Nie będziemy ukrywać, że Nidarosdomen czyli wspaniała gotycka katedra w Trondheim zrobiła na nas ogromne wrażenie! Raczej nie jesteśmy wielkimi fanami budowli sakralnych, ale Nidarosdomen bardzo chcieliśmy zobaczyć. Kilka lat temu oglądaliśmy koncert Aurory, który miał miejsce właśnie w surowych wnętrzach katedry. Od tamtej pory zerkaliśmy nieśmiało na jej stronę internetową z nadzieją, że może koncert norweskiej piosenkarki odbędzie się tam ponownie. Niestety, nic takiego nie miało miejsca, ale lecąc na Sylwestra i Nowy Rok do Trondheim, wiedzieliśmy, że Nidarosdomen to będzie pierwszy obowiązkowy punkt w trakcie zwiedzania miasta. W Sylwestra 2022 r. mieliśmy to szczęście, że katedrę zwiedzaliśmy niemal sami!
A co nas tak urzekło w Nidarosdomen? Otóż niemal monochromatyczny klimat katedry, surowy, strzelisty gotyk, subtelnie podświetlone poszczególne elementy architektury i wreszcie wspaniałe organy. Nie bez znaczenia zapewne było to, że zwiedzaliśmy w ciszy, bez towarzystwa innych turystów. A to wszystko spowodowało, że Nidarosdomen dosłownie wprawiła nas w zachwyt!
Nidarosdomen i król Olaf II Haraldsson (Święty)
Uznawana za najważniejszą, nie tylko w Trondheim, ale i w całej Norwegii, monumentalna katedra już od czasów wczesnego średniowiecza była miejscem koronacji królów norweskich. Wybudowano ją w miejscu złożenia ciała króla Olafa II Haraldssona (in. Olafa II Świętego), założyciela Trondheim, który m.in. wprowadził do Norwegii chrześcijaństwo, zniósł niewolnictwo oraz ograniczył władzę arystokracji. Zginął śmiercią męczeńską 29 lipca 1030 r. Po śmierci został uznany za męczennika, a następnie ogłoszony świętym. To sprawiło, że przez wiele lat, grób króla był miejscem pielgrzymek. Co ciekawe, srebrna trumna Olafa, w 1537 r. została wywieziona do Danii i tam… przetopiona na monety!
Budowę świątyni zlecił następca Olafa II Świętego, król Olaf III Spokojny. Prace rozpoczęto 40 lat po śmierci króla – w 1070 r., a ukończono ok. 1320 r. W wyniku kilku pożarów oraz braku należytej opieki i konserwacji, stan katedry pogarszał się sukcesywnie aż do 1868 r., kiedy to zdecydowano o jej odbudowie.
Katedra Nidaros – architektura i styl
Katedra Nidaros swoim stylem nawiązuje do budowli anglo-normańskich, a najstarsza część nawy poprzecznej zwanej transeptem wykazuje wpływy stylu romańskiego. Co ciekawe, bardzo charakterystyczna, bogata w zdobienia gotyckie, fasada zachodnia świątyni powstała dopiero na przełomie XIX i XX w., w trakcie wspomnianej odbudowy, którą zakończono oficjalnie dopiero w 2000 r. W tym czasie odremontowano także inne, starsze części katedry, a w okna wstawiono witraże. Większość z nich nawiązuje stylem do dzieł z katedry we francuskim Chartres, w tym charakterystyczna rozeta w zachodniej fasadzie, ponad głównym portalem wejściowym.
Nidarosdomen – fasada zachodnia
Warto tutaj zaznaczyć, że to właśnie wspaniała, potężna fasada zachodnia jest najbardziej rozpoznawalnym elementem architektury katedry Nidaros. Ścianę zdobią dwa rzędy figur świętych oraz władców norweskich. Pośród nich znalazło się oczywiście miejsce dla św. Olafa.
Gdy w 1869 r. rozpoczynano odbudowę katedry, tylko zachowany dolny fragment zachodniej fasady z pięcioma posągami, mógł stanowić jakikolwiek wzór dla konserwatorów i architektów. Prace mające na celu wypełnienie fasady rzeźbami, stanowiły jeden z największych projektów artystycznych Norwegii XX w., ustępując jedynie parkowi Gustawa Vigelanda (pisaliśmy o nim w poście o zwiedzaniu Oslo). Do zaprojektowania 76 posągów świętych i postaci biblijnych, zaangażowano kilku czołowych norweskich artystów. Ostatnią statuę, Jana Apostoła, postawiono w 1984 r.
Szeroka na 50 m fasada jest najwspanialszym przykładem gotyku w całej Skandynawii. Z kopułą mierzącą ponad 102 metry i iglicą o wysokości 91 metrów, Nidarosdomen jest jednocześnie jedną z największych świątyń tego typu w Skandynawii.
Korpus budowli z szarego steatytu zwieńczono miedzianym dachem. Okrągłe okna i ornamenty wykonane przez angielskich kamieniarzy pochodzą z XIII w. Wpływ angielskiego gotyku widać także we wczesnogotyckim prezbiterium, a odbudowana po całkowitym zniszczeniu w XVIII w., nawa główna, to również przykład neogotyku.
Nidarosdomen – wnętrze świątyni
Wnętrze kościoła zachwyca wielkością i, mimo wielu zmian w trakcie odbudowy, rozmachem architektonicznym. Wysoka na 21 m i długa na ponad 100 m, przy szerokości ponad 30 m, nawa główna, daje poczucie naprawdę ogromnej przestrzeni. Subtelne światło wpadające przez witraże i delikatne oświetlenie wewnątrz, czynią wnętrze katedry ciepłym i przyjemnym. Mimo zimna i deszczu na zewnątrz, niemal nie czuliśmy, że znajdujemy się w surowych i zimnych murach świątyni z wielowiekową przeszłością.
Wracając do rozmachu projektantów i budowniczych, do czasu wprowadzenia reformacji, w poł. XVI w., spod posadzki kościoła, tryskało źródełko! Pielgrzymi wierzyli, że woda, która wypływała ze źródełka, była darem ofiarowanym przez samego św. Olafa. Niestety rozporządzeniem króla duńskiego, pod okupacją, którego znajdowała się wówczas Norwegia, źródełko zasypano, a zrabowane z katedry precjoza i insygnia królewskie wywieziono do Kopenhagi.
Kaplica i grób św. Olafa
We wschodniej części prezbiterium, przy wejściu do ośmioocznej kaplicy, znajduje się ołtarz główny, pod którym spoczywa ciało Olafa II Haraldssona. Kaplica oddzielona jest od pozostałej części nawy potężną, bogato zdobioną ścianą. Samo zaś pomieszczenie jest przykładem sztuki wczesnogotyckiej, a powstało już na przełomie XII i XIII w. Jedynym współczesnym elementem jest w nim rzeźba z 1906 r. autorstwa Gustava Vigelanda, przedstawiająca św. Olafa.
Nidarosdomen – bilety wstępu
Bilety do katedry Nidaros można kupić zarówno przez Internet, jak i w kasie w tzw. Centrum dla Zwiedzających, które znajduje tuż obok świątyni.
Ceny biletów wstępu do katedry Nidaros:
Osoba dorosła – 120 NOK (ok. 45,00 PLN)
Dzieci i studenci – 60 NOK (ok. 22,50 PLN)
Bilet rodzinny (dwoje dorosłych i do trójki dzieci poniżej 16 lat) – 300 NOK (ok. 112,00 PLN)
Zwiedzając katedrę Nidaros, można również odwiedzić Muzeum Pałacu Arcybiskupa, do którego przeniesiono Regalia Królewskie. Bilety kupuje się na każdą z atrakcji osobno lub bilet łączony na wszystkie razem. Więcej informacji i wszystkie aktualne ceny znajdziesz na stronie internetowej Nidarosdomen.
Dodam jeszcze, że w Centrum dla Zwiedzających znajduje się także kawiarnia i sklep z pamiątkami.
Katedra Nidaros – godziny otwarcia
Poniedziałek – piątek 9:00-14:00
Sobota 9:00-15:00
Niedziela 13:00-16:00
Planujesz podróż do Norwegii?
- Jeśli wybierasz się do Trondheim, koniecznie przeczytaj nasze posty: Trondheim na weekend | Co zobaczyć w dawnej stolicy Norwgegii oraz Trondheim | Informacje praktyczne
- Jeśli chcesz odkryć inne miasta oraz atrakcje Norwegii, zajrzyj do zakładki Norwegia, gdzie znajdziesz kilkanaście postów opisujących nasze podróże po kraju fiordów.
- Jeśli podobają Ci się nasze posty, zapraszamy do polubienia strony Aktywnych w podróży na Facebooku oraz do śledzenia naszego profilu na Instagramie.
- Będzie nam również miło, jeśli udostępnisz ten post swoim znajomym. Możesz również zostawić komentarz pod wpisem.
Jeśli spodobał Ci się post, możesz nas wesprzeć stawiając nam wirtualną kawę. Tym sposobem wspierasz naszą twórczość.
Dodatkowo, stawiając nam kawę, masz teraz możliwość odebrania za darmo 45 dni dostępu do bogatej biblioteki audiobooków BookBeat!
Zostaw Odpowiedź