Bagna i torfowiska, trzciny i turzyce i wreszcie las wyłaniający się z podmokłych terenów. To wszystko ok. 40 km od Warszawy na terenie jednego z największych torfowisk na Mazowszu. Mowa o Bagnie Całowanie. Miejsce to znajduje się nieopodal wsi o tej samej nazwie w okolicach Celestynowa. Po bagnach i torfowiskach można przemieszczać się z łatwością, zostały one bowiem pokryte ścieżkami z drewnianych kładek. Bagno Całowanie to miejsce wprost idealne na niedzielny spacer o każdej porze roku, choć może nie o każdej porze dnia z uwagi na sporą ilość turystów.
Zapraszamy do obejrzenia krótkiego filmu z Bagna Całowanie:
Jak powstało Bagno Całowanie?
Tereny Bagna Całowanie zajmują obszar ok. 1200 ha w obrębie pradoliny Wisły wzdłuż prawego brzegu koryta rzeki. Jest to największe tzw. torfowisko niskie na Mazowszu o długości ok. 15 km i szerokości ok. 3 km i znajduje się na terenie Mazowieckiego parku Krajobrazowego. Na jednej z tablic przy ścieżce edukacyjnej można przeczytać, iż stanowi ono przyrodniczą perłę regionu.
Bagno Całowanie powstawało przez tysiące lat. To właśnie wtedy odkładające się roślinne i zwierzęce szczątki organiczne utworzyły złoża torfu. W niektórych miejscach tzw. miąższość torfu dochodzi nawet do 4,5 m. Torfowiska przyrastają ok. 2 mm na rok, a zatem łatwo policzyć, jaki czas musiał upłynąć, by złoża torfu sięgały tak głęboko!
Kładka po prawej stronie drogi
Jeśli zaparkujesz samochód od strony miejscowości Podbiel, to idąc drogą w kierunku wieży widokowej, jesteś już na ścieżce przyrodniczej “13 błota stóp”. Drewniana wieża znajduje się po lewej stronie drogi, natomiast wcześniej zobaczysz kładkę kierującą na prawą stronę torfowiska. To zalesiona jego część, bardziej dzika i, mamy wrażenie, że mniej uczęszczana przez spacerowiczów. Kładka kończy się wraz z terenem zadrzewionym, w miejscu, gdzie zaczyna się łąka oraz widoczna wydeptana ścieżka. Z tej ścieżki nie korzystaliśmy, wróciliśmy jak wszyscy napotkani turyści z powrotem do szutrowej drogi. Na tej kładce można zatrzymać się na mostku, który znajduje się nad małym rozlewiskiem. Drzewa przepięknie odbijają się tu w lustrze wody, dzięki czemu mieliśmy wrażenie, że jesteśmy w starym, tajemniczym parku…
Kładka edukacyjna i wieża widokowa
Po zejściu z pierwszej kładki warto skierować się na lewo, gdzie tuż przed wieżą widokową zaczyna się kolejna drewniana kładka ze ścieżką edukacyjną. Podobnie, jak opisana wcześniej, i ta kończy się w miejscu, z którego należy zawrócić. Można mieć wrażenie, że jest nim środek torfowiska. Tutaj spacerujesz po zupełnie odkrytym terenie, jedynie w oddali widzisz majaczące na horyzoncie pojedyncze drzewa. W najbliższym zaś sąsiedztwie kładki rosną, przypominające trawy, trzciny i turzyce, czyli rośliny charakterystyczne dla torfowisk. Zbliżając się do końca kładki można obserwować wiele miejsc z czarnym torfem wśród soczystej zieleni traw, a niezwykle ciekawym elementem tutejszego krajobrazu są małe wyrobiska potorfowe z otwartym lustrem wody.
Na całej długości kładki rozstawiono tablice informacyjne, na których można przeczytać m.in. o tym, jak powstawały torfowiska, jakie gatunki zwierząt zamieszkują te tereny, ale też jakie jest obecnie znaczenie torfowisk i co im zagraża. Okazuje się, że torfowiska pełnią bardzo ważną rolę przeciwpowodziową, jednocześnie łagodząc efekty suszy i zwiększając wilgotność powietrza. Stanowią też naturalny filtr oczyszczający wodę i zwiększają bioróżnorodność, ponieważ są naturalną ostoją cennych gatunków roślin i zwierząt.
Jeśli chodzi o zwierzęta, to tereny Bagna Całowanie stanowią ostoję dla nietoperzy, bobrów czy żółwi błotnych. Występuje tutaj też ponad 145 gatunków ptaków, a wśród nich bocian czarny i żuraw. Niestety bardzo trudno je zobaczyć przy tak dużej liczbie turystów, a do obserwacji ptaków właśnie służy wspomniana wieża widokowa o wysokości 8 m.
Bagno Całowanie – jak dojechać
Bagno Całowanie znajduje się w odległości ok. 40 km na południowy-wschód od centrum Warszawy. Najłatwiej dojechać tam zjeżdżając z drogi nr 50 na drogę 862 w kierunku Osiecka. Samochód można zaparkować przy drodze we wsi Podbiel i skierować się na zachód skręcając w drogę szutrową przy budynku Ochotniczej Straży Pożarnej. Po przejściu kilkuset metrów dotrzesz do pierwszej kładki – po prawej stronie i wieży widokowej – po lewej.
Jak wspomniałam wcześniej Bagno Całowanie to ciekawe miejsce na spacery, chociaż w naszej opinii kładki powinny być poprowadzone tak, by można było zatoczyć koło, a nie wracać tą samą drogą, zwłaszcza, że nie są one zbyt szerokie i częste mijanie się z innymi nie należy do sytuacji komfortowych. My odwiedziliśmy Bagno Całowanie w niedzielę, w pochmurny listopadowy dzień, a mimo to turystów było mnóstwo! Może w czasie pandemii wszyscy chcemy wyrwać się poza miasto i odpocząć na łonie natury, a może jest to po prostu obecnie popularne miejsce? Na pewno torfowiska ciekawiej prezentują się przy słonecznej pogodzie, gdy błękitne niebo odbija się w wodzie. Udało nam się tego doświadczyć tuż przed zachodem słońca, gdy chmury nieco się podniosły. Wtedy było też zdecydowanie ciszej i spokojniej.
Mapa – Bagno Całowanie i okolice. Parking przy wieży widokowej nie jest duży i szybko się zapełnia. Można zostawić samochód w miejscowości Podbiel i przespacerować się do bagna.
Aby pobrać punkty GPS kliknij link ‘pobieranie’ pod mapą. Możesz przełączać rodzaje podkładu (mapy) wybierając ikonkę w prawym górnym rogu mapy
Pozostałe wpisy z naszych wycieczek w okolicach Warszawy znajdziecie tu: Mazowsze, a wszystkie podróże po Polsce tutaj: Polska
Jeśli podobają się Wam nasze posty, zapraszamy do polubienia strony Aktywnych w podróży na Facebooku oraz do śledzenia naszego profilu na Instagramie. Będzie nam również miło, jeśli udostępnicie ten post swoim znajomym.
2 komentarze
Bardzo mi się podoba Wasza strona. Wyruszam na Bagno Całowanie. Nie mam FB więc komercyjnie nie polubię, ale lubię i tak.
Życzę zdrowia, urody i wytrwałości,
Aleksander
Dziękujemy, bardzo nam miło:-) Mamy nadzieję, że Bagno Całowanie nie rozczaruje i również życzymy wszystkiego dobrego. A! I zapraszamy ponownie na naszego bloga:-)