Burano to jedna z wysp Laguny Weneckiej, której znakiem szczególnym są budynki o intensywnych kolorach elewacji. Z łatwością dopłynąć tu można tramwajem wodnym z Wenecji, a wyspę poznać można już z daleka po pochylonej wieży kościoła. Kolorowych domów nie trzeba długo szukać, całe ich mnóstwo stoi wzdłuż kanałów. W ich witrynach spotkasz często koronki, bo to drugi znak szczególny Burano. Czy warto przypłynąć na wyspę koronek i tysiąca kolorów? Jak ją zwiedzać i ile czasu na to przeznaczyć? M.in. na te pytania postaramy się odpowiedzieć w poniższym poście. Zapraszamy do lektury!
Burano jest tak barwną wyspą, że często trafia do rankingów najbardziej kolorowych miejsc na świecie, zajmując w nich wysoką pozycję. Elewacje budynków pomalowane są tu intensywnymi kolorami w wielu odcieniach czerwieni, różu, zieleni, żółci, fioletu czy błękitu. Dodatkowo, odbijając się w wodach kanałów, wprowadzają jeszcze więcej kolorów w przestrzeń wyspy. A skąd te kolory na Burano?
Burano – dlaczego domy malowano na jaskrawe kolory?
Burano było niegdyś wyspą rybaków. Mieszkańcy wyspy utrzymywali się z połowów ryb oraz wyrobu koronek. Od wieków malowali fasady budynków na mocne kolory, by wracając z połowu we mgle lub w deszczu, byli w stanie łatwo i szybko odnaleźć swój dom. Legenda zaś głosi, że to ich zaradne żony – te, których domeną były koronki;-) – malowały elewacje na różne kolory, by mężowie wracający na rauszu, zawsze byli w stanie odróżnić swój dom od domu sąsiada. Tak, czy inaczej tradycja przetrwała do dzisiaj, a my możemy podziwiać tę kolorową i wyjątkową wyspę jako turyści, przy okazji zostawiając tu nieco pieniędzy. Dziś to w dużej mierze z szeroko rozumianej turystyki utrzymują się mieszkańcy Burano.
Typowy tutejszy dom to dwu lub trzykondygnacyjna „kostka”, przeważnie z lekko skośnym dachem. Co ciekawe, koloru elewacji nie można zmienić ot tak sobie. Jeśli właściciel domu chce przemalować go na inny kolor, to taką chęć zmiany barwy elewacji musi najpierw zgłosić do właściwego urzędu. Dopiero, jeżeli otrzyma zgodę na nowy kolor farby, może wziąć się za malowanie. No i, co bardzo ważne, ten nowy kolor musi znacząco różnić się od barwy domu sąsiada lub sąsiadów.
Burano – kilka informacji
Burano to tak naprawdę nie jedna, a cztery wyspy: San Mauro, Giudecca, Terranova oraz San Martino. Pomiędzy nimi znajdują się trzy kanały: Rio Pontinello, Rio Terranova oraz Rio Zuecca. Wyspy połączone są ośmioma kładkami dla pieszych. Podobno kiedyś wysp było pięć, a w miejscu Via Baldassarre Galuppi znajdował się czwarty kanał, dzielący wyspę San Martino na dwie części – lewą i prawą.
Burano – jak zwiedzać wyspę?
Najlepszym sposobem na zwiedzanie Burano jest po prostu spacer. Na wyspie będziesz przede wszystkim podziwiać kolorowe domy, nie kościoły czy pałace tak charakterystyczne dla Wenecji. Po tym, jak wysiądziesz z vaporetto udaj się prosto Viale Marcello. Doprowadzi Cię ona do brzegu kanału Rio Pontinello, skąd możesz pójść w lewo, przejść przez Ponte degli Assasini i skierować się na Piazza Baldassarre Galuppi czyli do serca Burano. To tutaj znajduje się pochodzący z XVI w. kościół San Martino Vescovo z krzywą wieżą, o której wspominałam we wstępie. Tak naprawdę jest to dzwonnica kościoła, ale właśnie dlatego, że pochyla się, jak wieża w Pizie, nazywa się ją czasami Krzywą Wieżą z Burano.
Drugą opcją jest pójście prosto po dotarciu do kanału Rio Pontinello. Dojdziesz wówczas do Tre Ponti czyli miejsca, gdzie zobaczysz dwa mosty usytuowane pod kątem prostym. Nazwa wskazuje, że mosty powinny być trzy – Tre Ponti to w tłumaczeniu właśnie trzy mosty – są jednak dwa. Stąd skręcając w lewo w Fondamenta della Pescheria, a potem ponownie w lewo w którąkolwiek z uliczek bliżej morza, dotrzesz również do Piazza Baldassarre Galuppi.
Burano i koronki
Według legendy, w czasie, gdy rybacy wypływali w morze, czekające na ich powrót żony, siadały przed kolorowymi domami i dziergały. Powstawały koronki, które wkrótce stały się słynne nie tylko na Burano, czy w Italii, ale również w całej Europie! Pod koniec XIX w. na wyspie otworzono nawet szkołę koronkarstwa, która miała podtrzymać tradycję, jednak nie do końca to się udało. Dziś prawdziwe koronki z Burano to rzadkość, a w tutejszych sklepach niestety rządzą tanie (bądź nie) chińskie wyroby. Te prawdziwe można zaś zobaczyć w Museo del Merletto czyli Muzeum Koronek, które znajduje się na Piazza Baldassarre Galuppi (bilet wstępu – normalny 5 EUR, ulgowy 3,50 EUR).
Burano – jak się dostać
Burano leży w północnej części Laguny Weneckiej ok. 7 km na północny-wschód od Wenecji. Podróż tramwajem wodnym z Wenecji trwa ok. 1 godz. – w zależności od przystanku, na którym się wsiada. Pływają tutaj tramwaje (vaporetto) dwóch linii 12 i 14. Płyną one z różnych przystanków, a linia nr 14 kursuje tylko sezonowo.
Linia nr 12 – Fondamente Nove (F.te Nove) – Burano
Linia nr 12 kursuje przez cały rok i dociera na Burano w ciągu niecałej godziny. Swój kurs zaczyna na przystanku Fondamente Nove (F.te Nove) w dzielnicy Cannaregio. W zależności od tego, gdzie mieszkasz podczas pobytu w Wenecji, możesz tam albo dojść pieszo, albo dopłynąć innym vaporetto. Rozkład dla linii nr 12 znajdziesz na oficjalnej stronie przewoźnika AVTV
Linia 14 – San Marco San Zaccaria – Burano
Linia nr 14 płynie z okolic Placu św. Marka, z przystanku San Zaccaria „F”. Jak już wspomniałam, pływa tylko sezonowo i inną trasą (przez Punta Sabbioni), dlatego rejs trwa ponad godzinę. Rozkład linii nr 14 również znajdziesz na stronie przewoźnika (patrz wyżej).
Burano – ile kosztuje rejs tramwajem wodnym z Wenecji
Koszt dotarcia na Burano zależy od tego, ile czasu spędzisz w Wenecji, bowiem bilet na vaporetto warto dostosować do planów. Jednorazowy bilet 75-minutowy to koszt 9,50 EUR, zatem rejs na Burano i z powrotem oznacza to wydatek 19 EUR od osoby. Jeśli jednak planujesz więcej przemieszczać się po Wenecji i lagunie, to warto rozważyć zakup biletów, w ramach których można poruszać się dobę, dwie, trzy lub tydzień. Ceny:
- bilet dobowy – 24-godzinny – 25 EUR,
- bilet 48-godzinny – 35 EUR,
- bilet 72-godzinny – 45 EUR,
- bilet tygodniowy – 65 EUR.
Powyższe ceny to stan ze stycznia 2025 r. Zawsze sprawdzaj aktualne ceny przed wyjazdem na oficjalnej stronie przewoźnika czyli AVTV. Warto też dokładnie przestudiować cenniki, jeśli planujesz podróż z Wenecji do Padwy, czy Werony, są bowiem bilety łączone nawet na wypożyczenie rowerów w Weronie.
Burano – noclegi
Podobno na Burano warto przenocować – ceny noclegów są podobne do cen w Wenecji, za to można cieszyć się kolorami wyspy o poranku, gdy nie ma tu jeszcze wielu turystów. Jeśli jednak wpadniesz na pomysł, by nocować na Burano i stąd zwiedzać Wenecję, to według nas nie jest to najlepszy pomysł. Rejs trwa około godziny, zatem dwie godziny dziennie stracisz na przemieszczanie się pomiędzy wyspami. Jeśli już, jedna noc wydaje się optymalnym rozwiązaniem. Baza noclegowa na Burano nie jest duża – poniżej kilka ciekawych i wysoko ocenianych noclegów:
Flora Cottage Guesthouse Burano – dwupoziomowy apartament z kuchnią,
Night Galleria holiday home – bed & art in Burano – the pink house – różowy domek z kuchnią I widokiem na morze,
Casa Burano – nowoczesne, wyremontowane pokoje,
Venissa Wine Resort – fajnie zaaranżowane pokoje hotelowe, oferty ze śniadaniem w cenie. Nie jest to stricte Burano, a Mazzorba – wyspa położona obok Burano, połączona z nią mostem. Dojście na Burano zajmuje kilka minut.
Powyższy link jest linkiem afiliacyjnym. Będzie nam miło, jeśli rezerwując nocleg, skorzystasz z niego, dzięki temu Booking.com podzieli się z nami swoją prowizją. Przeznaczymy ją na utrzymanie bloga (m.in. domena, serwer) oraz tworzenie nowych bezpłatnych treści.
Z góry dziękujemy za pomoc w rozwoju bloga!
Burano – czy warto?
Bez dwóch zdań! Na Burano panuje fajna, luźna atmosfera. Może to te mocne kolory wpływają pozytywnie na turystów? Włosi, wiadomo, im uśmiechu nie brakuje:-) A może ten luz wywołuje charakter wyspy? Nie musisz tu gonić od zabytku do zabytku, nie musisz pędzić na określoną godzinę do muzeum.
Ile czasu przeznaczyć na Burano? Możesz spędzić tu popołudnie, możesz cały dzień. Jeśli po drodze planujesz wpaść na Murano słynące z produkcji szkła, to zrób to, ale więcej czasu przeznacz na Burano. To oczywiście tylko moja sugestia po odwiedzeniu obu wysp.
Planujesz podróż?
- Jeśli szukasz informacji o innych ciekawych miejscach w Italii, zajrzyj do zakładki Włochy
- A może zastanawiasz się, które z europejskich miast wybrać na city break? Przeczytaj u nas o Neapolu, Madrycie, Porto oraz o Oslo i Trondheim
- Jeśli podobają Ci się nasze posty, zapraszamy do polubienia strony Aktywnych w podróży na Facebooku oraz do śledzenia naszego profilu na Instagramie.
- Będzie nam również miło, jeśli udostępnisz ten post swoim znajomym. Możesz również zostawić komentarz pod wpisem.
Jeśli spodobał Ci się post, możesz nas wesprzeć stawiając nam wirtualną kawę. Tym sposobem wspierasz naszą twórczość.
Dodatkowo, stawiając nam kawę, masz teraz możliwość odebrania za darmo 45 dni dostępu do bogatej biblioteki audiobooków BookBeat!
Zostaw Odpowiedź