Site icon Aktywni w podróży

Děčín – via ferraty w Czechach z niezwykłym widokiem (nieopodal Polski)

Czechy via ferrata w Decinie

Děčín to północnoczeskie miasto, które leży w szerokiej kotlinie na obu brzegach rzeki Łaby. Po jednej stronie wznosi się majestatyczny zamek, po drugiej, naprzeciwko zamku – skała zwaną Ścianą Pasterza (Pastýřská Stěna). To właśnie na tej 100-metrowej ścianie znajdziesz 16 via ferrat, które dają możliwość wspinania z widokiem na Děčín – na Łabę, na zamek i na panoramę miasta. Jak na via ferraty, widok jest naprawdę niezwykły!

Wizytę w Děčínie wpisaliśmy w plan naszej tygodniowej podróży po północnych Czechach. Nie będziemy ukrywać, że od samego początku zależało nam na tym, by spojrzeć na dečíński zamek z perspektywy via ferraty. Taka atrakcja w centrum miasta to coś niezwykłego, dlatego już jakiś czas temu, kiedy natknęliśmy się na zdjęcia ze Ściany Pasterza z widokiem na Łabę, zamek i panoramę miasta, postanowiliśmy, że kiedyś przejdziemy przynajmniej jedną z dróg. Zabraliśmy więc ze sobą sprzęt, by we własnym zakresie zrealizować nasz plan na Děčín.

Děčín i Ściana Pasterza

Děčín to północnoczeskie miasto, które leży nieopodal Czeskiej Szwajcarii (w odległości 15 km od miejscowości Hřensko i 20 km od Mezní Louka), w szerokiej kotlinie na obu brzegach Łaby. Jak już wspomniałam, po jednej stronie rzeki wznosi się zamek, po drugiej zaś, naprzeciwko zamku – skała zwaną Ścianą Pasterza. Rzeka Łaba przecina miasto z południa na północ.

Na blisko 100-metrowej Ścianie Pasterza znajduje się restauracja z wieżą widokową. W ubiegłych stuleciach skała stanowiła jeden z głównych magnesów Děčína i zyskała opinię miejsca z najpiękniejszym widokiem na miasto. Aby dostać się na szczyt skały można skusić się na przejście jednej z 16 via ferrat lub wejść ścieżką poprowadzoną przez las. My, jak już wiesz, wybraliśmy pierwszą opcję.

Natomiast wspomniana ścieżka przez las jest krótka i niezbyt stroma, dlatego nie zmęczy nawet najmłodszych, a warto dodać, że kilka minut pieszo od restauracji z wieżą widokową znajduje się děčíński ogród zoologiczny.

Via ferraty z widokiem na Łabę, zamek i miasto

Wróćmy jednak do via ferrat. Ta nietypowa atrakcja dla miłośników sportów ekstremalnych została stworzona przez miasto Děčín. Samo korzystanie z niej jest darmowe. Jednak, jeśli nie zabrałeś ze sobą sprzętu lub chcesz po prostu spróbować via ferrat, uprząż, lonżę, i kask możesz wypożyczyć. W pobliskiej wypożyczalni Active Point możesz także zapytać o instruktora. Za wypożyczenie sprzętu oraz za instruktora trzeba oczywiście zapłacić.

Jeśli chodzi o wypożyczenie sprzętu, to nie są kwoty mocno wygórowane – wypożyczenie zestawu składającego się z uprzęży, lonży z absorberem oraz kasku to koszt ok. 12 EUR za cały dzień, natomiast pokonanie ferraty wraz z instruktorem – koszt dla 1 osoby to ok. 90 EUR (wraz z wypożyczeniem sprzętu). Im więcej osób, tym taniej – z jednym instruktorem może pójść maksymalnie 5 osób. Wszystkie informacje i ceny znajdziesz na stronie Active Point.

Via ferraty w Děčínie

Via ferraty w Děčínie to 16 tras o różnym stopniu trudności (od A do E), a zatem każdy zainteresowany taką trakcją znajdzie tu coś dla siebie. Oznacza to, że można tu przemierzyć swoje pierwsze pionowe metry, można też oswajać wysokość i ekspozycję próbując coraz trudniejszych dróg. Należy jednak wziąć pod uwagę, że głównie są to trasy o stopniu trudności C oraz D.

W zasadzie wszystkie 16 tras zaczyna się i kończy w jednym miejscu. Pierwsze pionowe metry pokonuje się po murze tunelu kolejowego. Dopiero po tym odcinku, zaczynasz pokonywać drogę biegnącą po naturalnej skale. Koniec każdej z via ferrat znajduje się na szczycie Ściany Pasterza (Pastỳřskej Steny). Jeśli chcesz pokonać kolejną via ferratę, musisz wrócić na dół ścieżką poprowadzoną przez las. Jest to jedyna droga wiodąca z powrotem do podstawy skały. Zejście zajmuje kilkanaście minut (długość zejścia to ok. 500 m).

My mieliśmy mocno napięty plan podróży, dlatego udało nam się pokonać tylko jedną z via ferrat. Wybraliśmy drogi o stopniu trudności C – najpierw nr 1 – Path to Heaven, a na szczyt wyprowadziła nas droga nr 16 – Adrenalin Challenge. W miejscu, gdzie zmienialiśmy drogi mogliśmy chwilę odpocząć – znajduje się tam nawet stolik i ławeczki oraz skałka z flagą Czech, na której śmiało można stanąć, wpinając się do zabezpieczeń. To tutaj można zrobić sobie fajną fotografię na tle zamku w Děčínie. Z tego miejsca także można pójść w lewo, by pokonać Most Karola (fragment via ferraty nr 10 – Charles Bridge), ale to wymaga decyzji o dalszej drodze ze stopniem trudności D. Może następnym razem?;-)

Warto dodać, że warianty tras można mieszać i dowolnie łączyć, ale, co ważne, ferraty są jednokierunkowe – jak już wejdziesz na jedną z nich, nie ma odwrotu i możliwości zejścia! Nie można również zjeżdżać na linie – niedozwolone jest używanie liny. Dodatkowo, warto pamiętać, że poruszanie się po via ferracie jest zabronione w czasie deszczu oraz gdy skała jest mokra.

Via ferraty – niezbędny sprzęt

Cztery absolutnie niezbędne elementy zestawu na via ferraty to:

  1. Atestowana uprząż wspinaczkowa (ew. specjalna uprząż na via ferraty).
  2. Lonża z absorberem i zestawem karabinków – lonża na via ferraty wyposażona jest w dwa ramiona z karabinkami (najczęściej posiadającymi automatyczną blokadę) oraz absorber pochłaniający energię ewentualnego upadku.
  3. Atestowany kask wspinaczkowy.
  4. 1-2 zakręcane karabinki i dodatkowa pętla.

Warto też mieć:

Dodatkowo latem warto mieć okulary przeciwsłoneczne i krem z filtrem – Ściana Pasterza ma wystawę południową.

Na koniec dodam jeszcze, że niewielki placyk w miejscu, gdzie rozpoczynają się ferraty wyposażono w tablicę informacyjną, toalety (toi toi), szafki, gdzie można przechować plecak oraz ławki i stoły. Tuż obok natomiast znajduje się niewielka knajpka, gdzie po pokonaniu via ferraty można coś przekąsić.

Via ferrata Děčín – gdzie zaparkować samochód

Pod samą Ścianą Pasterza nie ma możliwości zaparkowania auta. Najbliższy parking znajduje się jednak całkiem blisko – bezpośrednio nad Łabą, na jej lewym brzegu. Wystarczy zjechać z ulicy Labské nábřeží nad rzekę. My w środku tygodnia w sezonie wakacyjnym, ok. godz. 9:00 rano zaparkowaliśmy bez problemu. Parking jest darmowy. Jeśli tam nie będzie miejsc, można próbować zaparkować wzdłuż ulicy Práce (należy pamiętać, że jest ona jednokierunkowa). W razie braku możliwości również tutaj, można pojechać na całkiem spory parking w pobliżu informacji turystycznej i biblioteki, po drugiej stronie Łaby (obok mostu Tyršův). Wszystkie powyższe informacje to stan na lipiec 2023 r.

Děčín – gdzie nocować

Polecamy Ci nocleg w samym centrum miasta, przy rynku, w Hotelu Česká Koruna. Do Zamku Děčín oraz do nabrzeża rzeki Łaby i Ściany Pasterza dotrzesz stąd pieszo w kilka, kilkanaście minut. Zjesz tu pyszne śniadanie i, co ważne, jeśli oprócz via ferrat zaplanujesz jazdę na rowerze, możesz przechować rower w specjalnie przeznaczonym na to garażu (bez dodatkowych opłat).

Powyższy link to link afiliacyjny. Będzie nam miło, jeśli rezerwując nocleg, skorzystasz z niego – Ty zapłacisz tyle samo, a Booking.com podzieli się z nami swoją prowizją. Przeznaczymy ją na utrzymanie bloga (m.in. domena, serwer) oraz tworzenie nowych bezpłatnych treści. Z góry dziękujemy za pomoc w rozwoju bloga!

Děčín – gdzie zjeść

W Děčínie warto odwiedzić restaurację ARRIGŌ Unikátní gastronomie, a w niej skosztować knedlika nadziewanego mielonym mięsem z żeberek w sosie koperkowym. Jeśli nie jesteś fanem czeskiej kuchni, wybierz ragoût z królika z apulijskim orecchiette, z sosem z gorgonzoli z orzechami i ziołami. Do tego sałata z sosem vinegrette i lokalne piwo. Wszystko pięknie podane i w przyzwoitych cenach. Polecamy!

Planujesz podróż?

 

Jeśli spodobał Ci się post, możesz nas wesprzeć stawiając nam wirtualną kawę. Tym sposobem wspierasz naszą twórczość.

Dodatkowo, stawiając nam kawę, masz teraz możliwość odebrania za darmo 45 dni dostępu do bogatej biblioteki audiobooków BookBeat!

 

Exit mobile version