Klimat skrzypiącej drewnianej podłogi i muzealnych kapci odszedł w niepamięć! Nowe muzeum techniki to już zupełnie inne miejsce – nowoczesne i zachęcające do zgłębienia wiedzy z dziedziny techniki i przemysłu. Narodowe Muzeum Techniki chwali się, że jest największą placówką muzealnictwa technicznego w Polsce. W swoich zbiorach posiada ponad 15 tysięcy eksponatów z wielu dziedzin., m.in. astronomii i fizyki, górnictwa i hutnictwa, informatyki, radiotechniki, transportu oraz energetyki. Muzeum wciąż mieści się w Pałacu Kultury i Nauki, ale jego wnętrza są teraz jasne i nowoczesne, a pojawiające się nowe wystawy oraz przystępne ceny biletów zachęcają, by wracać.
Narodowe Muzeum Techniki – krótka historia
Narodowe Muzeum Techniki – czyli znane nam z dzieciństwa Muzeum Techniki – w nowej odsłonie powstało w 2017 r. Placówka odwołuje się do tradycji otwartego w Warszawie w 1875 r. Muzeum Przemysłu i Rolnictwa oraz Muzeum Techniki i Przemysłu powstałego w 1929 r. z inicjatywy inż. Kazimierza Jackowskiego. Po wojnie muzeum zostało otwarte w 1955 r. w skrzydle „G” Pałacu Kultury i Nauki. Część zbiorów muzeum znajduje się w Zabytkowej Hucie Żelaza w Chlewiskach, która stanowi Terenowy Oddział Narodowego Muzeum Techniki w Warszawie.
Narodowe Muzeum Techniki – co można zobaczyć?
1. Wystawa główna Narodowego Muzeum Techniki
„Wkład Polaków w światowe dziedzictwo techniczne i naukowe” to tytuł wystawy głównej muzeum. Pokazuje ona najważniejsze osiągnięcia inżynieryjne i naukowe Polaków między XVII a XX wiekiem. Uświadamia, jak ważną rolę w rozwoju światowej myśli technicznej odegrało wielu polskich inżynierów. Zwraca też uwagę na fakt, iż nawet trudny czas zaborów czy wojny nie zdławiły polskiego potencjału.
Wystawa zajmuje ponad 1000 m kwadratowych, na które składają się nie tylko tradycyjne sale wystawowe. Centralnym jej punktem jest sporych rozmiarów półokrągły stół multimedialny, gdzie samemu można eksplorować i porównywać dawne technologie z nowoczesnymi rozwiązaniami. Nad głowami zwiedzających „szybuje” zaś lotnia Lilienthala z 1894 r. efektownie zawieszona pod stropem.
2. Historia transportu – morzem, lądem i powietrzem
Wystawa „Historia transportu – morzem, lądem i powietrzem” prezentuje globalny rozwój technik przemieszczania się człowieka, od zarania dziejów do czasów współczesnych. Składa się z trzech części poświęconych odrębnym rodzajom transportu – lądowemu, wodnemu i powietrznemu.
Musimy przyznać, że z racji motocyklowych zamiłowań Rafała najwięcej czasu spędziliśmy w sektorze motoryzacji. Zobaczyć tu można polskie Sokoły, motocykle marki WSK, SHL oraz Junak z czterosuwowym silnikiem. Jest też motocykl żużlowy FIS oraz OSA czyli polski skuter. Produkcję zagraniczną reprezentują m. In. takie marki jak BMW, Zundapp, Sunbeam oraz czeska Jawa. Jednak nie tylko motocykle można tu oglądać! NMT jest w posiadaniu bezcennych eksponatów na skalę ogólnoświatową, m.in. jedynego zachowanego na świecie Motocykla Choińskiego (do prowadzenia cyklisty po torze kolarskim) czy świetnie zachowanego samochodu Adler z 1901 r. W skład bogatej kolekcji wchodzą także polskie konstrukcje prototypowe np.: podwozie samochodu PZInż 403 Lux-Sport, Meduza, Ogar, Wars, Warszawa 210.
W sektorze motoryzacji zobaczyć można też zabytkowy dystrybutor paliw, czyli tzw. pompę. Wiecie, że początkowo paliwo kupowało się w… aptece? Paliwo należało zamówić kilka tygodni wcześniej!
3. Źródła energii cywilizacji – historia paliw kopalnych oraz Ignacy Łukasiewicz
Ta wystawa składa się z dwóch części: „Źródła energii cywilizacji – historia paliw kopalnych” oraz „Ignacy Łukasiewicz – pionier przemysłu naftowego”. Tutaj można zapoznać się z procesem wydobycia ropy naftowej, węgla kamiennego i brunatnego oraz gazu ziemnego.
Ta część muzeum techniki posiada świetną scenografię. Nawiązuje ona do klimatu kopalni i otoczenia stanowisk wydobywczych. Co prawda nie byliśmy nigdy w kopalni węgla kamiennego, ale wyobrażamy sobie, że tak właśnie wyglada jej wnętrze. Zwiedzając odcinek podziemnego wyrobiska, można poczuć klimat kopalnianego chodnika. Możne też zobaczyć oryginalne stroje górników oraz dawne i współczesne narzędzia stosowane w górnictwie.
Ignacy Łukasiewicz zaś spogląda na zwiedzających z ogromnego ekranu. Można wygodnie usiąść i zgłębiać wiedzę o twórcy pierwszej ulicznej lampy naftowej (która zapłonęła w Gorlicach, o czym pisaliśmy w poście poświęconym temu miastu) podczas seansu. Film nawiązuje do dwusetnej rocznicy jego urodzin. Farmaceutyczne początki kariery Łukasiewicza, nie zapowiadały przewrotu, jaki za sprawą badań nad wykorzystaniem ropy naftowej stał się jego udziałem. To on stawiał pierwsze szyby naftowe oraz doskonalił technologię wytwarzania wysokowydajnych paliw.
4. Historia Komputerów – liczy się!
Wystawa „Historia Komputerów – liczy się!” prezentuje rozwój technik związanych z maszynowym przetwarzaniem danych i pokazuje ewolucję rozwiązań technicznych. Obejmuje zagadnienia sięgające początków przyrządów wspomagających podstawowe obliczenia, kończąc na globalnych rozwiązaniach, które są nieodłącznym składnikiem naszego dzisiejszego funkcjonowania. Co ciekawe, w tutejszych zbiorach znajdują się m.in. unikalne, istniejące tylko w jednym egzemplarzu, konstrukcje – zachowane z resztą w doskonałym stanie. Są to: analizator AKAT-1, analizator równań różniczkowych ARR, doświadczalny ZAM-21 i prototypowy komputer ODRA 1002. Takich wyjątkowych świadectw kultury technicznej jest oczywiście znacznie więcej, a sposób wyeksponowania pozwala również na zapoznanie się z tajnikami ich konstrukcji.
5. Wszystkie teleskopy świata
My odwiedziliśmy Narodowe Muzeum Techniki w połowie lutego 2024 r. Niecałe dwa tygodnie po naszej wizycie otworzono kolejną ekspozycję – „Wszystkie teleskopy świata – historia badań kosmosu”. Prezentuje ona historię badań astronomicznych oraz zagadnienia związane z narzędziami astronomicznymi. Spora jej część poświęcona jest opowieściom o Galileuszu, Mikołaju Koperniku oraz Heweliuszu jako prekursorach badania kosmosu. Kolejne dwie wystawy stałe zostaną otwarte 20 stycznia 2025 r. Będą to: „Przyroda największym wynalazcą” oraz „Media naszych czasów – historia radia i telewizji”. Więcej informacji na ich temat znajdziesz na oficjalnej stronie Narodowego Muzeum Techniki.
Narodowe Muzeum Techniki – ceny biletów:
- normalny – 20 PLN
- ulgowy – 15 PLN,
- rodzinny – 45/55 PLN,
- wstęp bezpłatny – dla dzieci do 7 roku życia oraz dla wszystkich we wtorki (należy w kasie pobrać wejściówkę).
Narodowe Muzeum Techniki mieści się w Pałacu Kultury i Nauki – Plac Defilad 1, od strony Al. Jerozolimskich, wejście znajduje się po lewej stronie Kinoteki. Muzeum czynne jest od wtorku do niedzieli w godz. 9:00-18:00, na ekspozycję wejść można do godz. 17:15.
Aktualne informacje o wystawach, ceny biletów i godziny otwarcia zawsze warto sprawdzić na stronie muzeum.
Narodowe Muzeum Techniki – czy warto je odwiedzić?
Musimy przyznać, że jeśli chodzi o muzeum techniki to chyba nie do końca jesteśmy obiektywni:-) Trudno nam nie porównywać jego nowej odsłony do tej placówki, którą kojarzymy sprzed lat. Ekspozycja w dużej mierze ta sama, ale w zupełnie inny – dużo ciekawszy sposób zaprezentowana. Do tego elementy interaktywne i multimedialne, które stanowią świetne urozmaicenie. A dzięki trzem nowym wystawom stałym, muzeum to już całkiem spory obiekt. Dlatego, jak najbardziej, zachęcamy Cię, by Narodowe Muzeum Techniki wziąć pod uwagę podczas odwiedzin w stolicy.
Szukasz inspiracji?
Jeśli szukasz ciekawych muzeów, sprawdź nasze posty w zakładce Polska. Znajdziesz tam m.in. opis:
- Centrum Geoedukacji w Kielcach,
- Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu
- Muzeum Ikon w Supraślu
Jeśli zaś poszukujesz inspiracji na wycieczkę w okolicach Warszawy – zajrzyj do zakładki Mazowsze.
Jeśli podobają Ci się nasze posty, zapraszamy do polubienia strony Aktywnych w podróży na Facebooku oraz do śledzenia naszego profilu na Instagramie. Będzie nam również miło, jeśli udostępnicie ten post swoim znajomym. Również komentarze pod postem mile widziane:-)
Jeśli spodobał Ci się post, możesz nas wesprzeć stawiając nam wirtualną kawę. Tym sposobem wspierasz naszą twórczość.
Dodatkowo, stawiając nam kawę, masz teraz możliwość odebrania za darmo 45 dni dostępu do bogatej biblioteki audiobooków BookBeat!
Zostaw Odpowiedź