Brama Pravčicka (Pravčicka brána) czyli największe tego typu naturalne okno skalne w Europie to miejsce absolutnie wyjątkowe, choć… skomercjalizowane. Ta komercja wkroczyła tu jednak jeszcze w XIX w. Dziś szlak wiodący z miejscowości Hřensko pokonują tysiące osób, bo Brama Pravčicka to symbol Czeskiej Szwajcarii. Szlak nie jest długi ani zbyt trudny, dlatego warto tego samego dnia odwiedzić kolejne charakterystyczne dla tego regionu miejsce czyli Divoká Soutěska – Dziki Wąwóz. Te dwa miejsca to Czeska Szwajcaria w pigułce – słynne okno skalne, widok na ciekawe formacje skalne po drugiej stronie grani z punktami widokowymi na Pravčicką Bramę i romantyczny wąwóz pośród skał piaskowca. Możemy jednak zapewnić, że dzień spędzony w takich okolicznościach przyrody rozbudzi tylko Twój apetyt na Czeską Szwajcarię.
Brama Pravčicka – symbol Czeskiej Szwajcarii
Pravčicka Brama to ogromny skalny łuk – jego rozpiętość wynosi 26,5 m, wysokość otworu 16 m, szerokość 7-8 m, a minimalna grubość 3 m. Powstawał on przez miliony lat w wyniku procesu erozji piaskowca. Piasek, z którego zrodził się tutejszy świat skalnych wież, bram i mostów pochodził z dna morza, które znajdowało się 90 milionów lat temu na obszarze Czeskiej i Saksońskiej Szwajcarii. Co ciekawe, szacuje się, że za 10 milionów lat, dzięki procesom powodowanym przez wiatr, wodę i temperaturę, skały z piaskowca zostaną zrównane z ziemią i po charakterystycznych formacjach skalnych Czesko-Saksońskiej Szwajcarii nie będzie nawet śladu.
Warto dodać, że człowiek również przyspieszył niszczenie tej monumentalnej skalnej bramy – przez 150 lat można było bowiem wchodzić na górną część łuku skalnego. W tym czasie “wydeptano” z niej niemal pół metra skały! Aby zapobiec dalszej destrukcji Pravčickiej Bramy, w 1982 r. zakazano chodzenia po jej górnym łuku.
Pravčicka Brama i Sokole Gniazdo – trochę historii
Na początku turystycznej historii Bramy Pravčickiej, u jej podnóża stał niewielki budynek, który służył jako wyszynk. Droga prowadząca z Hřenska zwana Pelagiensteig została wybrukowana już pod koniec lat 70. XIX w. Wówczas doszło do wybudowania szlaku spacerowego w kierunku miejscowości Mezní Louka.
W 1881 r. właściciel dóbr ziemskich książę Edmund Clary-Aldringen wybudował tuż obok Bramy Pravčickiej tzw. pałacyk wycieczkowy Sokole Gniazdo. Stanął on w trakcie jednego roku, co z uwagi na jego rozmiar i lata, w których powstawał, było czasem wręcz rekordowym. Kilka lat później na skalnych punktach widokowych zainstalowano barierki i poręcze, a krótko po zakończeniu budowy restauracji rozpoczęto pobieranie opłaty za wejście. Opłata ta jest wciąż pobierana (95 CZK/os. dorosła i 30 CZK dzieci 6-14 lat) i związana jest z utrzymaniem terenu.
To wszystko tłumaczy obecny komercyjny charakter tego miejsca. Musimy też przyznać, że sami w 32-stopniowym upale chętnie skorzystaliśmy z oferty restauracji. Zimny napój z widokiem – bezcenny!
Od XIX w. Bramę Pravčicką odwiedziły w celach turystycznych miliony osób. Spacerowały tu również znane osobistości – jej piękno dwukrotnie podziwiał znany autor baśni Hans Christian Andersen, który czerpał z tego miejsca wiele inspiracji.
Wąwozy – wodna odsłona Czeskiej Szwajcarii
Czeska Szwajcaria to nie tylko ciekawe formy skalne na tle zielonej przyrody, ale także głębokie wąwozy, na których dnie płynie rzeka Kamenica. Wąwóz Edmunda oraz Dziki Wąwóz uważane są za jedne z tutejszych największych atrakcji. Te głębokie kaniony wyżłobione w piaskowcowych skałach, dostępne są jedynie łodzią. Strome ściany wąwozów sięgają aż 150 m, a niektóre, ze względu na ciekawe kształty, otrzymały nawet nazwy, np. Sfinks, Strażnik czy Skalna Rodzina.
Obecnie można przepłynąć tylko Dzikim Wąwozem (Divoká soutěska), bardziej popularny i dłuższy Wąwóz Edmunda jest obecnie niedostępny z powodu zniszczeń, jakie spowodował pożar w 2022 r. Dziki Wąwóz przez lata był niedostępny. Po raz pierwszy przepłynięto nim na drewnianych tratwach w 1877 r., a następnie przez kolejne 20 lat udrożniano, budowano kładki i tunele. Szlak wiodący wzdłuż rzeki został ostatecznie otwarty w 1898 r. Dzikim Wąwozem płynie się ok. 15 minut, na drewnianej łodzi z przewodnikiem. Koszt: 100 CZK/osoba dorosła, 50 CZK/dzieci powyżej 5 lat.
Brama Pravčicka i Dziki Wąwóz (Divoká soutěska) – szlak, który przeszliśmy
W czasie naszego pobytu w Czeskiej Szwajcarii mieszkaliśmy w miejscowości Mezní Louka. Wycieczkę do Bramy Pravčickiej rozpoczęliśmy w punkcie Tří prameny, dokąd dojechaliśmy autobusem nr 438 (przystanek Hřensko/Pravčická brána). To zaledwie 6 min. jazdy i kilkanaście koron, uznaliśmy więc, że nie warto pokonywać tego odcinka pieszo asfaltem. Rozkład jazdy można sprawdzić na stronie przewoźnika.
Z punktu Tří prameny do Bramy Pravčickiej jest niecała godzina podejścia. Wędrujemy czerwonym szlakiem. Pierwszy etap to droga niemal po płaskim, w krajobrazie spalonych drzew. To tutaj skutki ubiegłorocznego pożaru są mocno odczuwalne. Następnie zdobywamy wysokość długimi zakosami, by w ostatniej części szlaku podejść drewnianymi schodkami.
Aby wejść na teren Bramy Pravčickiej należy kupić bilet w kasie usytuowanej po lewej stronie Sokolego Gniazda. Stąd ścieżką i drewnianymi schodkami dotrzesz do punktów widokowych. Jeśli wyruszysz na szlak tak, by wejść na teren zaraz po otwarciu, jest duża szansa, że będziesz cieszyć się widokami bez towarzystwa wielu turystów. Warto zaznaczyć, że z punktów widokowych można podziwiać nie tylko to ogromne okno skalne, ale również dolinę ze skalnymi ostańcami znajdującą się po przeciwnej stronie grani czyli Dlouhodolské stěny.
Po ok. godzinie spędzonej na fotografowaniu i filmowaniu wyruszamy tą samą drogą czyli szlakiem czerwonym z powrotem do Tří prameny. Tutaj kierujemy sią na żółty szlak (wejście po przeciwnej stronie asfaltowej drogi), który doprowadza nas do miejscowości Mezna. Po drodze mijamy wystawę poświęconą zeszłorocznej tragedii. Fotografie płonących drzew i akcji ratowniczej, skłaniają do refleksji…
W miejscowości Mezna przecinamy asfaltową drogę i idąc za znakami zielonymi schodzimy w kierunku rzeki Kamenica. Przy moście Mezni mustek skręcamy w lewo i wędrujemy wzdłuż rzeki malowniczym żółtym szlakiem w dolinie. Na dworze jest 33 st., ale tutaj panuje przyjemny chłód – wąwóz to dobra opcja na upalny dzień. Dojście do przystani, skąd wyruszamy na rejs drewnianą łódką zajmuje nam ok. 15 min.
Niestety nie można popłynąć w jedną stronę, by dalej wędrować już bezpośrednio do Mezni Louka – to kolejny zamknięty szlak. Wracamy więc tą samą drogą – wzdłuż rzeki do Mezni mustek, następnie stromo pod górę do miejscowości Mezna, a stąd najpierw drogą asfaltową, a potem ścieżką wzdłuż drogi już do hotelu.
Brama Pravčicka i Dziki Wąwóz (Divoká soutěska) – informacje praktyczne
- Trasa: Mezní Louka – Tří prameny (autobus 438) – Pravčická brána – Tří prameny – Mezná – Mezní mustek – Dziki Wąwóz – piszo i łódką – Mezní mustek – Mezná – Mezní Louka.
- Czas: ok. 6,5 godziny (z przystankami na fotografowanie i filmowanie)
- Godziny otwarcia:
- Brama Pravčicka od kwietnia do października otwarta jest w godz. 10:00–18:00, od listopada do marca zaś na jej terenie można przebywać w godz. 10:00-16:00. O 18:00 lub 16:00 brama prowadząca do kompleksu skalnego jest zamykana.
- Przez Dziki Wąwóz można przepłynąć od kwietnia do września w godz. 9:00 -18:00 (ostatni kurs zaczyna się o godz. 17:40), a w miesiącach październik-listopad w godz. 9:00 -17:00 (ostatni kurs startuje o godz. 16:40). W pozostałych miesiącach przeprawa nie działa.
- Ceny biletów:
- Brama Pravčicka – 95 CZK/os. dorosła i 30 CZK dzieci 6-14 lat
- Dziki Wąwóz – 100 CZK/osoba dorosła, 50 CZK/dzieci powyżej 5 lat
- Aktualne informacje o godzinach otwarcia i cenach biletów znajdziesz na stronie Bramy Pravčickiej
- Toaleta: W budynku Orle Gniazdo, na dole znajduje się bezpłatna toaleta.
- Brama Pravčicka – szlak i mapa. Na mapie zaznaczyliśmy szlak prowadzący do skalnego okna. Startujemy z przystanku autobusowego Tři prameny.
- Dziki Wąwóz (Divoká soutěska) – szlak i mapa. Na mapie zaznaczyliśmy szlak prowadzący do Dzikiego Wąwozu. Start z przystanku autobusowego Tři prameny (po zejściu z Bramy Pravčickiej). Po przepłynięciu wąwozu w obie strony wracamy do Mezni Louka. Po stromym podejściu można zjeść i napić się czegoś zimnego w restauracji Resort Mezná.
Klikając w dany punkt możesz zobaczyć nazwę oraz bezpośredni link do punktu w Mapach.cz. Polecamy te mapy z uwagi na to, że można pobrać mapy off-line i korzystać z nich bez dostępu do internetu.
- Warianty szlaku:
- Jeśli podróżujesz samochodem, do Bramy Pravčickiej możesz też wyruszyć z Hřenska, zostawiając samochód na tutejszym parkingu. Wówczas musisz doliczyć dodatkowo ok. 20 min. na dojście do Tří prameny. Parking kosztuje 200 CZK za cały dzień.
- Do ub. roku można było zrobić pętlę, wyruszając z Mezní Louka tzw. Ścieżką Gabrieli do Bramy Pravčickiej, niestety obecnie ten szlak jest zamknięty.
- Nocleg: Jak już wspomniałam, podczas naszego pobytu w Czeskiej Szwajcarii zatrzymaliśmy się w Mezní Louka, dokładnie U Fořta. Nasz pokój był w części hotelowej, ale ośrodek dysponuje też fajnymi domkami urządzonymi w loftowym stylu. Za budynkiem hotelowym zaczyna się już las, a na terenie jest dużo zieleni i oczko wodne z… bobrami. Jest też restauracja, ale chcąc z niej skorzystać, należy pamiętać, że kuchnia działa do godz. 20:00. Potem można posilić się już tylko w restauracji hotelu po przeciwnej stronie ulicy. Parking znajduje się na terenie ośrodka.
Artykuł powstał we współpracy z CzechTourism
Planujesz podróż?
- Po więcej pomysłów na górskie wycieczki zajrzyj do zakładki Góry
- Będzie nam miło, jeśli udostępnisz ten post swoim znajomym. Możesz również zostawić komentarz pod wpisem.
- Jeśli podobają Ci się nasze posty, zapraszamy do polubienia strony Aktywnych w podróży na Facebooku oraz do śledzenia naszego profilu na Instagramie.
- Jeśli zarezerwujesz nocleg na booking z naszego linka, to my otrzymamy niewielką prowizję, a Ty zapłacisz tyle samo. Prowizję przeznaczymy na utrzymanie bloga (m.in. domena, serwer) oraz tworzenie nowych – bezpłatnych – treści. Z góry dziękujemy za pomoc w rozwoju bloga!
Jeśli spodobał Ci się post, możesz nas wesprzeć stawiając nam wirtualną kawę. Tym sposobem wspierasz naszą twórczość.
Dodatkowo, stawiając nam kawę, masz teraz możliwość odebrania za darmo 45 dni dostępu do bogatej biblioteki audiobooków BookBeat!
Zostaw Odpowiedź