Przemierzając drogi Zachodnich Fiordów mieliśmy jedną myśl – to są krajobrazy, których nie opiszą żadne słowa, których piękna nie odda żadne zdjęcie, żaden film. Widzieliśmy już norweskie czy kanadyjskie fiordy, podziwialiśmy ogromne alpejskie przestrzenie, ale te na islandzkich Fiordach Zachodnich autentycznie zapierają dech w piersi. Spędziliśmy tam raptem dwa dni odkrywając tylko fragment tej części Islandii, ale to wystarczyło, by rozbudzić ogromny apetyt na więcej. Wiemy, że tam wrócimy! A tymczasem Ciebie zapraszamy na post, w którym bardziej obrazem niż słowem namalujemy portret tej niesamowitej krainy.
Jeśli czytałaś/czytałeś nasze poprzednie posty, to wiesz, że w kierunku Zachodnich Fiordów popchnęła nas pogoda. Owszem mogliśmy zostać dłużej na Półwyspie Snæfellsnes, by nie pokonywać kolejnych kilometrów, ale tak bardzo chcieliśmy zobaczyć ten wyjątkowo dziki i zarazem piękny zakątek Islandii… To właśnie tutaj według prognoz najdłużej miała utrzymać się słoneczna pogoda, choć wiało okrutnie. Nawet przez jakiś czas wróżyliśmy sobie nocleg w naszym dzielnym Jimnym, zastanawiając się jednocześnie, jak przy tak silnym wietrze rozbijemy namiot…
Fiordy Zachodnie – jak się dostać
Fiordy Zachodnie z pozostałą częścią wyspy łączy wąski przesmyk lądu (w najwęższym miejscu to ok. 7 km), dlatego w czasie silnych sztormów, czy zimowych śnieżyc, tutejsze drogi często bywają zamykane. Na Fiordy Zachodnie wiodą dwie drogi – po wschodniej stronie jest to poprowadzona wybrzeżem droga nr 68, po zachodniej zaś droga nr 60. Obydwie odbijają od drogi nr 1. My, jadąc z Półwyspu Snæfellsnes, wybraliśmy drogę nr 60, zjeżdżając na nią z drogi nr 54.
Na Fiordy Zachodnie można również dopłynąć promem. Przeprawa promem ze Stykkishólmur (miejscowość położona na północnym krańcu niewielkiego półwyspu Þorsnes, który stanowi część półwyspu Snæfellsnes) do Brjanslækur (Fiordy Zachodnie) trwa około 2,5 godz. i obsługiwana jest przez firmę Seatours. Prom po drodze zatrzymuje się na wyspie Flatey. Zakup biletów i więcej informacji znajdziesz na stronie przewoźnika.
Fiordy Zachodnie – dziki, niesamowicie piękny zakątek Islandii
Fiordy Zachodnie to dość spory półwysep w północno-zachodniej części Islandii. Jest to także region administracyjny ze stolicą w Isafjordur (Ísafjörður). Na Zachodnich Fiordach mieszka ok. 7 tys osób, z czego większość właśnie w stolicy regionu. Geologicznie jest to najstarsza część wyspy licząca ok. 16 mln lat!
Fiordy Zachodnie – droga jest celem…
Wystarczy rzucić okiem na mapę, by zwrócić uwagę na charakterystyczną linię brzegową Fiordów Zachodnich – jest ona pełna ostro wciętych w ląd fiordów oraz stromych wzgórz. Podróżując po tutejszych drogach, mieliśmy skojarzenie ze stopą ogromnego jaszczura, której palce trzeba precyzyjnie objechać, by dotrzeć do… śródstopia. Tak poważniej, ta podróż często szutrowymi drogami pod górę i na dół, ale z absolutnie wspaniałymi widokami, to przyjemność sama w sobie. Zmieniający się za oknem samochodu krajobraz to sceneria wyjątkowej urody!
Tego dnia jako cel obraliśmy kemping Flókalundur nad Vatnsfjörður. Dotarliśmy tu ok. godz. 18-stej, więc teoretycznie moglibyśmy pojechać jeszcze dalej, ale na Fiordach Zachodnich trzeba pamiętać o jednym – kolejny kemping może być w sporej odległości, którą lepiej liczyć na czas niż na kilometry. Poza tym zaletą tego miejsca była lokalizacja – u stóp wzgórza można było schować się przed wiatrem! Udało nam się bez żadnego problemu rozbić namiot, a nocą w zasadzie nie odczuwaliśmy silnych podmuchów. Do tego coś na kształt ciepłej kuchni z jadalnią i oczywiście urzekający widok!
Wrak statku Gardar BA 64
Kolejnego dnia wyruszyliśmy dość wcześnie, ponieważ w planach mieliśmy kilka ciekawych miejsc na Zachodnich Fiordach, a wieczorem chcieliśmy dotrzeć już do Reykjaviku. Na początek zajrzeliśmy do miejsca, gdzie znajduje się wrak statku Gardar BA 64. Jest to najstarszy stalowy statek na Islandii wyprodukowany w Norwegii w 1912 r. W 1981 r. pozostawiono go na plaży i od tego czasu niszczeje. Stał się on jednak niejako symbolem Fiordów Zachodnich.
Opuszczony dom A w Fossfjörður
Jadąc dalej drogą nr 63 dotarliśmy do niewielkiego wodospadu Fossfjörður, a zaraz potem do tzw. domu A czyli opuszczonej farmy Fossfjörður. Zwykle nie zaglądamy specjalnie w typowo instagramowe miejsca, ale ten porzucony dom na tle fiordu prezentuje się naprawdę ciekawie. Zatrzymaliśmy się więc, by zrobić kilka zdjęć. Co ciekawe, o tej atrakcji pisze nawet oficjalna strona Zachodnich Fiordów Visit Westfjords.
Reykjarfjordur – baseny nad brzegiem fiordu i gorące źródła
W planach mieliśmy skorzystanie z basenów w Reykjarfjordur. Jest tam duży basen widoczny z drogi, gdzie woda jest ciepła przez cały rok dzięki energii geotermalnej. Nieco powyżej zaś znajduje się drugi maleńki naturalny basen i to na kąpiel w tym basenie mieliśmy tak naprawdę ochotę – niestety był zajęty, a my nie mieliśmy czasu, by czekać.
Wodospad Dynjandi
Zwieńczeniem naszej szybkiej podróży po Zachodnich Fiordach miał być – uznawany za jedną z największych atrakcji półwyspu – wodospad Dynjandi. Niektórzy uważają nawet, że jest to najpiękniejszy wodospad w całej Islandii! Jego zdjęcia, które widzieliśmy w Internecie przekonały nas szybko do odwiedzin.
Na czym polega piękno i niezwykłość Dynjandi? Otóż jest on wyjątkowo szeroki, a woda spadając ze skał niejako przybiera formę trapezu. Wodospad ma 30 m szerokości u góry i 60 m szerokości na dole. Mówi się, że ze względu na swój kształt oraz biel spienionej wody, przypomina ślubny welon. Latem tempo przepływu Dynjandi wynosi do 8 m3/s, podczas gdy zimą jest to tylko 1 m3/s. W 1981 r. wodospad Dynjandi został ustanowiony oficjalnym Pomnikiem Przyrody.
Wodospad Dynjandi znajduje się przy drodze nr 60, ok. 35 km i niecałe min. jazdy na północ od wspomnianej przystani promowej Brjanslaekur. Parking (płatny) znajduje się ok. 500 m od stóp wodospadu.
W sierpniu 2024 r. droga nr 60 była w trakcie przebudowy, fragmentami jechaliśmy dosłownie przez plac budowy, ale całość była przejezdna. Minusem był wydłużony czas przejazdu.
Planujesz podróż na Islandię?
Islandia – wypożyczanie samochodu
Jeśli zwiedzając Islandię planujesz przemieszczać się samochodem, pamiętaj, by zarezerwować go z wyprzedzeniem. Więcej informacji o tym, jakie auto najlepiej wybrać na islandzkie drogi, znajdziesz wkrótce w osobnym poście, a tymczasem polecamy rezerwację auta poprzez Discover Cars.
Powyższy link jest linkiem afiliacyjnym. Jeśli rezerwując samochód, skorzystasz z niego – Ty zapłacisz tyle samo, a Discover Cars podzieli się z nami swoją prowizją. Przeznaczymy ją na utrzymanie bloga (m.in. domena, serwer) oraz tworzenie nowych bezpłatnych treści. Z góry dziękujemy za pomoc w rozwoju bloga!
- Jeśli chcesz zobaczyć atrakcje południowej części Wyspy Ognia i Lodu, zajrzyj do naszego postu: Islandia południowa | 10 miejsc, które musisz zobaczyć
- O tym, jakie miejsca odwiedzić na półwyspie Snæfellsnes przeczytasz tutaj: Półwysep Snæfellsnes czyli Islandia w pigułce | Atrakcje, ciekawe miejsca
- Jeśli szukasz miejsc, w których można obserwować maskonury, przeczytaj wpis poświęcony tym niewielkim, sympatycznym ptakom: Maskonury na Islandii | Informacje, ciekawostki, najlepsze miejsca do obserwacji
- W zakładce Islandia wkrótce kolejne posty z naszej islandzkiej podróży – zapraszamy do śledzenia naszej strony.
Jeśli spodobał Ci się post, możesz nas wesprzeć stawiając nam wirtualną kawę. Tym sposobem wspierasz naszą twórczość.
Dodatkowo, stawiając nam kawę, masz teraz możliwość odebrania za darmo 45 dni dostępu do bogatej biblioteki audiobooków BookBeat!
Zostaw Odpowiedź