Site icon Aktywni w podróży

Kielce na weekend | Co warto zobaczyć w stolicy Gór Świętokrzyskich w 2 dni

Kielce na weekend - Ulica Sienkiewicza.

Z czym kojarzą Ci się Kielce? Z Górami Świętokrzyskimi i ich najwyższym szczytem Łysicą (614 m n.p.m.), z czarownicami, scyzorykami, z wiecznie wiejącym wiatrem, czy z klubem piłkarskim Korona Kielce? A może jest to dla Ciebie po prostu miasto na południu Polski? Ja w Kielcach spędziłam dzieciństwo, potem krótko mieszkaliśmy tam razem z Rafałem, a teraz po latach postanowiliśmy odkryć na nowo stolicę Gór Świętokrzyskich. Musimy przyznać, że Kielce i okolice zmieniły się bardzo na korzyść i wg nas to region mocno niedoceniony przez turystów. W tym poście zapraszamy Cię na dwudniowy spacer po Kielcach, a jeśli zdecydujesz się na weekend w mieście, potraktuj go jako gotowy plan zwiedzania. W 2 dni odkryjesz tę bardziej miejską stronę stolicy Gór Świętokrzyskich, ale też zwiedzisz rezerwaty przyrody nieożywionej czyli dawne kamieniołomy, a w otoczeniu zielonych lasów wejdziesz na dwa wzgórza – Telegraf i Karczówkę. Jednym słowem w Kielcach każdy znajdzie coś dla siebie, zarówno miłośnicy zabytków i miejskich atrakcji, jak i wielbiciele przyrody! Jeśli więc planujesz Kielce na weekend, ten post jest dla Ciebie.

Widok z rezerwatu Wietrznia w kierunku Telegrafu

Dzień 1

Trasa: Kadzielnia (początek zwiedzania), Park Miejski im. Stanisława Staszica, Wzgórze Zamkowe czyli Instytut Dizajnu i Stare Więzienie Kieleckie, Pałac Biskupów Krakowskich, Katedra, Rynek, ul. Sienkiewicza czyli kielecki deptak, Plac Artystów (koniec zwiedzania)

Zwiedzanie Kielc proponujemy rozpocząć od parku i rezerwatu Kadzielnia. Zaparkuj samochód na bezpłatnym parkingu przy Kadzielni przy ul. Krakowskiej (można również zaparkować z drugiej strony rezerwatu, wzdłuż Alei Legionów lub przy stadionie piłkarskim przy ul. Ściegiennego, ale pierwszy z wymienionych parkingów znajduje się najbliżej miejsca, w którym zakończysz zwiedzanie). Jeśli korzystasz z komunikacji miejskiej, na Kadzielnię dojedziesz sprawnie praktycznie z każdego miejsca w Kielcach – szczegółowe informacje na temat komunikacji miejskiej znajdziesz na stronie Zarządu Transportu Miejskiego w Kielcach.

1. Kadzielnia

Skałka Geologów na Kadzielni

Kadzielnia to park rekreacyjny wraz z amfiteatrem, ale przede wszystkim z rezerwatem przyrody nieożywionej o nazwie Skałka Geologów (295 m n.p.m.). Jest to relikt dawnej Góry Kadzielnia wapiennego Pasma Kadzielniańskiego i jednocześnie najwyższe wzniesienie Kadzielni. Ze szczytu Skałki rozciąga się piękny widok na Karczówkę, Pasmo Zgórskie i Posłowickie oraz masyw góry Telegraf (Karczówka i Telegraf to plan na drugi dzień zwiedzania). Niestety Skałka Geologów nie jest udostępniona dla turystów, za to sam ostaniec można podziwiać niemal z każdej strony.

Kamieniołom na Kadzielni istniał od XVII w. i dostarczał surowca m. in. do wypalania wapna. Ok. 1770 r. powstał tu pierwszy piec do wypalania wapna, a wydobycie surowca skalnego stało się przyczyną powstania głębokiego wyrobiska, przez część dna którego możemy obecnie spacerować. No właśnie, po Kadzielni warto po prostu pospacerować podziwiając widoki, ale dla amatorów mocniejszych wrażeń też coś się znajdzie! Jest tutaj licząca ok. 160 m, podziemna trasa turystyczna, która powstała z połączenia trzech jaskiń – Jaskini Odkrywców, Prochowni i Szczeliny na Kadzielni, a także tyrolka czyli trzy zjazdy na linie z przepięciami i spacer mostem linowym zawieszonym wśród koron drzew w ramach parku linowego Tyrolka nad Kadzielnią.

A skąd nazwa „Kadzielnia”? Jedni mówią, że nazwa wzgórza pochodzi od rosnących tu ziół używanych do produkcji kadzideł. Inni zaś, że tereny te dzierżawił kadzielnik, czyli… kościelny.

Amfiteatr na Kadzielni

2. Skwer Szarych Szeregów, Aleja Sław, Park Miejski im. Stanisława Staszica

Park Miejski im. Stanisława Staszica

Od parkingu pod Kadzielnią należy skierować się lekko w lewo obok osiedla w ul. Bp. Czesława Kaczmarka, a następnie przejść na prawą stronę ulicy w okolicy mostka nad rzeką Silnicą. Skręcając w lewo za mostkiem znajdziesz się na terenie Skweru Harcerskiego im. Szarych Szeregów. W kierunku parku prowadzi wiodąca wzdłuż rzeki tzw. Aleja Sław. Po obu jej stronach umieszczono popiersia znanych postaci: kompozytorów, pisarzy, malarzy czy piosenkarzy, m.in. Zbigniewa Herberta, Tadeusza Kantora, Witolda Gombrowicza, Władysława Hasiora, czy… Marilyn Monroe. Z Alei Sław radzimy skierować się bliżej Silnicy przechodząc obok pomnika Szarych Szeregów, by dojść do przejścia dla pieszych. Przechodząc na drugą stronę ulicy Ogrodowej znajdziesz się w najładniejszej i najbardziej klimatycznej części parku im. Stanisława Staszica. Warto obejść dookoła staw, ew. zrelaksować się na ławce z widokiem na staw i fontannę, a w oddali wynurzające się ponad drzewami wierze Pałacu Biskupów Krakowskich.

Warto dodać, że kielecki park miejski to jeden z najstarszych parków w Polsce! Znajduje się w nim ponad 1000 drzew i krzewów, a wśród nich m.in. kasztanowce, jesiony, lipy czy klony. Niektóre z drzew liczą sobie ponad 100 lat. Znajdziesz tutaj pomniki – Stanisława Staszica i Stefana Żeromskiego, a także rzeźbę „Przysięga miłości” z 1973 r. umiejscowioną przy uchodzącym do stawu źródle Biruty któremu nazwę dała ukochana Marcina Borowicza – bohatera „Syzyfowych prac” Stefana Żeromskiego.

Rzeźba „Przysięga miłości” przy źródle Biruty
Park Miejski im. Stanisława Staszica

3. Instytut Dizajnu oraz Ośrodek Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej

Kiedy już nacieszysz oczy zielenią, proponujemy kolejne dwie kieleckie atrakcje znajdujące się w niedalekiej odległości od parku. Wystarczy skierować się w górę ulicy Zamkowej i zajrzeć do znajdujących się w Starym Więzieniu Kieleckim: Instytutu Dizajnu oraz Ośrodka Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej.

Instytut Dizajnu (ID) to jedno z pierwszych centrów designu w Polsce. Odbywają się w nim m.in. różnego rodzaju warsztaty, szkolenia i sympozja, a turystom miejsce to oferuje przede wszystkim wystawy, które prezentują polski i światowy dizajn. Miejsce ciekawe zwłaszcza dla amatorów tego typu atrakcji, choć nas nieco rozczarowała wielkość. Sale są niezbyt duże, a co za tym idzie wystawy również raczej skromne. Niemniej jednak polecamy zajrzeć do ID – z odpowiednim nastawieniem na pewno nie będziesz rozczarowana/y. Więcej o ID w Kielcach znajdziesz na stronie IDKielce.

Na przeciwko Instytutu Dizajnu znajduje się Ośrodek Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej. Jak dla nas nieco odstraszająca to nazwa, ale z uwagi na fakt, że mieści się on w Starym Więzieniu Kieleckim, postanowiliśmy do niego zajrzeć. Podobnie, jak ID nie jest to miejsce na miarę Muzeum Powstania Warszawskiego, ale pewne powiązania z nim ma. Otóż miejsce stałej ekspozycji historycznej zaprojektował Mirosław Nizio, twórca m.in. Muzeum Powstania Warszawskiego. W ośrodku można zapoznać się z historią kielecczyzny i miasta Kielce na tle historii naszego kraju, a to wszystko podane jest w interesujący sposób dzięki elementom multimedialnym i realistycznym. W naszej opinii najciekawsza jest część znajdująca się w podziemiach, gdzie atmosferę tworzy dźwięk spadających kropel wody, zgrzyt klucza w drzwiach czy głosy więźniów. Oprócz karcerów można zobaczyć miejsce straceń – pozostałość po dawnej szubienicy. W pobliżu znajdują się biogramy zamordowanych więźniów. Dodatkowo wzdłuż zachodniej ściany więzienia znajduje się Mur Pamięci, a na nim porcelanowe tabliczki z wizerunkami osób, które zginęły w więzieniu przy ulicy Zamkowej lub stąd poszły na śmierć.

4. Dawny Pałac Biskupów Krakowskich

Dawny Pałac Biskupów Krakowskich

Po wyjściu z terenu ID i Ośrodka Myśli Patriotycznej proponujemy skierować się w lewo do dawnego Pałacu Biskupów Krakowskich, w którym obecnie znajduje się siedziba Muzeum Narodowego. Jest to jedna z najlepiej zachowanych  rezydencji z epoki Wazów (czyli z pierwszej połowy XVII w.). Co ciekawe, można tutaj zobaczyć oryginalne wnętrza  z XVII i XVIII w., wyroby rzemiosła artystycznego najwyższej klasy europejskiej: tkaniny, meble  (np. gdańskie szafy, zestaw renesansowych mebli włoskich). Ekspozycję uzupełnia  XVII-wieczne malarstwo francuskie, włoskie oraz polskie. Warto również wiedzieć, że w pierwszej połowie XX w. to właśnie w kieleckim pałacu mieściła się siedziba sztabu wojsk Piłsudskiego, biuro werbunkowe, poczta, drukarnia oraz siedziba lokalnego dziennika. A poza tym, na terenie pałacu w 1816 roku Stanisław Staszic założył Szkołę Górniczo-Hutniczą, która zapoczątkowała dzisiejsze AGH w Krakowie. Na tyłach pałacu znajduje się Ogród Włoski.

Pałac Biskupów Krakowskich

5. Bazylika katedralna

Bazylika katedralna Wniebowzięcia NMP

Naprzeciwko Pałacu Biskupów znajduje się górująca w centrum Kielc Bazylika katedralna. Choć obecny kształt budowli pochodzi z XVII w., to jej początki sięgają średniowiecza! Ołtarz główny, choć wykonany z drewna, jest cały złocony. Znajduje się w nim obraz namalowany przez Szymona Czechowicza w 1730 r., a przedstawiający Wniebowzięcie Matki Boskiej. Warto zwrócić uwagę na dwa witraże w oknach prezbiterium oraz na trzydziestogłosowe organy wiedeńskie z 1910 r.

Na północnej ścianie, w zamurowanym portalu kościoła znajduje się marmurowa tablica – unikalny zabytek z okresu Oświecenia. Tablica niegdyś pełniła rolę elementarza i wzorca miar długości, pokazuje  m.in. polskie jednostki długości, ciężaru i powierzchni przedstawiając zarazem podstawowy wzorzec miary długości – Łokieć Koronny. Wyryto na niej także wzorzec stopy paryskiej i angielskiej, oraz litery alfabetu.

Po prawej stronie wejścia do katedry znajduje się wzniesiona w 1760 r. kaplica Ogrójca. Jej wnętrza zdobią malowidła czterech ewangelistów, a dach pokryty jest blachą miedzianą. Z lewej zaś strony wejścia głównego – dzwonnica, która pierwotnie była drewniana. Wewnątrz zawieszono trzy dzwony.

6. Rynek czyli kielecka starówka

Kielecki Rynek – na pierwszym planie replika kiosku, który stał na rynku w latach 1910-1946

Spod katedry proponujemy udać się ul. Małą w dół w kierunku Rynku zwanego kielecką starówką. Oczywiście porównując to miejsce do Starego Miasta w Krakowie, Gdańsku czy Wrocławiu, określenie „starówka” może wydawać się mocno przesadzone, niemniej jednak na pewno jest warte odwiedzenia.

Powstanie Rynku datuje się na drugą połowę XII wieku, ale taka nazwa funkcjonuje od połowy XIV, kiedy to nastąpiła lokacja Kielc na prawie magdeburskim. Dawniej rynek służył mieszkańcom jako miejskie centrum handlowe i miejsce lokalnych targów, które odbywały się tutaj aż do 1935 r. Rynek w obecnym kształcie funkcjonuje od 2011 r., do 2008 r. wyglądał zupełnie inaczej! Było tu sporo drzew, fontanna i jedyne w Kielcach rondo z pierwszeństwem dla wjeżdżających!

Obecnie na kieleckim Rynku trudno szukać innego cienia niż pod parasolami ogródków restauracji i knajpek. Jest za to też nowoczesna część rekreacyjna z ławeczkami, hamakami i fotelami oraz miejsce na scenę. Rynek jest wyłączony z ruchu samochodowego, dlatego można spokojnie podziwiać okoliczne kamienice. Zabudowa pochodzi głównie z XIX i XX w, ale np. na rogu z ul. Małą znajduje się kamienica z 1767 r., której budowniczym był kucharz biskupa krakowskiego Kajetana Sołtyka. Obecnie od wielu lat znajduje się tam restauracja, a na fasadzie budynku umieszczony jest orzeł będący herbem Sołtyków. Na lewo zaś od Sołtyków znajduje się jedna z najbardziej okazałych kieleckich kamienic powstała w XIX wieku charakteryzująca się neobarokowym wystrojem frontowej elewacji i stiukowymi dekoracjami we wnętrzach.

7. Ulica Henryka Sienkiewicza

Ul. Mała oraz znajdująca się powyżej ul. Duża łączą Rynek z ul. Sienkiewicza zwaną przez mieszkańców „Sienkiewką”. Ta ulica to główny deptak miasta, łączący w sobie charakter zabytkowy ze współczesnym centrum handlowym. Ma ponad kilometr długości i ciągnie się od dworca kolejowego przy placu Niepodległości do placu Stanisława Moniuszki. Ul. Sienkiewicza jest wyjątkowo fotogeniczna, jej wschodnia część położona jest na lekkim wzniesieniu, co powoduje, że można tutaj „ustrzelić” naprawdę ładny zachód słońca.

Ulica Henryka Sinkiewicza, tuż za skrzyżowaniem z ul. Staszica

8. Plac Artystów i pomnik Dzika

Plac Artystów – widok w kierunku ul. Sienkiewicza

Idąc ul. Sienkiewicza w kierunku dworca kolejowego warto zajrzeć na znajdujący się po lewej stronie, zaraz za ulicą Kapitulną, Plac Artsystów. Oprócz fontanny i gejzerów tryskających wodą, postawiono tutaj kolumnadę granitowych obelisków, które służą jako sztalugi do ekspozycji prac lokalnych artystów. Poza tym na Placu Artystów warto odwiedzić dzika, a ściślej pomnik Dzika. Wokół pomnika można przeczytać całą legendę opowiadającą o powstaniu Kielc. Nam niestety Dzik Kiełek (taki ma przydomek) nie zaprezentował się w całej krasie, obecnie bowiem z uwagi na pandemię nosi maseczkę…

Pomnik Dzika… w maseczce

Na Placu Artystów proponujemy zakończyć pierwszy dzień zwiedzania Kielc, a ponieważ plac łączy się z Parkiem im. Stanisława Staszica łatwo stąd udać się w powrotną drogę do samochodu. Jeśli jednak marzysz o smacznym posiłku lub po prostu o popołudniowym chilloucie przejdź kilkaset metrów ul. Sienkiewicza w kierunku dworca i za bankiem PKO BP skręć w lewo nad Silnicą, gdzie wzdłuż rzeczki znajduje się kilka knajpek z niezłym jedzeniem. Osobiście polecamy:

Restaurację PoRzeczka z kuchnią polską, francuską i włoską.

Calimero Cafe – kawiarnię z pyszną kawą, sałatkami (nam przypadła do gustu sałatka Calimero i Camambert) oraz świetnymi lodami.

Propozycje noclegów w Kielcach znajdziesz na końcu wpisu.

Dzień 2

Trasa: Karczówka (początek zwiedzania), Telegraf, Wietrznia (koniec zwiedzania)

9. Karczówka

Karczówka – zabytkowy zespół klasztorny bernardynów

Na kolejny dzień zwiedzania Kielc proponujemy nieco miejskiej przyrody. Tego dnia łatwej będzie turystom zmotoryzowanym, ale oczywiście komunikacją miejską również można się przemieszczać. Jako pierwszy punkt warto obrać Karczówkę. Karczówka to wzniesienie w Górach Świętokrzyskich z punktem widokowym na Kielce i Góry Świętokrzyskie  oraz z zabytkowym zespołem klasztornym bernardynów. Na terenie Karczówki znajduje się rezerwat krajobrazowy ze starodrzewiem sosnowym w którym wiek niektórych drzew dochodzi do 150 lat! Zespół klasztorny zaś pochodzi z XVII w., a powstał on jako wotum za ominięcie Kielc przez zarazę z 1622 r. Obejmuje: kościół pw. św. Karola Boromeusza, klasztor wybudowany w latach 1629–1631, przebudowany w XIX w., zabudowania gospodarcze z I połowy XVIII w., ogrodzenie wraz z basztami z XVII–XVIII w. oraz teren niezabudowany na stoku góry.

Na wzgórze można wejść z parkingu na ul. Karczówkowskiej, podejście jest krótkie, ale warto mieć pełne buty lub sandały trekkingowe.

Panorama Kielc z Karczówki

10. Telegraf

Szlak niebieski wiodący na Telegraf

Skoro już znasz panoramę Kielc z Karczówki, zajrzyj na kolejny punkt widokowy czyli Telegraf (408 m n.p.m.). Telegraf znajduje się na południu Kielc, a na jego szczyt prowadzi przyjemny leśny szlak o niebieskim oznakowaniu. Auto można zostawić na parkingu pod stokiem narciarskim i przejść ul. Wrzosową, a następnie skręcić w lewo w al. Jerzego Popiełuszki. Odbijając w lewo na szlak mamy niecałe pół godziny łagodnego podejścia na szczyt. Schodząc z boku stoku narciarskiego, dotrzesz z powrotem do samochodu. Jeśli korzystasz z transportu miejskiego – skorzystaj z linii nr 1, 11, 25, 33, 34, 104, 108, 112, przystanek Wrzosowa Starostwo Powiatowe.

Telegraf to najwyższe wzniesienie w granicach administracyjnych Kielc. Szczyt należy do Pasma Dymińskiego. Znajduje się tu 60 metrowy maszt radiowy, a na zboczu wspomniana trasa narciarska o długości ok. 500 m, wyposażona w wyciąg orczykowy i klasyfikowana jako trudna. Ze szczytu roztacza się szeroka panorama na Kielce.

Panorama Kielc z Telegrafu

11. Wietrznia

Największy z kieleckich rezerwatów – Wietrznia

Zwiedzanie Kielc rozpoczęliśmy od rezerwatu Kadzielnia, a na zakończenie proponujemy również rezerwat przyrody nieożywionej, tym razem największy z kieleckich rezerwatów, o nazwie Wietrznia. Spod Telegrafu wystarczy przejechać ul. Tarnowską w kierunku centrum miasta, a następnie skręcić w prawo w ul. Wojska Polskiego, by dotrzeć do celu. Warto zarezerwować sobie przynajmniej 2 godziny na spokojny spacer ścieżkami tej byłej kopalni wapieni i dolomitów. To właśnie eksploatacja nadała temu miejscu kształt kanionu ograniczonego skalnymi ścianami. W naszej opinii Wietrznia jest świetnym miejscem spacerowym. Przez dno dawnych wyrobisk przebiega specjalnie przygotowana ścieżka edukacyjna, gdzie z licznych tablic można sporo dowiedzieć się na temat przeszłości geologicznej terenu obecnych Kielc. Natomiast z punktów widokowych można obserwować panoramy Gór Świętokrzyskich, w tym widok na Telegraf, a pomocne w identyfikacji poszczególnych szczytów są tablice ze odpowiednimi schematami.

Będąc na Wietrzni można odwiedzić również Centrum Geoedukacji. Jest to nowoczesny interaktywny obiekt, gdzie poznasz bliżej geologiczną stronę Gór Świętokrzyskich. Atrakcja zwłaszcza dla dzieci i młodszych turystów.

Wietrznia – rezerwat przyrody nieożywionej im. Zbigniewa Rubinowskiego

Mapa – Kielce na weekend – co zobaczyc w 2 dni

Aby zobaczyć listę punktów, które oznaczyliśmy – wybierz ikonkę zakładki na górze po lewej stronie. Lista miejsc do odwiedzenia podzielona jest na dwa dni. Każdy dzień oznaczyliśmy innym kolorem.

Kielce – gdzie nocować

Jak wspomnieliśmy na wstępie, Kielce to nasze miasto rodzinne, dlatego kiedy tu przyjeżdżamy nocujemy u rodziny. Aby jednak ułatwić Ci wybór noclegu wśród wielu dostępnych opcji, poniżej przygotowaliśmy kilka propozycji w różnych opcjach cenowych:

1. Hostel-Art – dostępne są tu różnej wielkości pokoje ze wspólną łazienką. Świetna lokalizacja – przy ul. Sienkiewicza czyli przy głównym deptaku Kielc.

2. Apartamenty Lustrzany – jasny, przestronny, nowocześnie urządzony apartament z aneksem kuchennym. Bardzo dobra lokalizacja w centrum Kielc.

3. Grand Hotel Kielce – położony w centrum miasta, naprzeciwko dworca kolejowego, tuż obok dworca PKS i ul. Sienkiewicza. Pokoje są klimatyzowane, można zamówić śniadanie (wg opinii wyjątkowo pyszne), dostępny jest również parking.

4. Hotel Binkowski – idealne miejsce dla amatorów ciszy i spokoju. Hotel położony jest blisko wielu atrakcji, a jednocześnie w otoczeniu lasów i zieleni. Na jego terenie znajduje się kompleks Basenów Tropikalnych.

Jeśli z jakiegoś powodu nie odpowiadają Ci powyższe propozycje lub po prostu nie ma wolnych miejsc w interesującym Cię terminie, skorzystaj z tego linka i poszukaj najlepszego noclegu w Kielcach.

Powyższe linki są linkami afiliacyjnymi. Będzie nam miło, jeśli rezerwując nocleg, skorzystasz z jednego z nich – Ty zapłacisz tyle samo, a Booking.com podzieli się z nami swoją prowizją. Przeznaczymy ją na utrzymanie bloga (m.in. domena, serwer) oraz tworzenie nowych bezpłatnych treści. Z góry dziękujemy za pomoc w rozwoju bloga!

Więcej postów z Kielc i okolic znajdziesz w zakładce Świętokrzyskie, natomiast pozostałe wpisy z naszych wycieczek i podróży po Polsce tutaj: Polska

Jeśli podobają się Wam nasze posty, zapraszamy do polubienia strony Aktywnych w podróży na Facebooku oraz do śledzenia naszego profilu na Instagramie. Będzie nam również miło, jeśli udostępnicie ten post swoim znajomym.

 

Jeśli spodobał Ci się post, możesz nas wesprzeć stawiając nam wirtualną kawę. Tym sposobem wspierasz naszą twórczość.

Dodatkowo, stawiając nam kawę, masz teraz możliwość odebrania za darmo 45 dni dostępu do bogatej biblioteki audiobooków BookBeat!

 

Exit mobile version