Gaustatoppen to popularny szczyt w norweskim regionie Telemark, nieopodal miejscowości Rjukan. Jego wysokość 1883 m n.p.m. oraz dostępność szlaków czynią go łatwym celem wycieczek. Gaustatoppen nazywa się czasami norweskim Kilimandżaro, ponieważ właśnie od strony Rjukan, góra kształtem przypomina afrykański pięciotysięcznik. Kiedy jednak ruszysz na szlak, przekonasz się, że to nie sama góra stanowi atrakcję. To widoki, które rozciągają się ze szlaków i z samego wierzchołka są jej największym atutem. A jeśli trafisz na dobrą pogodę i widoczność, ze szczytu możesz zobaczyć aż 1/6 Norwegii!
Gaustatoppen
Znajdujący się ok. 170 km od Oslo szczyt Gaustatoppen to najwyższy wierzchołek norweskiego regionu Telemark. Przez wiele lat Gaustatoppen wykorzystywany był do celów wojskowych, a wybudowana w latach 1954-1959 r. wewnątrz góry kolejka Gaustabanen, aż do 2004 r. służyła wojskom NATO. Przy jej pomocy transportowano personel i sprzęt wojskowy, na szczyt, gdzie znajdowały się elementy systemu łączności. Dziś stanowi ona jedną z opcji dostania się na najwyższy punkt Gausta, a sam wjazd jest jednocześnie atrakcją tego miejsca.
Jak już wspomniałam, Gaustatoppen to punkt w Norwegii, z którego roztacza się najlepszy widok, mierzony obszarem, który można zobaczyć. W idealnych warunkach można zobaczyć powierzchnię ok. 60 000 km², co odpowiada około jednej szóstej całkowitej powierzchni Norwegii. Dla porównania, Dania zajmuje obszar ok. 43 000 km².
Na zachodzie widać Sandfloeggen czyli najwyższą górę Hardangervidda, która ok. 100 km dalej wznosi się na wysokość 1 719 m n.p.m. Dalej na północ znajduje się Hårteigen o wysokości 1 690 m n.p.m., a jeszcze dalej, bo prawie 200 km dalej na północ, w pogodny dzień widać również Uranostinden (2 157 m n.p.m.). Na wschodzie z kolei można dostrzec Wieżę Tryvanns w Oslo i szwedzkie lasy.
Gaustatoppen – szlak
Szlak, którym wchodziliśmy na Gaustatoppen to jeden z łatwiejszych i bardziej popularnych. Punkt początkowy to Stavsro, na drodze między Rjukan i Tuddal. Znajduje się tutaj duży płatny parking (koszt za cały dzień – 150 NOK). My zaparkowaliśmy ok. 500 m dalej w jednej z zatoczek. Takich miejsc po drodze widzieliśmy kilka, więc jeśli nie chcesz płacić, a kilkaset dodatkowych metrów do pokonania Ci nie straszne, skorzystaj z tej opcji. Na parkingu znajdują się toalety i punkt, w którym możesz pobrać darmowe mapki Gaustatoppen i okolicy.
Do pokonania jest ok. 9 km (w obydwie strony), czas przejścia – ok. 4-6 godzin (w zależności od tego, ile czasu spędzisz na szczycie). Całość szlaku wiedzie po kamienistych ścieżkach. Można odnieść wrażenie, że Gaustatoppen to jeden wielki skalny rumosz. Na szczęście szlak jest często i dobrze oznakowany czerwonymi literami T, dlatego raczej trudno pomylić drogę.
Alternatywą dla szlaku zaczynającego się w Stavsro jest szlak rozpoczynający się obok parkingu przy kolejce Gaustabanen. To podejście jest krótsze, ale bardziej strome, dlatego wg przewodnika zdobycie szczytu tą drogą zajmuje podobny czas. Gaustatoppen można również zdobyć wyruszając z Rjukan (jest to długa wycieczka) lub z startując ze Svineroi lub Selstali.
Gaustatoppen – szczyt
Będąc już prawie na szczycie warto zatrzymać się na dużym punkcie widokowym. Następnie do pokonania są kamienne schody (część z nich układana była ponoć przez Szerpów z Nepalu), po czym oczom turystów ukazuje się niewielkie schronisko, które działa tutaj od 1893 r. Można w nim zamówić tradycyjnego gofra z dżemem truskawkowym i napić się kawy. Próbowaliśmy gofrów – nie są one najwyższych lotów, ale przecież po wysiłku i na powietrzu niemal wszystko smakuje wybornie! Poza tym, warto skosztować, aby mieć własne zdanie;-) W schronisku można także kupić pamiątki DNT (Norweskie Towarzystwo Turystyki Górskiej) – m.in. czapki, koszulki czy magnesy (polujących na magnesy uprzedzamy – niestety nie są zbyt atrakcyjne).
Sam szczyt Gausta znajduje się kawałek za wieżą telekomunikacyjną.
Kolejka Gaustabanen
Wspomniana wcześniej kolejka wewnątrz góry to idealne rozwiązanie dla tych, którzy nie mogą (lub nie chcą) wchodzić na szczyt pieszo. Kolejka zabiera turystów najpierw na wysokość 850 m, a następnie, po przesiadce do następnego wagonu, w okolice szczytu Gausta. Podczas drugiej części podróży kolejka pokonuje aż 1 040 m i nachylenie blisko 40 st. Podróż trwa zaledwie 15 minut. Kolejka zabiera jednorazowo maksymalnie 24 osoby.
Ceny oraz godziny kursowania Gaustabanen sprawdzisz na oficjalnej stronie gaustabanen.no. Bilety można kupić tylko na miejscu (nie ma opcji kupna czy rezerwacji przez Internet).
Gaustatoppen – informacje praktyczne
- Buty trekkingowe są obowiązkowe, przydadzą się też kijki.
- Ubranie – w zależności od pogody, ale ciepła bluza lub kurtka i kurtka od deszczu mogą się przydać. W wyższych partiach Gausta często wieje silny wiatr.
- Szlak (ten, którym szliśmy czyli z punktem początkowym w Stavsro) jest dobrze oznaczony, jak wszystkie norweskie szlaki, czerwoną literą T. Oznaczenia namalowane są na kamieniach często i są dobrze widoczne.
- Parking w Stavsro jest płatny – 150 NOK. Jak już wspomniałam, jeżeli nie chcesz płacić za parking, to po drodze są miejsca, w których można zostawić samochód, ale odległość i co, za tym idzie, czas wędrówki wydłużą się.
- Wokół Gaustatoppen wzdłuż asfaltowej drogi znajduje się dużo miejsc, w których można rozstawić namiot.
Podobał Ci się wpis o Gaustatoppen? Podziel się nim z innymi na FB, a jeśli chcesz odkryć inne piękne szlaki trekkingowe w Norwegii, zajrzyj do zakładki Norwegia, gdzie przeczytasz m.in. o Besseggen, Preikestolen i Kjeragu.
Jeśli podobają Ci się nasze posty, zapraszamy do polubienia strony Aktywnych w podróży na Facebooku oraz do śledzenia naszego profilu na Instagramie. Będzie nam również miło, jeśli udostępnisz ten post swoim znajomym.
Zostaw Odpowiedź