Site icon Aktywni w podróży

Centrum Geoedukacji oraz rezerwat Wietrznia czyli geo-atrakcje w Kielcach

Mówi się, że Kielce to muzeum geologiczne na wolnym powietrzu. Spacerując po rezerwacie przyrody Wietrznia, który znajduje się we wschodniej części miasta, mamy do czynienia z zapisaną w skałach historią rozwoju morza w okresie dewońskim czyli ok. 365-386 mln lat temu. Możemy też zajrzeć do Centrum Geoedukacji, by odkryć rekonstrukcję dna dewońskiego morza z niezwykłymi organizmami, które je zamieszkiwały na przestrzeni milionów lat. Specjalna kapsuła czasu zaś przenosi tutaj odwiedzających do czasu narodzin Ziemi. Brzmi ciekawie? Zapraszamy na spacer po „muzeum geologicznym” zarówno na świeżym powietrzu, jak i w nowoczesnych salach kieleckiego centrum Geoedukacji.

Interaktywne Centrum Geoedukacji to miejsce na mapie Kielc, gdzie w ciekawy sposób można zapoznać się z historią geologiczną regionu. Jak zapewniają gospodarze centrum, wizyta w nim to świetny wstęp do lepszego zrozumienia geologicznego fenomenu Gór Świętokrzyskich, gdzie szczególne miejsce zajmują gołoborza, jaskinie czy dawne rafy koralowe. Centrum Geoedukacji to najważniejsza atrakcja geoturystyczna na trasie „Świętokrzyskiego Szlaku Archeo-Geologicznego”.

Centrum Geoedukacji – atrakcje

Wchodzimy do nowoczesnego, przeszklonego budynku i po krótkim wstępie pani przewodnik, wkraczamy w klimatyczne wnętrza imitujące łódź podwodną, z której pokładu oglądamy morskie głębiny. Otaczają nas trylobity, konodonty, łodziki, rozgwiazdy i wiele innych gatunków sprzed milionów lat. Przechodzimy wśród modeli zawieszonych za dużymi przeszkleniami obok których ustawiono stanowiska interaktywne oraz okazy skał i skamieniałości. Dzięki spacerowi po dnie morza poznajemy historię regionu świętokrzyskiego oraz jego dawnych mieszkańców. To pierwsza część atrakcji a zarazem główna część wystawy stałej centrum – podwodna stacja badawcza Chronos.

Kolejną atrakcją na ścieżce zwiedzania jest geo-laboratorium. Jest to ta część wystawy, która pozwala nam wcielić się w rolę badaczy procesów zachodzących wewnątrz naszej planety. Możemy tu sprawdzić jak wyglądają procesy geologiczne, np. fałdowanie czy ruchy płyt tektonicznych. To wszystko dzięki interaktywnym stanowiskom edukacyjnym.

Tuż za laboratorium wchodzimy do kapsuły czasu czyli kina 5D. Niestety podczas naszej wizyty możemy obejrzeć jedynie film 2D. W ciągu 10 min. przemieszczamy się w czasie futurystycznym pojazdem, oglądając świat od narodzin Ziemi po erę pleistocenu.

Na koniec czeka nas jeszcze wizyta w niewielkiej grocie. Jest to część wystawy poświęcona jaskiniom oraz procesom krasowym. Przestrzeń groty scenograficznie przypomina wnętrze jaskini wraz z jej szatą naciekową. Odgłosy sączącej się wody oraz panujący tu półmrok dodatkowo pobudzają wyobraźnię.

Centrum Geoedukacji – jak dojechać?

Do Centrum Geoedukacji najwygodniej jest dojechać samochodem – z drogi krajowej nr 73 (ul. Tarnowska) skręć w ul. rtm. Witolda Pileckiego, a następnie w lewo w ul. Jana Karskiego i w prawo w ul. Daleszycką. Możesz również skręcić w ul. Wojska Polskiego, a następnie odbić w lewo w ul. Daleszycką.

Jeśli do Centrum Geoedukacji wybierasz się komunikacją miejską, skorzystaj z linii nr 1. Wysiądź na przystanku Pileckiego/Karskiego, skąd musisz pokonać pieszo ok. 500 m. Druga możliwość – ok. 850 metrów od Centrum Geoedukacji zlokalizowana jest pętla autobusowa “Pileckiego” do której można dojechać linią 34. Trzecia opcja – możesz dojechać w okolice zachodniej strony rezerwatu (liniami 1, 11, 24, 25, 33, 34, 45, 108, N2), wysiąść na przystanku Tarnowska/Wojska Polskiego, a stąd pozostaje do przejścia ok. 1 km – ulicami Wojska Polskiego i Daleszycką lub ścieżkami w obrębie rezerwatu Wietrznia.

Centrum Geoedukacji – parking

Duży, bezpłatny parking znajduje się przed samym Centrum Geoedukacji. Stąd wystarczy podejść schodkami do drzwi wejściowych.

Centrum Geoedukacji – informacje praktyczne

Rezerwat przyrody nieożywionej Wietrznia

Utworzony w 1999 r. rezerwat przyrody nieożywionej „Wietrznia” im. Zbigniewa Rubinowskiego to najmłodszy i jednocześnie największy z kieleckich rezerwatów geologicznych. Znajduje się on w bezpośrednim sąsiedztwie Centrum Geoedukacji i jest końcowym ogniwem Pasma Kadzielniańskiego (do którego należy również znajdująca się na Kadzielni Skałka Geologów). W jego skład wchodzą trzy połączone kilkupoziomowe wyrobiska: Wietrznia, Międzygórz i Międzygórz Wschodni, których łączna długość wynosi około 900 m. Eksploatacja polegająca na wydobywaniu wapieni nadała rezerwatowi kształt kanionu ograniczonego skalnymi ścianami.

Na Wietrzni mamy do czynienia z zapisaną w skałach historią rozwoju morza w okresie dewońskim czyli ok. 365-386 mln lat temu, dzięki czemu jest to jedno z największych odsłonięć skał tego okresu w Polsce! Skały te to przede wszystkim wapienie zbudowane ze szczątków koralowców. Zidentyfikowano tu nowe gatunki koralowców późnodewońskich, a także szczątki kopalnych jamochłonów stromatoporów, liliowców, muszle ramienionogów oraz ślimaków.

Rezerwat Wietrznia to świetne miejsce spacerowe – przez dno dawnych wyrobisk biegną przygotowane ścieżki, w tym ścieżka edukacyjna wraz z tablicami informacyjnymi, z których można się sporo dowiedzieć o przeszłości geologicznej rezerwatu i terenu miasta Kielce. Są też punkty widokowe, z których można podziwiać panoramy Gór świętokrzyskich. Jedna ze ścieżek prowadzi do stawu z niewielką plażą, gdzie przy ładnej pogodzie spotkać można miłośników plażowania. Warto jednak pamiętać, że zarówno sam staw, jak i tutejsza roślinność wapieniolubna są istotnymi elementami rezerwatu.

Planujesz podróż?

 

Jeśli spodobał Ci się post, możesz nas wesprzeć stawiając nam wirtualną kawę. Tym sposobem wspierasz naszą twórczość.

Dodatkowo, stawiając nam kawę, masz teraz możliwość odebrania za darmo 45 dni dostępu do bogatej biblioteki audiobooków BookBeat!

 

Exit mobile version