Cergowa, zwana Wielką Górą lub beskidzkim Giewontem, wznosi się dumnie ponad Duklą. Posiada trzy wierzchołki: 716 m, 683 m i 681 m., a jej charakterystyczną sylwetkę pięknie widać z Przymiarek. Mimo, że nie jest najwyższym szczytem Beskidu Dukielskiego, to ten wyjątkowy kształt przyniósł jej sławę. Cergowa jest szczytem zalesionym, ale dzięki wieży widokowej można podziwiać panoramę Beskidu Niskiego, Sądeckiego, Bieszczad, a nawet, przy bardzo dobrej widoczności, Tatr! Sama wieża jest ciekawą konstrukcją, nawiązującą do kanadyjskich wież wiertniczych, których kiedyś w okolicy było całkiem sporo. Zdobycie szczytu żółtym szlakiem nie przysparza trudności, ostrzejsze podejście nie jest długie, a potem czeka Cię przyjemny spacer grzbietem. Byliśmy miło zaskoczeni urokiem lasu i tym, w jaki sposób poprowadzono ścieżkę na szczyt.
Cergowa – szlak pieszy
• Początek i koniec szlaku – wieś Cergowa, przysiółek Ciułówka.
• Długość trasy: ok. 4,5 km
• Czas przejścia: 2-2,5 godz., w zależności o tego, ile czasu spędzisz na szczycie (czas liczony w warunkach letnich – słonecznie i sucho)
• Przewyższenie: ok. 370 m
• Trudności: szlak łatwy, ale po deszczu może być ślisko, zwłaszcza na bardziej stromych odcinkach
• Cergowa należy do Korony Beskidu Niskiego
Cergowa – dojazd i parking
Jadąc z Dukli, należy kierować się do miejscowości Cergowa, a stamtąd do przysiółka Ciułówka. Na końcu wąskiej drogi asfaltowej znajduje się niewielki, bezpłatny parking (na ok. 8-10 samochodów). Ważne, by parkować rozsądnie, zwłaszcza w weekend, tak, by zmieściło się jak najwięcej aut. Parking jest charakterystyczny, obok znajduje się kapliczka Matki Boskiej. Stąd na szczyt prowadzą znaki żółte. Na początkowym fragmencie, znajdziesz też oznaczenia rezerwatu Tysiąclecia na Górze Cergowej.
Cergowa – żółty szlak
Początek szlaku to… zejście ścieżką przez łąkę w dół do granicy lasu. Stąd dalej idziemy w dół do drewnianego mostka. Kolejny etap to łagodne podejście zalesionym terenem, aż do skrętu w prawo przy jednej z tablic ścieżki Rezerwatu Tysiąclecia, skąd po chwili docieramy do tzw. Złotej Studzienki.
Złota Studzienka i św. Jan z Dukli
Miejsce zwane Złotą Studzienką to kapliczka oraz ołtarz. Związane jest ono z postacią św. Jana z Dukli, który właśnie tutaj rozpoczął swój pustelniczy żywot. Z tego też powodu jest to również miejsce pielgrzymek. Kapliczka znajdująca się po prawej stronie ołtarza, chroni źródełko, którego woda, według wierzących, posiada uzdrawiającą moc. Kapliczka powstała pod koniec XIX w.
Zaraz za Złotą Studzienką rozpoczyna się najbardziej stromy fragment szlaku. Nie jest on bardzo forsowny – to tylko ok. 50 m przewyższenia na 200 m podejścia. Po tym etapie, kolejne 30 min. wędrówki to już sama przyjemność! Szlak wiedzie bowiem szeroką, grzbietową ścieżką, wśród drzew wspaniałej buczyny. Żałowaliśmy, że w czasie naszego podejścia nie świeciło słońce, las zapewne wyglądałby magicznie. Jak się później okazało mogliśmy doświadczyć nieco tej magii podczas schodzenia☺
Cergowa – wieża widokowa
Jak wspomniałam na wstępie, wieża widokowa na Cergowej nawiązuje swoją konstrukcją (słupowo-ryglową) oraz wyglądem do dawnych wież wiertniczych typu kanadyjskiego. Tego typu wieże znajdowały się m.in. w pobliskiej Bóbrce, gdzie obecnie można zwiedzać Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego im. Ignacego Łukasiewicza.
Drewniana konstrukcja mierzy 22 m wysokości i posiada 5 kondygnacji, zaprojektowanych w ten sposób, że całość zwęża się ku górze. Platforma widokowa została przykryta gontowym dachem, a na przedostatnim poziomie znajdują się tablice opisujące okoliczne wzniesienia.
Musimy przyznać, że wieża nieźle komponuje się z otoczeniem i rzeczywiście spełnia swoją rolę – dzięki niej możemy wyjrzeć ponad wierzchołki drzew i podziwiać rozległą panoramę. Widać z niej Beskid Niski, Bieszczady, Beskid Sądecki, Gorce, a przy dobrej pogodzie i bardzo dobrej widoczności można zobaczyć nawet Tatry. Nam niestety nie było to dane. Poza tym, co widać na zdjęciach, walczyliśmy z ogromnym wiatrem, który mimo wszystko nie przyćmił naszego zadowolenia z wędrówki.
Cergowa – szlaki
Na szczycie Cergowej przecinają się dwa szlaki: czerwony czyli Główny Szlak Beskidzki oraz żółty, którym wędrowaliśmy, na osi Dukla – Zawadka Rymanowska. Szlakiem czerwonym można dotrzeć na Cergową z Nowej Wsi lub z Lubatowej. Spacer na szczyt w każdym z powyższych wariantów zajmuje nie więcej niż 1,5 h.
Chętnie wypróbujemy w przyszłości również inne szlaki, by przekonać się, czy i na ile, dorównują swym urokiem temu, który pokonaliśmy☺ A może znasz ten lub inne szlaki na Cergową i zechcesz podzielić się wrażeniami w komentarzu?
Cergowa – ciekawostki
• Na zboczach Cergowej znajdują się liczne osuwiska oraz ok. 10 jaskiń szczelinowych. Co ciekawe, są to najwcześniej opisane jaskinie w Polsce (1736 r.), a jedna z nich o nazwie Jaskinia Gdzie Wpadł Grotołaz (jakaż indiańska ta nazwa!) jest jednym z największych zimowisk nietoperzy w Karpatach. Potrafi zimować w niej aż 9 gatunków tych osobliwych ssaków.
• Ludowe podania głoszą, iż niegdyś w tutejszych jaskiniach ukrywali się zbójnicy, a jedna z nich była nawet połączona podziemnym tunelem z, oddalonym o 30 km, zamkiem w Odrzykoniu.
• Cergowa nie tylko nazywana jest beskidzkim Giewontem, ale ma też swoje Morskie Oko. Jest to niewielki staw – o średnicy ok. 20 m., który znajduje się on nieopodal wschodniego wierzchołka (681 m n.p.m.).
• Wspomniany rezerwat Tysiąclecia na Cergowej Górze to leśny rezerwat obejmujący północne oraz zachodnie zbocza Cergowej. Utworzono go ze względu na bogate zbiorowiska buczyny karpackiej oraz wiele chronionych roślin, m.in. kłokoczkę południową, języcznik zwyczajny, wawrzynek wilczełyko. Warto wybrać się tutaj wiosną, gdy zbocza Cergowej pokryte są dywanem czosnku niedźwiedziego.
• Masyw Cergowej był miejscem trzech katastrof lotniczych. Ostatnia z nich wydarzyła się w czasie II wojny światowej. Rozbił się wówczas niemiecki samolot transportowy, a w miejscu wypadku odkryto jaskinię, która zyskała nazwę: Jaskinia Gdzie Spadł Samolot.
• Z jednej z polan na północnym stoku Cergowej, przy odpowiednich warunkach, startują paralotniarze.
Więcej postów z naszych wycieczek po Podkarpaciu znajdziesz tutaj: Podkarpacie, a pozostałe posty z wycieczek i podróży po Polsce tutaj: Polska.
Jeśli podobają się Wam nasze posty, zapraszamy do polubienia strony Aktywnych w podróży na Facebooku oraz do śledzenia naszego profilu na Instagramie. Będzie nam również miło, jeśli udostępnicie ten post swoim znajomym.
Jeśli spodobał Ci się post, możesz nas wesprzeć stawiając nam wirtualną kawę. Tym sposobem wspierasz naszą twórczość.
Dodatkowo, stawiając nam kawę, masz teraz możliwość odebrania za darmo 45 dni dostępu do bogatej biblioteki audiobooków BookBeat!