Wszyscy wiemy, że Opole to stolica województwa opolskiego i zapewne większość z nas wie, że raz w roku staje się ono stolicą polskiej piosenki. Krajowy Festiwal Polskiej Piosenki wpisany jest w miasto Opole od lat 60-tych ubiegłego wieku, a ten związek miasta z piosenką i muzyką widać tu na wielu płaszczyznach, m.in. w Muzeum Polskiej Piosenki oraz na szlaku Muzycznych Murali. Podróżując po woj. opolskim wpadliśmy do Opola na jeden dzień i już wiemy, że to było zdecydowanie za krótko! Udało nam się jednak odwiedzić wspomniane muzeum oraz przespacerować fragmentem trasy Muzycznych Murali. W poniższym poście skupiamy się jednak głównie na Muzeum Polskiej Piosenki, które naszym zdaniem, z powodzeniem może łączyć pokolenia.
Opole jest jednym z najstarszych miast w Polsce. W 2017 r. obchodziło jubileusz 800-lecia lokacji. Nie trudno więc zgadnąć, że bogata historia kryje się tutaj za każdym rogiem zabytkowych kamienic czy w klimatycznych uliczkach starego miasta. Symbolem przeszłości Opola jest pochodząca z XIV w. Wieża Piastowska, która pełniła niegdyś funkcję strażnicy rycerskiej. Dziś w jej wnętrzu można oglądać multimedialną wystawę poświęconą dziejom miasta.
Muzeum Polskiej Piosenki zostało otwarte w 2016 r. Znajduje się na terenie Amfiteatru Tysiąclecia czyli Narodowego Centrum Polskiej Piosenki, na opolskiej wyspie Pasieka. Muzeum jest jedyne i niepowtarzalne, nie mogło powstać w żadnym innym polskim mieście, w końcu Opole jest gospodarzem Krajowego Festiwalu Polskiej Piosenki od 1962 r. – festiwalu, który wykreował dziesiątki artystów i setki przebojów. Muzeum (choć w tym przypadku słowo muzeum można odnosić bardziej do opowiadanej w nim historii niż do samych eksponatów) to idealne miejsce na gorszą pogodę, ale nie tylko! Można się tu nieźle wciągnąć w odkrywanie historii polskiej piosenki od lat 20-stych XX w. aż do dziś.
Muzeum Polskiej Piosenki – nowoczesne, interaktywne, multimedialne
Muzeum Polskiej Piosenki zwiedza się indywidualnie. Każdy zwiedzający otrzymuje audioprzewodnik i słuchawki, dzięki czemu może zwiedzać wystawę i słuchać wybranych utworów tak długo, jak chce. A podobno niektórzy potrafią spędzić tu cały dzień!
Rolę odtwarzacza multimedialnego pełnią tu dwie muzyczne ściany, na których umieszczono monitory dotykowe wyświetlające teledyski, fragmenty koncertów, reportaży i wywiadów z artystami. Ja wysłuchałam m.in. bardzo ciekawej i szczegółowej opowieści o powstawaniu i historii piosenki „Dumka na dwa serca”. Takich opowiadań z udziałem kompozytorów, autorów tekstów czy artystów muzyków można wysłuchać tu mnóstwo!
We wspomnianych muzycznych ścianach umieszczone są także soczewki, przez które jak przez dziurkę od klucza, można oglądać tło historyczne danego okresu.
Oczywiście atrakcji jest dużo więcej. Hitem muzeum są budki nagraniowe. Można w nich nagrać piosenkę i nagranie wysłać do siebie mailem na pamiątkę. W budkach bawiliśmy się tak świetnie, że zapomnieliśmy ich sfotografować!
Dla miłośników festiwali opolskich przygotowano szczegółowe informacje na temat każdej z edycji. Jest też wystawa plakatów promujących każdy z festiwali, czy okładki płyt winylowych wydawanych po zakończeniu wydarzenia. W specjalnych, podwieszanych, wyglądających kosmicznie, kulach fani muzyki rozrywkowej mogą oglądać reportaże i fragmenty koncertów. Jest też miejsce, gdzie zgromadzono prawdziwe kostiumy gwiazd festiwalu opolskiego – można się w nie nawet wirtualnie przebierać.
Muzeum Polskiej Piosenki – jak dojechać
Muzeum swoją siedzibę ma w Amfiteatrze Tysiąclecia w Opolu, ul. Piastowska 14 A, wejście znajduje się od ul. Barlickiego. Pod budynkiem znajduje się parking – płatny, opłatę należy uiścić w parkometrze (wg taryfy strefy płatnego parkowania, pierwsza godzina 4,40 PLN, kolejna 5,20 PLN, trzecia godzina 6,20 PLN, kolejna 4.40 PLN).
Jeśli chcesz skorzystać z komunikacji miejskiej to najlepiej wysiąść na przystanku Opole Piastowska [281], skąd jest już tylko kilka kroków do festiwalowego centrum. Dostaniecie się tam liniami numer 5, 9, 13, 15, 25, 30. Przystanek po drugiej stronie ulicy znajduje się przy Zabytkowej Śluzie.
Muzeum Polskiej Piosenki – ceny biletów
- normalny – 30 PLN
- ulgowy – 23 PLN
- rodzinny – 65 PLN
- z Kartą Dużej Rodziny – 60 PLN (2 rodziców/opiekunów prawnych + dzieci).
Muzeum czynne jest codziennie za wyjątkiem poniedziałków oraz dni świątecznych, w godzinach 10-18. Wszystkie aktualne informacje, w tym pozostałe opcje biletów sprawdzisz na stronie Muzeum.
Trasa Muzycznych Murali
Tak, jak wspomnieliśmy na początku, spacerując po Opolu przeszliśmy fragmentem trasy Muzycznych Murali. Jest to wyjątkowy szlak, który również nawiązuje do tradycji Opola jako Stolicy Polskiej Piosenki oraz twórczości muzyków związanych z opolskim festiwalem. Szlak co roku wzbogaca się o nowe dzieło. I tak obecnie można już podziwiać murale przedstawiające:
- Annę Jantar (ul. Rzemieślnicza
- Krzysztofa Krawczyka (Krakowskiej 34 A)
- Andrzeja Nowaka (Ściegiennego 7 a)
- Zbigniewa Wodeckiego (ul. Krupnicza 4)
- Michała Bajora (ul. Oleska 36).
Materiał powstał w ramach współpracy z Polską Organizacją Turystyczną.
Planujesz podróż?
- Jeśli zaś szukasz informacji o atrakcjach woj. opolskiego, znajdziesz je tutaj: Opolskie, natomiast pozostałe wpisy z naszych wycieczek i podróży po Polsce tutaj: Polska
- Jeśli podobają Ci się nasze posty, zapraszamy do polubienia strony Aktywnych w podróży na Facebooku oraz do śledzenia naszego profilu na Instagramie.
- Będzie nam również miło, jeśli udostępnisz ten post swoim znajomym. Możesz również zostawić komentarz pod wpisem.
Jeśli spodobał Ci się post, możesz nas wesprzeć stawiając nam wirtualną kawę. Tym sposobem wspierasz naszą twórczość.
Dodatkowo, stawiając nam kawę, masz teraz możliwość odebrania za darmo 45 dni dostępu do bogatej biblioteki audiobooków BookBeat!