City break to świetny pomysł na ciekawe spędzenie weekendu o każdej porze roku. Taki krótki wyjazd może mieć wiele zalet – pozwala oderwać się od codzienności, zobaczyć coś nowego, skosztować pysznego jedzenia, i wreszcie zrelaksować się i naładować akumulatory. Jesienią, zimą i wczesną wiosną fajnie jest wybrać kierunek, który pozwoli złapać trochę ciepła i słońca, a latem taki, dzięki któremu odpoczniemy od upałów. W tym poście zaproponujemy Ci kilka miejsc na 2-3 dniowy wyjazd, w tym dwa chyba dość nieoczywiste… Co ważne, wszystkie opisane poniżej miejsca odwiedzisz bez paszportu – wystarczy bilet na samolot i dowód osobisty. Zapraszamy do lektury.
Zaczynamy od ulubionego kraju Polaków czyli od Włoch. Neapol, Bari oraz oczywiście Rzym to miasta, które śmiało możemy polecić na city break od jesieni aż do wiosny. W tym czasie temperatury są przyjemne i turystów nieco mniej, choć jak to w Italii, nigdy nie jest ich mało.
Neapol
Mówi się, że Neapol można kochać lub nienawidzić, dlatego tym bardziej warto odwiedzić stolicę Kampanii i przekonać się osobiście. My zdecydowanie zaliczamy się do pierwszej grupy, na hasło „lećmy do Włoch”, w pierwszej kolejności sprawdzamy ceny biletów do Neapolu.
Neapol to trzecie co do wielkości miasto Włoch, położone nad Zatoką Neapolitańską, u stóp Wezuwiusza. Przez wieki miasto było inspiracją dla artystów oraz perełką kultury na południu Italii. Mieszkali tu i tworzyli również wielcy Polacy m.in. Henryk Sienkiewicz czy Juliusz Słowacki. Neapol w niczym nie przypomina miast Północnych Włoch. Jest to metropolia o iście południowym charakterze – głośna i tłumna.
Dwa dni na zwiedzanie Neapolu to wystarczający czas, by poczuć klimat miasta. Warto zrobić sobie spacer od Piazza del Municipio z„wędrującą fontanną”, przez Castel Nuovo, słynną Gallerię Umberto I z charakterystyczną, ogromną kopułą łączącą cztery pasaże, Piazza Del Plebiscito aż do nadmorskiej promenady. Tutaj proponujemy zajrzeć do Castel dell’Ovo czyli zamku Jajka. Kolejne miejsca godne odwiedzenia w Neapolu to Spaccanapoli czyli ciąg ulic w historycznym centrum miasta, Muzeum Archeologiczne z najcenniejszymi przedmiotami odnalezionymi m.in. w Pompejach, w Herkulanum czy w termach Karakalli w Rzymie. Ciekawostką może być odwiedzenie parku z grobowcem poety Wergiliusza.
Więcej o Neapolu przeczytacie w poście:
Neapol – co zobaczyć w 2 dni | 10 najlepszych atrakcji
City break w Neapolu – gdzie nocować
Oto kilka wybranych przez nas propozycji noclegu w Neapolu z wysoką oceną na Booking. Nie podajemy tu miejsca, w którym my nocowaliśmy, ponieważ znajdowało się w sporym oddaleniu od centrum miasta (my zwiedzaliśmy wówczas głównie okolice Neapolu, więc dla nas było ono idealne):
Alma Adry – pokoje z łazienką i z klimatyzacją, bardzo dobra lokalizacja w historycznym centrum miasta i, co ciekawe, można wypożyczyć tutaj rower.
Bellorizzonte – również świetna lokalizacja, możliwość zamówienia śniadania.
Napolinn – obiekt typu B&B, znów bardzo dobra lokalizacja, prywatna łazienka i klimatyzacja.
Powyższe oraz wszystkie poniższe linki do noclegów są to linki afiliacyjne. Będzie nam miło, jeśli rezerwując nocleg, skorzystasz z linka – Ty zapłacisz tyle samo, a Booking.com podzieli się z nami swoją prowizją. Przeznaczymy ją na utrzymanie bloga (m.in. domena, serwer) oraz tworzenie nowych bezpłatnych treści. Z góry dziękujemy za pomoc w rozwoju bloga!
Bari
Bari, w stosunku do Neapolu, leży po przeciwnej stronie włoskiego buta, tuż powyżej obcasa. Jest stolicą Apulii i często stanowi punkt wyjściowy do zwiedzania tego uroczego regionu Italii. My również polecamy potraktować Bari jako miejsce, skąd będziesz robić wycieczki do np. Alberobello z oryginalnymi domkami Trulli, Polignano a Mare ze słynną plażą Lama Monachile Cala Porto czy do klimatycznego Monopoli. Po Apulii, z łatwością i w dobrych cenach, można przemieszczać się pociągami.
W samym Bari warto po prostu pospacerować uliczkami Starego Miasta, podziwiając to, co tworzy tutejszy klimat – ściśle do siebie przylegające białe domy, tu i ówdzie kościoły wkomponowane pomiędzy kamienice, urocze kapliczki zawieszone niespodziewanie nad głowami przechodniów i oczywiście suszące się pranie. Obowiązkowo trzeba przysiąść na Piazza Mercantile, by wypić kawę w jednej z tutejszych kawiarni. Na koniec, warto zajrzeć do bazyliki św. Mikołaja, gdzie zobaczysz relikwie św. Mikołaja oraz pochodzący z 1593 r. nagrobek królowej Bony – żony Zygmunta Starego.
Więcej o zwiedzaniu Apulii przeczytasz w postach poświęconych temu regionowi, m.in. we wpisie z mini przewodnikiem:
Apulia – Bari i okolice | Gotowy plan zwiedzania na 3 dni
City break w Bari – gdzie nocować
Poniżej kilka wybranych przez nas propozycji noclegu w Bari:
Il Pumo – Apulian Rooms Bari Calefati – położony w ścisłym centrum miasta i jednocześnie 10 min. spacerem od dworca kolejowego. Pokoje z łazienką, klimatyzacją, lodówką i ekspresem do kawy.
Il Pumo – Apulian Rooms Bari Piazza Moro – jeśli wyjątkowo zależy Ci na bliskości dworca kolejowego, wybierz ten apartament – 2 min. spaceru i jesteś na dworcu. Nowoczesne pokoje z klimatyzacją i bardzo pozytywne opinie.
Apartment Corso Cavour – tutaj nocowaliśmy w trakcie naszego pobytu w Apulii i jak najbardziej polecamy, choć pewną niedogodnością może być trzecie piętro i brak windy oraz okna wychodzące na ruchliwą ulicę. Do dworca kolejowego – 5 min. spacerem.
Rzym
Wieczne Miasto, w naszym odczuciu, nie jest kierunkiem oczywistym w kontekście wyjazdu na weekend czy nawet na przedłużony weekend. Dlaczego? Otóż Rzym ma tak dużo do zaoferowania turystom, że trzeba naprawdę dużo czasu w nim spędzić, by zobaczyć choć część jego niesamowitych zabytków. Z drugiej jednak strony, każde 2-3 dni spędzone w Rzymie, to nowe odwiedzone miejsca. A może taki weekend to będzie dla Ciebie początek fascynującej podróży przez to niesamowite miasto?
Pierwszego dnia zwiedzania proponujemy Ci intensywny spacer, dzięki któremu poczujesz klimat Wiecznego Miasta. Odwiedź kolejno: Plac Hiszpański i Schody Hiszpańskie, Fontanna di Trevi, Kolumna Trajana, Piazza Venezia, Ołtarz Ojczyzny i statua Wiktora Emanuela II, Piazza del Campidoglio i Muzea Kapitolińskie, Wilczyca kapitolińska i punkt widokowy na Forum Romanum, Panteon, Campo de’ Fiori, Piazza Navona, Kościół Sant’Agnese in Agone, Most oraz Zamek św. Anioła. Na koniec dnia, wieczorem, możesz zajrzeć jeszcze na Plac Św. Piotra.
Kolejnego dnia zobacz: Koloseum czyli amfiteatr Flawiuszów, Łuk Konstantyna Wielkiego, Forum Romanum i Palatyn. Oczywiście warto też zobaczyć Bazylikę Św. Piotra i Muzea Watykańskie, dlatego do Rzymu warto wybrać się na przedłużony weekend, by kolejnego dnia spokojnie zwiedzić przynajmniej te dwa miejsca (ewentualnie dodatkowo wybrać się także do Ogrodów Watykańskich).
Nasz subiektywny przewodnik po Rzymie wkrótce pojawi się na blogu.
City break w Rzymie – gdzie nocować
Podczas naszego ostatniego pobytu w Rzymie nocowaliśmy właśnie dalej od centrum, ale dwa kroki od stacji metra, w apartamencie:
Poppea Domus Romae, który śmiało możemy polecić. Możesz zarezerwować jedno z trzech mieszkań, w zależności od liczby osób, max. do 4 osób. Mieszkania są świeżo wyremontowane, dobrze wyposażone i czyste. Tuż obok znajduje się lokalna restauracja ze smacznymi makaronami i pizzami w dobrej cenie oraz dobrze zaopatrzony sklep sieci Pam. Apartamenty znajdują się tuż obok stacji metra linii B1 Conca d’Oro (6 stacji od głównego dworca kolejowego i stacji przesiadkowej na linię A Termini i tym samym 8 stacji od Colosseo).
Przyjeżdżając do Rzymu tylko na weekend, warto zatrzymać się w centrum miasta, by nie tracić zbyt dużo czasu na dojazdy, dlatego rozważ poniższe propozycje:
Hotel Grifo – świetna lokalizacja, blisko Koloseum i Forum Romanum oraz 100 m od stacji metra.
Pensjonat Home in Rome Trevi – lokalizacja równie świetna – tuż obok Fontanny di Trevi i w pobliżu Schodów Hiszpańskich.
Hotel Relais Dei Papi – ten hotel znajduje się blisko Watykanu (kilka minut spacerem), a jego drugą istotną zaletą jest taras na dachu z widokiem na Rzym i Watykan.
Porto
Porto to miasto położone w północnej części Portugalii, nad Oceanem Atlantyckim, u ujścia rzeki Douro. Jest to druga co do wielkości, po Lizbonie, metropolia w najdalej wysuniętym na zachód państwie Europy. Mówi się, że Porto to Portugalia w pigułce – kompaktowa, klimatyczna i pyszna. Jest to miasto będące swego rodzaju kombinacją urokliwych kamienic, kościołów, rzeki Douro, winnic, wina i oczywiście azulejos. Ma za sobą naprawdę długie lata historii, ale dzisiejsze Porto to jedno z tych miast, które najlepiej zwiedzać spacerując – niekoniecznie po ściśle zaplanowanych ścieżkach.
Porto – co zobaczy w weekend? Oto miejsca, które warto odwiedzić: Ribeira – stara portowa dzielnica, Katedra Sé (Sé do Porto) oraz nadbrzeże i Plac Ribeira (Cais da Ribeira i Praça da Ribeira), Teleférico de Gaia i Funicular dos Guindais, Dworzec św. Benedykta (Porto-São Bento), kościoły z pięknymi elewacjami w płytkach azulejos: Igreja do Carmo, Igreja Paroquial de Santo Ildefonso, słynna księgarnia Lello&Llamo (Livrarria Lello), Wieża Kleryków (Torre dos Clérigos), ulica Santa Catharina i słynna kawiarnia Majestic Cafe i oczywiście Most Ludwika I (Ponte Dom Luis I).
To oczywiście tylko część atrakcji Porto, więcej opisaliśmy w poście:
Porto na weekend | Atrakcje, zabytki i wino
City break w Porto – gdzie nocować
Poniżej kilka propozycji noclegu w Porto z dobrą lokalizacją w historycznym centrum miasta, niewysoką ceną i dobrą oceną na Booking:
Vera Cruz Porto Downtown Hotel – świetna lokalizacja – w sercu zabytkowej części miasta i jednocześnie blisko do stacji metra (w kontekście dojazdu z lotniska – wręcz idealnie), na dachu taras, gdzie podają śniadania (ok. 30 PLN/os.).
Pur Oporto Boutique Hotel by actahotels – tuż obok historycznej części Porto, blisko stacji metra, ciekawe wnętrza, ogród, a dla amatorów kawy – w każdym pokoju ekspres do kawy. Do Mostu Ludwika I dotrzesz w ok. 25 min. pieszo.
MyStay Porto Centro – niższa cena niż w dwóch powyższych propozycjach, pokoje z mini aneksem kuchennym, w zabytkowej części miasta.
Nie należy się również obawiać noclegów po przeciwnej stronie rzeki Douro – w Vila Nova de Gaia. My tam właśnie nocowaliśmy i o ile polecamy lokalizację, o tyle samego mieszkania już nie.
Nasza rada – jeśli wybierasz się do Porto zimą, koniecznie sprawdź, czy w pokoju/mieszkaniu znajduje się ogrzewanie! Może się przydać tak, jak nam, w lutym.
Madryt
Według nas stolica Hiszpanii jest idealnym kierunkiem o każdej porze roku – jeśli chcesz schować się przed chłodem lub upałem, zrobisz to zwiedzając słynne madryckie muzea w tzw. Złotym trójkącie sztuki. Trochę dobrej pogody oczywiście też się przyda, bo Madryt to nie tylko muzea. Spacerować jego ulicami można naprawdę długo. Każda ulica, każdy zakamarek niosą coś urokliwego, coś przy czym warto się zatrzymać i nasycić swoje zmysły. Napewno warto zrobić spacer jedną z najdłuższych ulic Madrytu – Calle de Alcalá od Puerta del Sol do Plaza de la Independencia, a następnie przejść przez słynny Park Buen Retiro aż do dworca Atocha.
A jakie konkretne zabytki i atrakcje zobaczyć? Puerta del Sol czyli serce Madrytu, a na nim Pomnik Karola III, reklamę Tio Pepe oraz herb Madrytu – La Osa y el Madrano czyli niedźwiedź i drzewko poziomkowe, następnie Plaza de Cibeles, Pałac Komunikacji i fontanna bogini Kybele, imponujący łuk triumfalny Puerta de Alcala i Park Buen Retiro. Park jest w pewnym sensie pamiątką po ogrodach pałacowych sprzed wieków, w środku zaś spacerując zwróć uwagę na Wielki Staw i pomnik Alfonsa XII, Szklany Pałac, a także Las Pamięci czyli Las Nieobecnych – pomnik stworzony w hołdzie ofiarom zamachu na madryckie pociągi podmiejskie, który miał miejsce w marcu 2004 r.
Więcej pomysłów na zwiedzanie Madrytu zawarliśmy w poście poświęconym stolicy Hiszpanii:
Madryt – zwiedzanie | Co zobaczyć w stolicy Hiszpanii
City break w Madrycie – gdzie nocować
W Madrycie polecamy zatrzymać się blisko stacji metra – oto kilka propozycji z taką właśnie lokalizacją:
DWO Yuste Alcalá – blisko stacji metra, nowocześnie urządzony z ogrzewaniem (które może się przydać, jak w przypadku zimy w Porto) i co ciekawe, z punktem informacji turystycznej.
Porcel Torre Garden – blisko stacji metra i jednocześnie blisko lotniska.
Hotel Tanez Carolina a – niedaleko metra, nowy i nowoczesny wystrój, dla kawoszy – do dyspozycji ekspres do kawy.
Jeśli lubisz bardziej północne klimaty, to z całego serca polecamy na city break dwa norweskie miasta: Oslo czyli obecną stolicę kraju fiordów oraz Trondheim – niegdyś najważniejsze miasto i jednocześnie była stolica Norwegii.
Oslo
Oslo to o tyle dobry pomysł na weekend, że nie spotkasz tu tłumów takich, jak w Rzymie czy Neapolu. Oczywiście stolica Norwegii ma zupełnie inny klimat niż wspomniane włoskie miasta, czy w ogóle miasta południowej Europy, ale jeśli lubisz nowoczesną architekturę i niekoniecznie jesteś fanem budowli sakralnych, to napewno będziesz się tu dobrze czuć. Przede wszystkim jednak Oslo jest niezwykle malowniczo położone – nad brzegiem jednego z największych norweskich fiordów o nazwie Oslofjord. Miasto otoczone jest górami i lasami, a jego centrum znajduje się nad samym fiordem. Warto dodać, że występuje tu łagodniejszy klimat z mniejszą ilością opadów w porównaniu do wielu innych norweskich regionów.
Co zwiedzić w Oslo? Zacznij od półwyspu Tjuvholmen z Muzeum Astrup Fearnley ze zbiorami sztuki współczesnej, następnie zajrzyj do Twierdzy Akershus, a potem przechodząc tuż obok gmachu Ratusza (charakterystyczny budynek z czerwonej cegły z dwiema prostopadłościennymi 60-metrowej wysokości wieżami) skieruj swe kroki do Opery, której architektura przypomina ogromną krę lodową. Stąd już tylko kilka kroków dzieli Cię od Muzeum Muncha.
Warto też przespacerować się główną promenadą miasta czyli Karl Johans gate, na której końcu znajduje się Zamek Królewski. Polecamy także wyspę muzeów Bygdøy, a tutaj m.in. Muzeum Fram (idealne również dla dzieci) oraz Muzeum Kon-Tiki. Aby nieco odpocząć od zgiełku miasta, warto wybrać się do Parku Vigelanda i wreszcie na Holmenkollen, gdzie znajdują się skocznia narciarska i Muzeum Narciarstwa.
Więcej o Oslo przeczytasz w poście:
Oslo | 12 miejsc, które musisz odwiedzić w stolicy Norwegii
City break w Oslo – gdzie nocować
Jak wiadomo Oslo do tanich miast nie należy, ale z odpowiednim wyprzedzeniem można znaleźć nocleg w przyzwoitej cenie. Oto propozycje:
Central City Apartments – 2 minuty spacerem od stacji metra, pokoje z łazienką.
The Verdandi Hotel – hotel znajduje się w centrum Oslo, w odległości ok. 700 m od Aker Brygge, twierdzy Akershus i parku przy Pałacu Królewskim.
Citybox Oslo – nieco drożej niż poprzednie propozycje, ale również świetna lokalizacja – stąd w 10 min. dojdziesz spacerem do Muzeum Muncha, a w 5 min. do gmachu opery, Karl Johans Gate zaś znajduje się w odległości zaledwie 150 m.
Trondheim
Trondheim to miasto idealne na city break. Położone nad fiordem, w samym sercu Norwegii, miasto z bogatą historią, a jednocześnie tętniące życiem, przyjazne, kolorowe i nowoczesne. Potrafi uwieść swym urokiem i… zachęcić do powrotu. Występuje tu klimat nadmorski, ale miasto jest osłonięte od silnych morskich wiatrów. Statystyki mówią, że w ciągu roku temperatura waha się od -4°C do 18°C, rzadko spada poniżej -13°C lub przekracza 25°.
Najważniejsze zabytki i atrakcje miasta najlepiej zwiedzać pieszo. Warto zacząć od niesamowitej, robiącej ogromne wrażenie katedry Nidaros. Tuż obok niej znajduje się ciekawy most Gamle Bybro (staromiejski most) przerzucony przez rzekę Nidelva, której historyczne nabrzeża wraz z dzielnicą Bakklandet stanowią kolejną atrakcję miasta. Warto też zajrzeć do Twierdzy Kristiansten i przejść szlakiem Ladestien, by ze wzgórza z kamienną rzeźbą w kształcie litery T „Equilibro”, podziwiać zachód słońca nad fiordem.
O Trondheim przeczytacie w kilku postach na blogu, m.in. w tym:
Trondheim na weekend | Co zobaczyć w dawnej stolicy Norwegii
City break w Trondheim – gdzie nocować
W Trondheim, podobnie, jak w Oslo trzeba liczyć się z nie najniższymi cenami noclegów. Polecamy jednak zatrzymać się w centrum miasta, zwłaszcza wtedy, gdy odwiedzasz miasto tylko w weekend. Sprawdź poniższe propozycje:
City Living Sentrum Hotel – hotel świetnie położony, stąd pieszo w kilka minut dotrzesz do dworca głównego, a w ok. 15 min. do katedry Nidaros.
Scandic Bakklandet – hotel położony bezpośrednio nad rzeką Nidelva, bardzo dobra lokalizacja w kontekście zwiedzania miasta. Pod samym hotelem przystanek autobusowy (stąd bezpośrednio można dojechać na lotnisko). W cenę wliczone pyszne (wg ocen:-)) śniadania.
Radisson Blu Royal Garden – droższa opcja, ale polecamy, ponieważ osobiście sprawdziliśmy ten hotel. Lokalizacja jest idealna – 10 min. pieszo od Nidarosdomen i Gamle Bybro. Sklep Rema 1000 znajduje się kilka kroków od hotelu. Pokoje są odnowione, ciche, czyste i ciepłe.
Planujesz podróż?
- Jeśli lubisz zwiedzać miasta, ale wolisz Polskę, zajrzyj koniecznie do naszych postów o Białymstoku, Kielcach, Lublinie i Zamościu
- Jeśli podobają Ci się nasze posty, zapraszamy do polubienia strony Aktywnych w podróży na Facebooku oraz do śledzenia naszego profilu na Instagramie.
- Będzie nam również miło, jeśli udostępnisz ten post swoim znajomym. Możesz również zostawić komentarz pod wpisem.
Jeśli spodobał Ci się post, możesz nas wesprzeć stawiając nam wirtualną kawę. Tym sposobem wspierasz naszą twórczość.
Dodatkowo, stawiając nam kawę, masz teraz możliwość odebrania za darmo 45 dni dostępu do bogatej biblioteki audiobooków BookBeat!
Zostaw Odpowiedź