyjne i regionalne. Według nas to ogromna zaleta, bo można spróbować w danym miejscu różnych potraw, a lunch, czy obiad skomponować według własnych upodobań, wplatając regionalne dania.
My skosztowaliśmy potraw ze szlaku „Opolski Bifyj” w dwóch miejscach – w restauracji w Zamku w Mosznej (link) oraz w Szarej Willi w Opolu (link). Wszystko było pyszne i pięknie podane! Polecamy gorąco!
Warto dodać, że restauracje należące do Szlaku Kulinarnego “Opolski Bifyj”znajdziesz na dedykowanej stronie internetowej Opolski Bifyj.
Opolskie – czy warto?
Czy warto odwiedzić województwo opolskie? Oczywiście! Miejsca, które my odwiedziliśmy to tylko niewielka część tego, co można tutaj odkrywać i zwiedzać.
Opolszczyzna na weekend? Jak najbardziej, ale z pewnością nie na jeden. Opolszczyzna na urlop – owszem, ale na dłuższy niż tydzień. My już mamy w planach Opole na przyszłą wiosnę, a Góry Opawskie i kolejne zamki na lato. Mamy nadzieję, że ten post pomoże w zaplanowaniu ciekawej podróży po woj. opolskim.
A jeśli już odwiedziłaś/odwiedziłeś Opolszczyznę, daj znać w komentarzu, jakie miejsca polecasz.
Materiał powstał w ramach współpracy z Polską Organizacją Turystyczną.
Nysa – gdzie nocować
Oto kilka propozycji noclegów w Nysie:
1. Apartamenty Apart-Henryk – apartamenty znajdują się w świeżo wyremontowanej kamienicy, w cichej okolicy, ok. 1 km od centrum miasta. Mają pełne wyposażenie (nawet pralkę i suszarkę do ubrań), a w okolicy są sklepy. Każdy apartament ma przypisane swoje miejsce parkingowe.
2. Jeśli na nocleg wybierasz hotel, sprawdź położony w samym centrum miasta Hotel Fryderyk.
3. A jeśli wolisz zanocować bezpośrednio nad Jeziorem Nyskim, to dobrym rozwiązaniem będą Domki Modern Jezioro Nyskie – nowoczesne domki, 200 m od plaży.
Powyższy link jest linkiem afiliacyjnym. Będzie nam miło, jeśli rezerwując apartament, skorzystasz z niego – dzięki temu Booking.com podzieli się z nami swoją prowizją. Przeznaczymy ją na utrzymanie bloga (m.in. domena, serwer) oraz tworzenie nowych bezpłatnych treści. Z góry dziękujemy za pomoc w rozwoju bloga!
Planujesz podróż?
- Jeśli zaś szukasz informacji o atrakcjach woj. opolskiego, znajdziesz je tutaj: Opolskie, natomiast pozostałe wpisy z naszych wycieczek i podróży po Polsce tutaj: Polska
- Jeśli podobają Ci się nasze posty, zapraszamy do polubienia strony Aktywnych w podróży na Facebooku oraz do śledzenia naszego profilu na Instagramie.
- Będzie nam również miło, jeśli udostępnisz ten post swoim znajomym. Możesz również zostawić komentarz pod wpisem.
Jeśli spodobał Ci się post, możesz nas wesprzeć stawiając nam wirtualną kawę. Tym sposobem wspierasz naszą twórczość.
Dodatkowo, stawiając nam kawę, masz teraz możliwość odebrania za darmo 45 dni dostępu do bogatej biblioteki audiobooków BookBeat!
Zostaw Odpowiedź